Apua maadoiduskaapelin asentamisessa!

maadoidusonkelma

Asun alueella, jossa on hyvin vahvoja vesisuonia. Talomme ei kuitenkaan ole vesisuonen päällä, mutta kulkee osittain tontin poikki.
Asentaminen ja toisen maadoituskaapelin sijoittaminen on helppoa, mutta minne se toinen pää liitetään, ei kai samaan kuparipannuun maan alle.
Arvelen että kaapelin tulisi olla riittävän paksu, ehkä 6 mm. Kupari paremmmin kestää hapettumista.

Onhan tuolla jotain opastusta. Taitaa olla salaman iskujen varalle. Aikaisemmin meillä harava-antennin mastosta lähti maadoituskaapeli. Nyt remonttimiehet taisivat hylätä moisen "taikauskon".
(kysyin kirjoituksen aikana asiasta hakukoneelta)
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2262574/talon-maadoitus

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • limodaadi

      Meidän talomme ei kulje tontin poikki, vaan pysyy ihan paikallaan.

    • Maaroittaja

      Maadoituskaapeli kannattaa kiinnitää jeesusteipillä suoraan vesisuoneen.

    • Turhaa_hommaa

      Luitko tuon jakamasi linkin kommentit? Jokaisessa talossa on sähköturvallisuusmääräysten mukainen maadoitus, ellei ole kyse aivan mahdottoman vanhasta omakotitalosta. Sähköasennusfirma on asentanut aikoinaan tuon maadoituskaapelin asianmukaisesti ja jo muutaman kymmenen vuotta on pitänyt myös mitata että maadoitus on kunnollinen. Asukkaan ei itse tarvitse rakennella mitään ylimääräisiä maadoituksia. Eiköhän nuo lainmukaiset maadoitukset riitä uskomushoitoihinkin.

      • maadoidusonkelma

        Kuten sanoin, remontin yhteydessä se maattokaapeli revittiin. Alue on myös pahaa radonkaasualuetta. Pitäisi mittauttaa tuleeko sitä asuintiloihin.
        Ei täällä ihmiset iäkkäiksi elä. Olen 69v ja alueen vanhimpia.


    • yksikertainen

      Plus laitetaan plusnapaan ja miinus maadoitetaan miinusnapaan tai runkoon.
      Yksinkertaista vai mitä?

      • notta.sellaasta

        Ei siinä maahan upotetussa vanhassa kuparipannussa mitä napaisuuksia ole. Auton akun latauksessa riittää kun akunkaapeli laitetaan punaiseen plusnapaan.
        Toinen menöö jo luonnostansa miinusnapan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      195
      10402
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9727
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      173
      8333
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      303
      7821
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      183
      6688
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6103
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      67
      5937
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4977
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      28
      4038
    10. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      5
      3564
    Aihe