ostin pussin kissanruohon siemeniä, ajattelin istuttaa ja antaa kanille ja kissoille mutta nyt ensi varmistan täältä että kai sitä saa syöttää myös kanille? Jos ei saa niin kisut saa sitten syödä kaiken.
Pussissa lukee:
Kissanruoho(kauraa)
Kissojen herkkua. Nopeasti kasvavia versoja jotka edistävät ruoansulatusta.
Pussissa lukee:
Kissanruoho(kauraa)
Kissojen herkkua. Nopeasti kasvavia versoja jotka edistävät ruoansulatusta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä ainakin kasvatan kaneille kauran- ja vehnänversoja. Hyvin niitä voi mielestäni syöttää kohtuuden rajoissa. =)
Jos kissanruoho tosiaan on kauraa, voi sitä syöttää kissoille ja kaneille, mutta kaikki kissanruohot eivät oikeasti edes sovellu kissalle, vaan repii suolistoa. Joten tarkkana kannattaa olla.
Turvallisinta ja halvinta on ostaa kauraa ja pussi multaa ja kasvattaa itse. Kissanruohossa on aika paljon katetta mukana.
Siemenet näytti aivan kauroilta ja nyt kun netistä vielä tarkistin niin tuossa on kuva http://www.korpikangassiemen.fi/img/prodpics/4343.jpg
ja lisä info KISSANRUOHO
Viljele kissallesi nopeakasvuisia kauranversoja jotka ovat ruuansulatukselle hyväksi.
eli näitä voi antaa?
Kissanruohoa halvempi vaihtoehto on esim. Reformi luomuvehnänjyvät. Kilon pussi maksaa noin 1 € ja siitä tekee jo pirun monta satsia.
Kiitos vinkistä! täytyy joku kerta ostaa niitä