Kuulostaa ja toimii täysin normaalisti mutta vääntö uupuu . Kuin olisi 50hv auto mutta toimii muuten ihan normaalisti. Kentis n 3500rpm ylöspäin on normaali veto ns tappiin saakka ,silloinhan jo muutenkin on veto heikentynyt joten voi olla ohi turbon toimi alueen jo silloin. Eikä vetoa ole kyllä enää siellä ehjänäkään ollessaan.
Ihme mylly .
Aiheesta on juttuja mutta onko joku varmain ensi tarkastuspaikka olemassa ? jokin joka ensimmäisenä tekee tuon vian. Vika tullut kuin salamakirkkaalta taivaalta ei pikkuhiljaa.
Vääntänyt ihan kelvosti aiemmin.
1,9 tdi avq vääntö katosi? ei vikamerkkivaloja.
6
990
Vastaukset
kansi halki. tyyppivika vw konsernin autoissa.
- kierteet_korkkas
ZKODA olet erehtynyt. Mainitsemasi viat ovat puhtaasti Toyotan vikoja! Aloittajan autossa on ilmamassamittari vaihdon tarpeessa. Hinta 80-100€, Helppo vaihtaa itse.
- ystävänneuvo
Katso ensimmäisenä ettei vv-auto ole käynyt salaa vaihtamassa autoosi vaikka tojotan turbotonta moottoria. He ovat ammattlilaisia siinä. He tulevat ja vaihtavat moottoreita ihmisten autoihin huomaamatta. Tälläkin palstalla väitteen mukaan niitä vaihdellaan tämän tästä.
Jos sieltä löytyy vaihdettu tojon moottori, niin se ei väännä mihinkään.
Kannattaa ottaa yhteys vv-autoon ja vittuilla heti ensiksi, vaikka et moottorin vaihtoa heti huomaisikaan. - aikaentineneipalaa
Kannattaa kuitenkin korjata. Tuo 1.9 diesel on siltä ajalta, kun VW vielä keskittyi tekemään oikeita autoja, eikä kusemaan silmille asiakasta. Toisin on nykyään.
- paljonvaginkanssa
Saman tyyppinen vika vaivasi mun 1.9 tdi ssä.Auto meni ns.vikatilaan ja tehot hävisivät olemaatomiin.Vika löytyi välijäähdyttimelle menevältä putkelta.Kumi ja metalliputken liitoskohdassa oli klemmari löysällä.Jäänyt ilmeisesti jakohihnan vaihdon yhteudessä irti,kun keula on purettava kokonaan.Jos? on vasta tehty jakoremppa niin tarkistaisin turbon ja välijäähdyttimen väliset putket.
- 560.000_KM_1.9TDI
Turbon ohjauksen alipainoletku irti. Sellaista 4 mm kumiletkua... näkyvillä siinä yläosissa. Käy läpi kaikki liitokset.
Kone ei siis vedä kunnolla kuin vasta kierroksilla siksi, ettei tajua alkaa ahtamaan kun alipaine-ohjattu turbo ei tee mitään.
Itsellä ollut sama tilanne, auto vei 9 litraa maantiellä ja peräpeili ihan mustana noesta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k436670Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,482909Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.2462241Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?
Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi341748Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1641679Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1451640- 1921364
Trump - otan Gasan haltuun nyt
USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h2931227Kemettikö lommauttaa
Kemettikö lommauttaa, kuulinpahan vain. Toivottavasti nyt kuitenkin murheenryynit ,tupakoivat laiskimukset poistetaan.271159Runebergin tortut
Hyviä huomenia ja mukavaa päivyliä. 😊 Nyt kahvetta tippumaan. Harmi ettei ole torttua. 😊☕✨❄️❤️250960