Kaverini kyseli minulta ohjeita, miten voisi valvoa lastensa tietokoneen käyttöä, ja ehdotin ensinnäkin oman koneen liittämistä penskojen kanssa samaan verkkoon, ja verkon monitoroinnin lisäksi asentamaan lasten koneelle keyloggerin ihan turvallisuussyistä. Mitäs ohjelmoistoja kannattaisi suositella.
Todellisuudessa hänellä ei ole humanistina paljon hajua koneista, joten käytännössä homma on harteillani, mutta katsotaan, jos täällä joku osaisi päivittää tietoni keyloggereista ajan tasalle. Joku ilmainen, helppo ja sellainen, että humanistikin osaa käyttää sitä koulutuksen jälkeen.
Verkkomonitorointi onkin jo hallussani, mutta vähemmän pelannut noiden keyloggereiden parissa. Joskus vuonna 1 ja 2 viimeksi.
Hyvä Keylogger-ohjelma?
3
226
Vastaukset
- epäileväinen
Eikö Windowsissa ole näppäimistövakoilu sisäänrakennettu ominaisuus? Kaikkihan se menee Microsoftille tai NSA:lle
No kyllähän koko ajan, kun on netissä ni tietoa valuu joka puolelle, kun kaikki liikenne on julkista. Mutta Mikkikselle lähetetytt tiedot ja Yhdysvaltojen tiedustelupalvelun voi unohtaa tavallinen ihminen, tai vaikka olisi verkkoturvallisuuden harrastelija.
- Hehehehehh
Mukuloita et pysty valvomaan, vanhuksia ehkä. Mukulat keksivät kyllä keinot kiertää rajoitukset.
Lapsille kannattaa lähinnä antaa valistusta siitä, mitä kannattaa tehdä ja että koneen voi laittaa kiinni, kun sisältö on epämielyttävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204219Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692715Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932411- 472343
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua381597Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350- 571320
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 761291
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186