Pankkisektorin tulevaisuus?

Luin miten pankkisektori vetää edelleen sijoittajien rahaa Euroopassa. Mutta mitenkäs jatkossa? Näettekö, että Nordea ja Sampo ovat hyviä sijoituksia, jos tavoite on yli 10 vuoden päässä? Ensi vuoden alussa pankkisektori kokee ehkä suurimman mullistuksen sitten verkkopankin tulemisen jälkeen. Eivätkö sijoittajat hinnoittele muutosta vai eikö se merkkaakaan sitten niin paljon mitä jotkut pelottelevat?
9173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ööö. Miksei pankeilla ois tulevaisuutta? Aina tarvitaan rahoitusta. Ja tulot ovat varmat.

Äänestä

ni, sä pelkäät, että kohta ihmisten tilit on googlella ja amazonilla. No, ei kai nyt sentään. Ainakaan 30 vuoteen. Rahat Nordeaan vaan.

Äänestä

Tämä+on+ehkä+tavallisille+piensijoittajille+vaikea+aihe.+Ollaan+oltu+niin+pitkään+tekemisissä+tavallisten+kivijalkapankkien+kanssa,+että+ei+vielä+ymmärretä+muutosta.+Saati+sitten+tätä+lähitulevaisuudessa+olevaa,+kun+ihmisillä+saattaa+suurempi+määrä+tuloistaan+alkaa+kulkea+jotain+muuta+kautta+kuin+sen+pankkitilin+kautta.Itselläni+tällä+hetkellä+normipalkka+luonnollisesti+tulee+pankkitilille.+Mutta+on+myös+säännöllisiä+tuloja,+jotka+tulevat+erinäisiin+nettilompakoihin.+Lisäksi+vielä+vähän+vaihtelevia+nettipokerituloja,+jotka+myös+otan+nettilompakoihin.Hyvin+harvoin+siirrän+enää+nettilompakoista+rahaa+pankkitililleni+vaan+ehdin+käyttää+ne+suoraan+sieltä+ja+asia+on+ihan+ok.Jos+vielä+vuonna+2010+tuloistani+99%+tuli+pankkitilille,+niin+tällä+hetkellä+luku+on+varmaankin+noin+75%.+Ja+pienenemään+päin+-+varsinkin,+kun+palkankorotuksia+ei+ole+tulossa.Miettikääpä+omia+tulojanne.+Eikö+teidänkin+"tuloistanne"+yllättävän+paljon+tulee+muualle+kuin+perinteisille+pankkitileille+vaikka+nopeasti+aateltuna+voisi+luulla+olevan+toisin.*Nettikirpparimyynnit*Uhkapelivoitot+(toivottavasti+ei+peliongelmaa)*Kavereiden+lainaamia+rahoja*YouTube-mainostajien+tilityksiäEn+tarkoita,+että+kaikki+em.+menisi+nettilompakoihin,+mutta+noi+ehkä+yleisimpiä,+joita+voi+ottaa+nettilompakoihin.+Palkkaa+vielä+vähän+vaikeampi+ottaa+sinne.Asiat+ovat+viiden+vuoden+päästä+täysin+toisin+kuin+nyt!

Äänestä

Samaa mieltä. Itselläni tulee tuloja myös erilaisista lähteistä eikä kaikki päädy koskaan pankkitilille. Pankki on viiden vuoden päästä kokenut saman mullistuksen minkä taksiala Uberin kautta tai hotellibisnes AirBNB:n kautta. Mutta jos otetaan mukaan kryptovaluutat ja vertaislainaus niin näyttäisi siltä että pankeille ei jää enää kuin vakuutustoiminta. Vielä pitäisi jonkun keksiä vakuutuksille jokin mullistava "joukkokorvaus" ratkaisu niin voitaisiin tehdä pankkien pääkonttoreista vaikka lastentarhoja. Toisaalta vähän sellaisia ne ilmeisesti jo nyt ovat.

Äänestä
  • Itse+tosin+pidän+kryptovaluuttoja+pelkkänä+kuplana.+Lisäksi+en+usko,+että+enää+kovin+kauaa+hyväksytään+kryptovaluuttojen+anonymiteettia.+On+todennäköistä,+että+tulevaisuudessa+vain+sellaiset+kryptovaluutat,+jotka+ilmoittavat+omistajat+viranomaisille,+ovat+laillisia.+Tällä+hetkellähän+esimerkiksi+Bitcoinien+omistajista+suuri+osa+on+huumekauppiaita,+kiristäjiä+ja+terroristeja+(ehkä+jopa+valtaosa).+Luultavasti+tänäkin+vuonna+tuhansia+ihmisiä+on+murhattu+Bitcoinien+avulla.+Kannattaa+muistaa,+että+poliitikot+voivat+yhdellä+päätöksellä+kieltää+kerralla+kaikkien+maailman+kryptovaluuttojen+olemassaolo.Ja+kuka+idiootti+lainaa+rahaa+vertaislainauksen+kautta?+Nehän+ovat+vain+ylihintaisia+pikavippejä.+Toki+sijoittajalle+kannattavia,+mutta+velalliselle+täysin+järjettömiä.+Lähinnä+vertaislainat+onkin+suunnattu+laskukyvyttömille+idiooteille.+Vertaislaina+on+järkeviä+ainoastaan,+jos+niiden+korot+ovat+alle+2%+(kyllä,+tarkoitan+vuosikorkoa).+Itselle+tosin+2%:ia+on+jo+liikaa+korkoa+lainasta...

    Äänestä

  • Ja+noista+vertaislainoista+vielä...+Nämä+yrityksethän+lupailevat+sijoittajille+yli+10%+tuottoa.+Koska+jonkin+verran+menee+itse+yritykselle+(kyllä,+läheskään+kaikki+rahat+ei+mene+sijoittajille)+ja+lisäksi+näissä+on+paljon+luottotappioita,+on+lainojen+korot+usein+jopa+20%+luokkaa.+Eli+nämä+ovat+selkeästi+lähinnä+pikavippien+korvikkeita,+eivät+mitään+muuta.

    Äänestä

Eikä Uber ja Airbnb:kään ole mitään hyväntekijöitä. Molemmat yritykset tekevät paljon voittoa, vaikka eivät omistakaan takseja tai hotelleja. Molemmat yhtiöt vetävät joka välissä tietyn osuuden kyydeistä ja majoituksista ja Uberin ja Airbnb:n omistajat ovatkin nykyisin superrikkaita. Monet vain kuvittelevat, että noita hyödyntämällä ei tarvitse antaa ahneille yrityksille rahaa, mutta itse asiassa tässä yritykset tekevät vielä enemmän rahaa tekemättä lähes tulkoon yhtään mitään. Muuthan tekevät työt heidän puolestaan ja vain saavat rahaa ihan itsestään.

Äänestä

Mutta kuka tietää vaikka pankeilla olisi kyky uudistua?

Äänestä

Täällä ei ole oikein tullut vastauksia. Jos täällä on yhtään osakepoimijaa, niin onko tullut salkkuun tänä syksynä perinteisiä rahoitusalan osakkeita?

Ja jos tätä rahoitusalan tulevaisuutta on vaikea suoraan pohtia, niin kysynpä mielipidettä? Kumpi voi 20 vuoden päästä paksummin:

a)Rahoitusala (perinteinen)
b)Suomen metsäteollisuus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TasanenTaavi kirjoitti:

Luin miten pankkisektori vetää edelleen sijoittajien rahaa Euroopassa. Mutta mitenkäs jatkossa? Näettekö, että Nordea ja Sampo ovat hyviä sijoituksia, jos tavoite on yli 10 vuoden päässä? Ensi vuoden alussa pankkisektori kokee ehkä suurimman mullistuksen sitten verkkopankin tulemisen jälkeen. Eivätkö sijoittajat hinnoittele muutosta vai eikö se merkkaakaan sitten niin paljon mitä jotkut pelottelevat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu