Peruskoulu tehty tytöille

Viimeisellä.rajalla

Luulisi vähitellen hitaamankin ymmärtävän peruskoulun toimivan perustuslain vastaisesti. Koulu suosii rajusti tyttöjä. Yhtenä syynä on pelkästään biologinen kehittyminen, mutta ei koulussa ole muutenkaan tarkoituskaan miettiä miten pojat saisivat oikeaa opetusta.

6

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ldod

      Totta kirjoittelet,olen itse miettinyt ,miksei pojat saa kunnon opetusta.Onko tarkoitus pelkillä naisopettajilla viedä poikaoppilailta tulevaisuus kokonaan .Mieskiintiöt opettajakoulutukseen ja valintoihin,että vinoutuma korjaantuu.Vika ei suinkaan ole pojissa vaan ,järjestelmässä joka ei ota huomioon että pojat oavat erilaisia kuin tytöt,tämän luulisi jo tyhmemmänkin tajuavan.Jospa tehtäis peruskoulu,joka ottaa huomioon myös pojat...

    • Yläkoulun_aineenopettaja

      Milloin kuunnellaan koulussa työskentelevien näkemyksiä?! Oikea opetus on opetussuunnitelman mukaista ja samalla opetuksella voi tulla huikeita oppimiseroja, jotka eivät liity niinkään sukupuoleen, vaan yleisesti opiskelustrategioihin ja omaan haluun oppia. Esimerkiksi tällä viikolla kokeita korjatessani poikaoppilas sai 10- ja tyttö 5- tismalleen samasta kokeesta, joten ei kannata ihan vetää mutkia suoraksi tässäkään asiassa. :)

      Naisopettaja tuskin tuhoaa sen enempää kuin miesopettaja lasten ja nuorten tulevaisuutta. Minusta kyse on ammattitaidosta, ei sukupuolesta. Jos on pätevä koulutettu opettaja, hän saa oppimistuloksia aikaan varmasti, tosin oppilaan on itse myös oltava aktiivinen.

      Peruskoulu on kaikkia varten ja milloin uutisoidaan siellä tapahtuvista onnistumisista? Joka päivä koulussa tapahtuu pieniä ihmeitä, jotka mullistavat oppilaiden maailmankuvaa. Sitä mielen sisällä tapahtuvaa muutosta ei uutisoida jostan syystä sitten...

    • koululaisiavain

      Minä luulin, ettei koulussa enää ole tyttöjä ja poikia, vaan kaikki ovat tasa-arvoisia, samanlaisia koululaisia. Eikö silloin kaikille pidä olla opetuskin täsmälleen sama?

    • mitenopiskelet

      mitä ja millaisia poikakorjauksia tahtoisit kouluun?

      miten sinä tahtoisit opiskella?

      • selviö

        Ehdottomasti kiintiöt, 50-50. Jos koko 9 vuotta peruskoulua menee läpi vain sillä, että joku kuuntelee ja ymmärtää pilalle, niin miten voi kukaan edes odottaa oppimistuloksia?


    • Riiiiiiiiiiiiii

      Miten niin suunnitellaan tytöille? Pitäsikö poikien saada jotain tasoitusta sen takia että ovat poikia? Vähän parempia arvosanoja munien perusteella tai saisi häiritä tuntia hiukan kovaäänisemmin? Mitä se "oikea" opetus on?
      Tytöt pärjäävät paremmin koska heitä ei passata ja paapota jo lapsista asti toisin kuin poikia jotka vielä pärjäävät työelämässä vain olemalla miehiä.
      Jos esittää väitteitä, olisi suotavaa että perustellaan ne. Sinä et perustellut.
      Sitten tämä toinen urputtaa, että naisopettajat vievät innon opiskella. Pitäisikö miehet pakottaa aseella uhaten opettajiksi vai miten ajattelit tämän ratkaista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe