Olen ollut töissä muutamissa eri siivousyrityksessä. Kaikissa yrityksissä ihmetyttää esimiesten käytös.
Toisinaan eivät vastaa puhelimeen ollenkaan ja joskus jätetään jopa vastaamatta tekstiviesteihin. Itse vastaan aina esimiesten puheluun ja viesteihin . Jos joskus en ole kuullut puhelimen soittoa tai kännykkä unohtunut takin taskuun tms. niin soitan sitten takaisin ja selvitän minkä takia on soitettu.
Yhdessä yrityksessä homma levisi täysin käsiin. Kun työnjohto alkoi tekemään sitä, etteivät vastaa aina puheluihin, myös työntekijätkin alkoivat tekemään samaa. "Kerta sinä et vastaa mun puheluihin, minä en vastaa sinun puheluihin "- tyylillä. Ja yhtäkkiä kaikki asiat on levällään ja hommat on tekemättä.
Ymmärrän kyllä sen, että on kiire. Mutta useimmiten puhelu saattaa kestää vain ihan muutaman minuutin tai jopa muutamassa sekunnissa asia tulee selvitettyä. Kyllä sen verran löytyy aikaa jokaiselta aivan varmasti. Soittaa vaikka vessanpytyllä istuessa, jos ei muuten mukamas ole aikaa. :D
Ihan perusjutut tuntuu olevan hukassa joillakin ihmisillä. Mutta onneksi on myös muutama esimies ollut sellainen , jotka vastaavat aina puheluun ja tekstiviesteihin ja selvittävät asiat ns. loppuun asti. Kiitos heille!
Työnjohto ei vastaa puheluihin eikä viesteihin?
3
3658
Vastaukset
Yleensä syynä vastaamattomuuteen on tietenkin se, että ollaan kiinni keskustelussa, ajetaan autoa ym. On kuitenkin perin erikoista, ettei työnjohto soita takaisin, jos huomaa työntekijän ottaneen heihin yhteyttä. Jos työssä tai työkohteessa on jotain epäselvyyksiä, kenen kanssa he ajattelevat työntekijän niitä selvittävän, hälytyskeskuksenko?
Kielii melkoisesta pätemättömyydestä esimiestehtäviin tuollainen.- gifussi
En ole enää siivousalalla esimiehenä, mutta kun olin niin mulla oli päivät ihan täynnä palavereita, laadunseurantoja asiakkaiden kanssa ja sovittuja tapaamisia työntekijöiden kanssa. Alue oli tosi iso ja yksistään laadunseurantoihin oli pakko varata ainakin 75 tuntia kuussa, koska asiakkuuksia oli niin paljon. Tuo min. 75 h käsittää vain itse kierrot ja niihin liittyvät autolla ajamiset, raportointi yms. sitten vielä tuohon päälle. Päivät loppui siinä työssä melko nopeasti kesken.
Parhaani mukaan soittelin takaisin minulle soittajille ja kirjoittelin viestejä, mutta paljon oli myös pakko pyytää esim. palveluohjaajia soittamaan siivoojille takaisin, että asia selviää, koska ei vaan itse ehtinyt.
Esimiehenä jaksoin yli vuosikymmenen ja kyllä harmittaa, etten vaihtanut alaa aikaisemmin.
Ei ole kyllä yhtään ikävä 24/7 duunia jossa puhelin soi ja sähköposti paukkaa oli sitten arki tai pyhä, päivä tai yö.
Ymmärrän toki, että työntekijöitä ärsyttää, että ei aina saa kiinni esimiestä silloin kuin haluaisi, mutta alan nykyiset suorituspaineet ei vain anna periksi siihen, että kaikkeen olisi aikaa.
Jaksamista ja hyvää talven jatkoa teille kaikille! - efkajsdkjfal
Ihan samoin kuin siivooja ei saa valittaa asiakkaalle, ettei ehdi annetussa ajassa tehdä kaikkea, myös esimies ei saa valittaa työntekijälle, ettei ehdi hoitaa työtään siivoojaa kohtaan. Se on esimiehen tehtävä hoitaa asia, jos siivooja ottaa yhteyttä. Aina ei ehdi heti vastata, mutta on soitettava kohtuullisessa ajassa takaisin. Jos ei ehdi hoitaa töitään, se ei ole siivoojan vika, vaan asiasta pitää keskustella oman esimiehensä kanssa, se on teidän välinen asia. Silloin onkin hyvä vaihtaa alaa, jos homma ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443032Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052304Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle502136Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421903- 1501556
- 731418
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231248Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185