Luulisi vähitellen hitaamankin ymmärtävän peruskoulun toimivan perustuslain vastaisesti. Koulu suosii rajusti tyttöjä. Yhtenä syynä on pelkästään biologinen kehittyminen, mutta ei koulussa ole muutenkaan tarkoituskaan miettiä miten pojat saisivat oikeaa opetusta.
Peruskoulu tehty tytöille
6
333
Vastaukset
- ldod
Totta kirjoittelet,olen itse miettinyt ,miksei pojat saa kunnon opetusta.Onko tarkoitus pelkillä naisopettajilla viedä poikaoppilailta tulevaisuus kokonaan .Mieskiintiöt opettajakoulutukseen ja valintoihin,että vinoutuma korjaantuu.Vika ei suinkaan ole pojissa vaan ,järjestelmässä joka ei ota huomioon että pojat oavat erilaisia kuin tytöt,tämän luulisi jo tyhmemmänkin tajuavan.Jospa tehtäis peruskoulu,joka ottaa huomioon myös pojat...
- Yläkoulun_aineenopettaja
Milloin kuunnellaan koulussa työskentelevien näkemyksiä?! Oikea opetus on opetussuunnitelman mukaista ja samalla opetuksella voi tulla huikeita oppimiseroja, jotka eivät liity niinkään sukupuoleen, vaan yleisesti opiskelustrategioihin ja omaan haluun oppia. Esimerkiksi tällä viikolla kokeita korjatessani poikaoppilas sai 10- ja tyttö 5- tismalleen samasta kokeesta, joten ei kannata ihan vetää mutkia suoraksi tässäkään asiassa. :)
Naisopettaja tuskin tuhoaa sen enempää kuin miesopettaja lasten ja nuorten tulevaisuutta. Minusta kyse on ammattitaidosta, ei sukupuolesta. Jos on pätevä koulutettu opettaja, hän saa oppimistuloksia aikaan varmasti, tosin oppilaan on itse myös oltava aktiivinen.
Peruskoulu on kaikkia varten ja milloin uutisoidaan siellä tapahtuvista onnistumisista? Joka päivä koulussa tapahtuu pieniä ihmeitä, jotka mullistavat oppilaiden maailmankuvaa. Sitä mielen sisällä tapahtuvaa muutosta ei uutisoida jostan syystä sitten... - koululaisiavain
Minä luulin, ettei koulussa enää ole tyttöjä ja poikia, vaan kaikki ovat tasa-arvoisia, samanlaisia koululaisia. Eikö silloin kaikille pidä olla opetuskin täsmälleen sama?
- mitenopiskelet
mitä ja millaisia poikakorjauksia tahtoisit kouluun?
miten sinä tahtoisit opiskella?- selviö
Ehdottomasti kiintiöt, 50-50. Jos koko 9 vuotta peruskoulua menee läpi vain sillä, että joku kuuntelee ja ymmärtää pilalle, niin miten voi kukaan edes odottaa oppimistuloksia?
- Riiiiiiiiiiiiii
Miten niin suunnitellaan tytöille? Pitäsikö poikien saada jotain tasoitusta sen takia että ovat poikia? Vähän parempia arvosanoja munien perusteella tai saisi häiritä tuntia hiukan kovaäänisemmin? Mitä se "oikea" opetus on?
Tytöt pärjäävät paremmin koska heitä ei passata ja paapota jo lapsista asti toisin kuin poikia jotka vielä pärjäävät työelämässä vain olemalla miehiä.
Jos esittää väitteitä, olisi suotavaa että perustellaan ne. Sinä et perustellut.
Sitten tämä toinen urputtaa, että naisopettajat vievät innon opiskella. Pitäisikö miehet pakottaa aseella uhaten opettajiksi vai miten ajattelit tämän ratkaista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1634593Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1973292Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1122874Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1552865Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis372815Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos452175Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132077Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552015En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131895Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien511396