1,9 tdi avq vääntö katosi? ei vikamerkkivaloja.

väännötkatosivat

Kuulostaa ja toimii täysin normaalisti mutta vääntö uupuu . Kuin olisi 50hv auto mutta toimii muuten ihan normaalisti. Kentis n 3500rpm ylöspäin on normaali veto ns tappiin saakka ,silloinhan jo muutenkin on veto heikentynyt joten voi olla ohi turbon toimi alueen jo silloin. Eikä vetoa ole kyllä enää siellä ehjänäkään ollessaan.
Ihme mylly .
Aiheesta on juttuja mutta onko joku varmain ensi tarkastuspaikka olemassa ? jokin joka ensimmäisenä tekee tuon vian. Vika tullut kuin salamakirkkaalta taivaalta ei pikkuhiljaa.
Vääntänyt ihan kelvosti aiemmin.

8

1349

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansi halki. tyyppivika vw konsernin autoissa.

      • kierteet_korkkas

        ZKODA olet erehtynyt. Mainitsemasi viat ovat puhtaasti Toyotan vikoja! Aloittajan autossa on ilmamassamittari vaihdon tarpeessa. Hinta 80-100€, Helppo vaihtaa itse.


    • ystävänneuvo

      Katso ensimmäisenä ettei vv-auto ole käynyt salaa vaihtamassa autoosi vaikka tojotan turbotonta moottoria. He ovat ammattlilaisia siinä. He tulevat ja vaihtavat moottoreita ihmisten autoihin huomaamatta. Tälläkin palstalla väitteen mukaan niitä vaihdellaan tämän tästä.
      Jos sieltä löytyy vaihdettu tojon moottori, niin se ei väännä mihinkään.
      Kannattaa ottaa yhteys vv-autoon ja vittuilla heti ensiksi, vaikka et moottorin vaihtoa heti huomaisikaan.

    • aikaentineneipalaa

      Kannattaa kuitenkin korjata. Tuo 1.9 diesel on siltä ajalta, kun VW vielä keskittyi tekemään oikeita autoja, eikä kusemaan silmille asiakasta. Toisin on nykyään.

    • paljonvaginkanssa

      Saman tyyppinen vika vaivasi mun 1.9 tdi ssä.Auto meni ns.vikatilaan ja tehot hävisivät olemaatomiin.Vika löytyi välijäähdyttimelle menevältä putkelta.Kumi ja metalliputken liitoskohdassa oli klemmari löysällä.Jäänyt ilmeisesti jakohihnan vaihdon yhteudessä irti,kun keula on purettava kokonaan.Jos? on vasta tehty jakoremppa niin tarkistaisin turbon ja välijäähdyttimen väliset putket.

    • 560.000_KM_1.9TDI

      Turbon ohjauksen alipainoletku irti. Sellaista 4 mm kumiletkua... näkyvillä siinä yläosissa. Käy läpi kaikki liitokset.

      Kone ei siis vedä kunnolla kuin vasta kierroksilla siksi, ettei tajua alkaa ahtamaan kun alipaine-ohjattu turbo ei tee mitään.

      Itsellä ollut sama tilanne, auto vei 9 litraa maantiellä ja peräpeili ihan mustana noesta...

    • Anonyymi

      Sama vika. Tehot katoaa kun muutaman sekunnin ns kaasupohjassa KIIHDYTTÄÄ vaihteita läpi niin tuskin pääsee 100kmh kun tehot putoaa pois. Ei merkkivaloja ja on kuin 50hv vapari. Eli voi ohittaa mutta kiihdytys onnistuu normaalisti tavallisesti kiihdyttäen ja tehot on tallessa silloin. Kevyt kiihdytys onnistuu kuin ehjällä autolla. Ei savuta tai mitään ongelmaa vika päällä tai ei ainoastaan voima puuttuu jos se meneectuohon vikatilaan. Vikatilassa voi ajaa niin pitkkään kun jaksaa. Ei lisää kulutusta tms. On vain se 50hv koneinen silloin käytössä. Kun moottori käy sammuksissa tehot ovat taas käytössä ja pysyvät käytössä ellei kaasua pidä kuin muutaman sekunnin pohjassa kiihdytys tilanteessa joka vaihteella. Eli normi ajo sujuu hyvin. Ainoastaan jos on esim peräkärry ja kuormaa ja loivaa mäkeä jolloin kaasu on lähes pohjassa kompensoimassa vastamäen nousussa nopeuden putoamista niin saattaa pudottaa turbon pois toiminnasta. Kone on siis ehjä ja käy nätisti kulutuksen ollessa pientä eikä savuttele missään tilanteessa. Jokin arvo menee ohi rajojen ja poistaa turbon kertomukseni kukaan. AVQ 1.9tdi 100hv 74kw. Muuten hieno kone käyttöautossa oikein kiva muuten. Autossa on tämä ominaisuus ollut jo vuosia joten saisihan se pikkuhiljaa jo saada korjattuakkin mutta hyvin sillä on pärjännyt näinkin mutta nyt haluan sen täydelle teholle rajoituksetta kun tulee enempi vedettyä jatkossa koukussa painoa. Auto on noin puolivälissä käyttöikäänsä eli hyvin pitkään vielä,vuosia. Auton hinta on nyt jo liki ilmainen mutta käyttöarvo todella korkea. Korjaus lienee lopulta pikku juttu mutta mitä korjaan.

      • Anonyymi

        Eli kun esim 3vaihteella laittaa kaasun pohjan alhaisesta esim 1500rpm ja pitää pohjassa kierrosten noustessa nopeuden mukana loppupäässä aluetta putoaa turbo pois ahtamasta ja meno jatkuu vaikka dieselin loppumiseen saakka auton toimiessa jossain rajoitetussa tilassa ehkä 50hv tehoilla muuten normaalisti. Liekkö rättisitikka tasoa voiman tunne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      320
      1515
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1239
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      466
      1037
    4. 62
      956
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      942
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      104
      686
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      683
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      636
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe