Kuulostaa ja toimii täysin normaalisti mutta vääntö uupuu . Kuin olisi 50hv auto mutta toimii muuten ihan normaalisti. Kentis n 3500rpm ylöspäin on normaali veto ns tappiin saakka ,silloinhan jo muutenkin on veto heikentynyt joten voi olla ohi turbon toimi alueen jo silloin. Eikä vetoa ole kyllä enää siellä ehjänäkään ollessaan.
Ihme mylly .
Aiheesta on juttuja mutta onko joku varmain ensi tarkastuspaikka olemassa ? jokin joka ensimmäisenä tekee tuon vian. Vika tullut kuin salamakirkkaalta taivaalta ei pikkuhiljaa.
Vääntänyt ihan kelvosti aiemmin.
1,9 tdi avq vääntö katosi? ei vikamerkkivaloja.
8
1274
Vastaukset
kansi halki. tyyppivika vw konsernin autoissa.
- kierteet_korkkas
ZKODA olet erehtynyt. Mainitsemasi viat ovat puhtaasti Toyotan vikoja! Aloittajan autossa on ilmamassamittari vaihdon tarpeessa. Hinta 80-100€, Helppo vaihtaa itse.
- ystävänneuvo
Katso ensimmäisenä ettei vv-auto ole käynyt salaa vaihtamassa autoosi vaikka tojotan turbotonta moottoria. He ovat ammattlilaisia siinä. He tulevat ja vaihtavat moottoreita ihmisten autoihin huomaamatta. Tälläkin palstalla väitteen mukaan niitä vaihdellaan tämän tästä.
Jos sieltä löytyy vaihdettu tojon moottori, niin se ei väännä mihinkään.
Kannattaa ottaa yhteys vv-autoon ja vittuilla heti ensiksi, vaikka et moottorin vaihtoa heti huomaisikaan. - aikaentineneipalaa
Kannattaa kuitenkin korjata. Tuo 1.9 diesel on siltä ajalta, kun VW vielä keskittyi tekemään oikeita autoja, eikä kusemaan silmille asiakasta. Toisin on nykyään.
- paljonvaginkanssa
Saman tyyppinen vika vaivasi mun 1.9 tdi ssä.Auto meni ns.vikatilaan ja tehot hävisivät olemaatomiin.Vika löytyi välijäähdyttimelle menevältä putkelta.Kumi ja metalliputken liitoskohdassa oli klemmari löysällä.Jäänyt ilmeisesti jakohihnan vaihdon yhteudessä irti,kun keula on purettava kokonaan.Jos? on vasta tehty jakoremppa niin tarkistaisin turbon ja välijäähdyttimen väliset putket.
- 560.000_KM_1.9TDI
Turbon ohjauksen alipainoletku irti. Sellaista 4 mm kumiletkua... näkyvillä siinä yläosissa. Käy läpi kaikki liitokset.
Kone ei siis vedä kunnolla kuin vasta kierroksilla siksi, ettei tajua alkaa ahtamaan kun alipaine-ohjattu turbo ei tee mitään.
Itsellä ollut sama tilanne, auto vei 9 litraa maantiellä ja peräpeili ihan mustana noesta... - Anonyymi
Sama vika. Tehot katoaa kun muutaman sekunnin ns kaasupohjassa KIIHDYTTÄÄ vaihteita läpi niin tuskin pääsee 100kmh kun tehot putoaa pois. Ei merkkivaloja ja on kuin 50hv vapari. Eli voi ohittaa mutta kiihdytys onnistuu normaalisti tavallisesti kiihdyttäen ja tehot on tallessa silloin. Kevyt kiihdytys onnistuu kuin ehjällä autolla. Ei savuta tai mitään ongelmaa vika päällä tai ei ainoastaan voima puuttuu jos se meneectuohon vikatilaan. Vikatilassa voi ajaa niin pitkkään kun jaksaa. Ei lisää kulutusta tms. On vain se 50hv koneinen silloin käytössä. Kun moottori käy sammuksissa tehot ovat taas käytössä ja pysyvät käytössä ellei kaasua pidä kuin muutaman sekunnin pohjassa kiihdytys tilanteessa joka vaihteella. Eli normi ajo sujuu hyvin. Ainoastaan jos on esim peräkärry ja kuormaa ja loivaa mäkeä jolloin kaasu on lähes pohjassa kompensoimassa vastamäen nousussa nopeuden putoamista niin saattaa pudottaa turbon pois toiminnasta. Kone on siis ehjä ja käy nätisti kulutuksen ollessa pientä eikä savuttele missään tilanteessa. Jokin arvo menee ohi rajojen ja poistaa turbon kertomukseni kukaan. AVQ 1.9tdi 100hv 74kw. Muuten hieno kone käyttöautossa oikein kiva muuten. Autossa on tämä ominaisuus ollut jo vuosia joten saisihan se pikkuhiljaa jo saada korjattuakkin mutta hyvin sillä on pärjännyt näinkin mutta nyt haluan sen täydelle teholle rajoituksetta kun tulee enempi vedettyä jatkossa koukussa painoa. Auto on noin puolivälissä käyttöikäänsä eli hyvin pitkään vielä,vuosia. Auton hinta on nyt jo liki ilmainen mutta käyttöarvo todella korkea. Korjaus lienee lopulta pikku juttu mutta mitä korjaan.
- Anonyymi
Eli kun esim 3vaihteella laittaa kaasun pohjan alhaisesta esim 1500rpm ja pitää pohjassa kierrosten noustessa nopeuden mukana loppupäässä aluetta putoaa turbo pois ahtamasta ja meno jatkuu vaikka dieselin loppumiseen saakka auton toimiessa jossain rajoitetussa tilassa ehkä 50hv tehoilla muuten normaalisti. Liekkö rättisitikka tasoa voiman tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918395
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on968022Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1736170- 145393
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585228En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234275- 384023
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54020- 373819
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..583682