Hyvä Keylogger-ohjelma?

Kaverini kyseli minulta ohjeita, miten voisi valvoa lastensa tietokoneen käyttöä, ja ehdotin ensinnäkin oman koneen liittämistä penskojen kanssa samaan verkkoon, ja verkon monitoroinnin lisäksi asentamaan lasten koneelle keyloggerin ihan turvallisuussyistä. Mitäs ohjelmoistoja kannattaisi suositella.

Todellisuudessa hänellä ei ole humanistina paljon hajua koneista, joten käytännössä homma on harteillani, mutta katsotaan, jos täällä joku osaisi päivittää tietoni keyloggereista ajan tasalle. Joku ilmainen, helppo ja sellainen, että humanistikin osaa käyttää sitä koulutuksen jälkeen.

Verkkomonitorointi onkin jo hallussani, mutta vähemmän pelannut noiden keyloggereiden parissa. Joskus vuonna 1 ja 2 viimeksi.

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäileväinen

      Eikö Windowsissa ole näppäimistövakoilu sisäänrakennettu ominaisuus? Kaikkihan se menee Microsoftille tai NSA:lle

    • No kyllähän koko ajan, kun on netissä ni tietoa valuu joka puolelle, kun kaikki liikenne on julkista. Mutta Mikkikselle lähetetytt tiedot ja Yhdysvaltojen tiedustelupalvelun voi unohtaa tavallinen ihminen, tai vaikka olisi verkkoturvallisuuden harrastelija.

    • Hehehehehh

      Mukuloita et pysty valvomaan, vanhuksia ehkä. Mukulat keksivät kyllä keinot kiertää rajoitukset.

      Lapsille kannattaa lähinnä antaa valistusta siitä, mitä kannattaa tehdä ja että koneen voi laittaa kiinni, kun sisältö on epämielyttävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3744
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1629
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1381
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1293
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      299
      1187
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1051
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe