KAMKille menevää tietä, siinä on helkutin jyrkkä mäki ennen junarataa, olen kaatunut jo kolmesti pyörällä ja nyt pitää sit investoida köyhän opiskelijan 100 euron talvirenkaisiin, mutta ei ne siinä mäessä kyllä mitään auta, jos siinä on vielä vettä jään päällä niinkuin nyt usein on ollut. Sitten siitä pyyhältää ilman kypärää kesärenkailla täyttä päätä muita opiskelijoita minkä kerkiää. Kyllä lukiolle asti tie on sentään hiekoitettu jotenkuten.
Voi vain ihmetellä, että onko itse niin köpelö , mutta oikeesti siinä vois käydä tosi huonosti, jos tulee esim. äkkijarrutus. Kaupunki ei ilmeisesti välitä näistä opiskelijoiden turvallisuudesta sit ollenkaan, tai luottaa näiden hienojen opiskelijoiden mainioon ajotaitoon. Tympäisee, sillä pitänee tuo loppumatka kiireessäkin kävellä, siltikin tie on todella liukas.
Voi vain ihmetellä, että onko itse niin köpelö , mutta oikeesti siinä vois käydä tosi huonosti, jos tulee esim. äkkijarrutus. Kaupunki ei ilmeisesti välitä näistä opiskelijoiden turvallisuudesta sit ollenkaan, tai luottaa näiden hienojen opiskelijoiden mainioon ajotaitoon. Tympäisee, sillä pitänee tuo loppumatka kiireessäkin kävellä, siltikin tie on todella liukas.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hiekka on kallista,ei kannata levitellä sitä eikä pikkukiveä.!
Kaupungilla on nyt vähän kassavajetta kun jääkiekkojoukkeen tukemiseen tarvittiin 34.000 euroa. Kunhan pääset ylös sieltä, niin tulehan jäähallille peliä katsomaan. Siinä ne surut ja murheet unohtuu.
Kyllä Kajaanissa on lumisateen jäljiltä hankala liikkua kun kevyenliikenteen väylät on lumenpeitossa. Niin oli kadut ja jalkakäytävät tukossa viime lauantainakin eikä kaupunki niistä piittaa. Ainoat ketä näki työssä oli RTK:kaverit omissa kohteissaan mutta muut ei piittaa lumentulosta vaan nauttivat ilmeisesti vapaapäivästään. Kyllä kaupungin tulisi myös hiekoittaa paljon aktiivisemmin mitä nyt tapahtuu
Suosittelen, että lasket pulkalla sen mäen turvallisesti alas. Olet jopa nopeammin perillä...
Minulla on ratkaisu! Laitetaan kaikkiin kajaanin rakennuksiin räjähteitä ja räjäytetään koko Kajaani pois kartalta... Ei kajaania = ei ongelmaa. Kaikki entiset kajaanilaiset voisi sitten muuttaa metsään asumaan luoliin, niin tulee metsiinkin sitten jännitystä, kun siellä asuu vaarallisia reviiriään puolustavia luolamiehiä, jotka on naimisissa karhun kanssa.
Kyllä ne talvirenkaat....nastalliset saa edullisemmin kuin 100e.
Jokapaikka urilla, möykkeliköllä, auraamatta kunnolla, liukasta kävelyteillä ja miksi helevatassa ne kävelytiet lanataan liukkaiksi kuin jäärata??
Kerrostalojen pihat auraamatta, hiekoittamatta, .. se on tätä kilpailutuksen tulosta, mitä halvempi tarjous, sen saat ja tulos> pelkkää paskaa!