Mietinpä..

..teidän tapojanne tänne eksyttyäni.. Siis olenko käsittänyt väärin vai voiko todella KAIKKI synnit saada anteeksi vain pyytämällä?
6370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

niin silloin ei.
Mutta kun siinä on sydämen halu ja syntein tunto mukana silloin vastaus on kyllä.
Siinä lyhykäisyydessään vastauksentapaista.

Äänestä
  • mistä sen tietää, onko sydän mukana? Ja siis vaikka murhan saa anteeksi, jos katuu? Tämähän on mielenkiintoista.

    Äänestä

  • Uusi kirjoitti:

    mistä sen tietää, onko sydän mukana? Ja siis vaikka murhan saa anteeksi, jos katuu? Tämähän on mielenkiintoista.

    Jumalan edessä ei ole yhtään sellaista syntiä, jota Jeesus ei olisi puolestamme sovittanut, jos ihminen saa vain armon uskoa syntinsä anteeksi. Mutta usko ohjaa sovittamaan ihan oma-aloitteisesti maalliset rikkeet asianomaisille (esim. jos on varastanut joltain, niin haluaa korvata asian)ja ilman muuta kuuluu jokaisen kärsiä se maallinen rangaistus, joka teosta seuraa. Eli murhaaja kärsiköön ilman muuta tuomion kamalasta teostaan!

    Äänestä

  • Uusi kirjoitti:

    mistä sen tietää, onko sydän mukana? Ja siis vaikka murhan saa anteeksi, jos katuu? Tämähän on mielenkiintoista.

    Kuningas David teki murhan ja Natan tuli häntä puhuttelemaan asiasta. David katui syntejään ja Natan antoi ne hänelle anteeksi. Raamatussa on paljon psalmeja, joissa David ihastelee Jumalan armoa ja myöskin sitä kuinka onnellinen on ihminen, jonka synnit ovat anteeksi annettu.

    Pieni katkelma 2.Samuelin kirjasta, jossa Natan puhuttelee Davida ja hän tunnustaa syntinsä ja Natan saarnaa ne anteeksi.

    9. Miksis katsoit Herran sanan ylön, tehden pahaa hänen silmäinsä edessä? Urian Hetiläisen olet sinä lyönyt miekalla, ja hänen vaimonsa olet sinä ottanut sinulles emännäksi; mutta hänen olet sinä tappanut Ammonin lasten miekalla.
    13. Niin sanoi David Natanille: minä olen syntiä tehnyt Herraa vastaan. Natan sanoi Davidille: niin on myös Herra sinun syntis ottanut pois, ei sinun pidä kuoleman.

    Ps. 32
    1. Davidin opetus. Autuas on se, jonka pahat teot ovat annetut anteeksi ja jonka synnit peitetyt ovat.
    2. Autuas on se ihminen, jolle Herra ei soimaa vääryyttä, jonka hengessä ei vilppiä ole.

    Äänestä

Uskomalla uskovaisen ihmisen saarnaaman evankeliumin, saa synnit anteeksi. Niin yksinkertaista se on. Syntinsä anteeksi saanut ihminen saa myös halun alkaa kilvoitella niin, että tuo usko saisi säilyä sydämessä.

Äänestä
  • Näin sanoo Raamattu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Uusi täällä kirjoitti:

..teidän tapojanne tänne eksyttyäni.. Siis olenko käsittänyt väärin vai voiko todella KAIKKI synnit saada anteeksi vain pyytämällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu