mazdat on kylmiä jee jee

lämpimästi.sakemannilla

kyllä muakin hatuttas ajaa mokomilla igluilla varsinkin suomessa

13

1952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuma.mazda

      mikä mazdan malli ja vuosimalli on kylmä? itselläni mazda 6 ja lämpimin auto koskaan. entinen skoda octavia ja vw golf olivat kylmiä uudesta asti.

    • Lämmin.on

      Mulla Mazda 2 vm 2015 ja lämpimin auto ikinä :)

    • M6Elegance

      Eipä ole ollut valittamista lämpötilan suhteen pakkasella, eikä kesällä myöskään kun ilmastointi viilentää mukavasti!

      Suosittelen vaihtamaan raitisilmasuodattimen talvea kohden mentäessä eli mieluiten loppukesästä, eli tukkeutunut suodatin vaimentaa puhaltimen tehoa jota eniten tarvitaan kylmänä vuodenaikana.

      Aktiihiilisuodin maksaa vain vajaa pari kymppiä ja kätevästi vähentää samalla liikenteen pakokaasujen pääsemästä sisätilaan. Vaihtaminen on erittäin helppo max. 2min.

      Aloittaja ei tunne automerkkejä ja sekoittaa Mazdan kuplavolkkariin, ne olivat jäässä koko talven ja joskus jopa kylmempiä sisältä kuin ulkona oli... Kuplassa oli lämmityslaite hanskalokerossa ja ne oli hyppynarut!

    • 34643634

      Mazda 6 -03 2.0 ainakin niin lämmin ettei kovimmillakaan pakkasilla ole tarvinnut lähellekkään maksimilämpötilaa säätää. 21 asteeseen yleensä laittanut, 22 tuntuu jo epämiellyttävän kuumalta.

      Jos kylmä niin yksi todennäköinen syy voi olla huono jäähdytysjärjestelmän ilmaus, ilmaukselle on tarkat ohjeet eikä ihan perinteisellä tavalla onnistu.

    • Phantom666

      Ei pidä paikkaansa tuo sinun väitteesi. Mazda 6 Sport Wagon 2.0l ja suuremmalla bensamoottorilla on ollut jo vuodesta 2003 yksi nopeiten lämpenevistä autoista. Talvivaatteisiin pukeutunut ihminen saa lämpöhalvauksen kuumuudesta Mazdan hytissä jos menee säätämään lämmityksen täysille pidemmäksi aikaa. Mazdalla ajoin usein lämpötila asetuksella 19.5-21.5c ilman takkia, käsineitä, hattua.

      Oma 2001 Volvo V40 2.0T 165hv lämpenee hitaammin kuin Mazda 6.

      AP taitaa olla varmaan audi-aku, bemarijari, mersumake, volkswagen jonne.

    • mazda2016

      eipä tuolla taida olla varaa kuin 1995 bemarin rotiskoon........

    • Hyvin_tarkeni

      Minulla oli aikanaan Xedos 9 ja kyllä lämpöä riitti.

    • matsallajuu

      Mulla on ollu neljä Mazdaa jotka kaikki on olleet hyvin lämpimiä autoja. Ne onkin olleet kunnossa ja huollettuja. Sisäilmansuodattimet kannattaa vaihtaa niin lämppäri toimii oikein. Helppo vaihtaa itse.

    • vesipumppu.vaihtoon

      Mikäli lämmityslaite on tehoton vaikka moottorin lämpömittari näyttää normaalia lukemaa, kannattaa vaihtaa vesipumppu vaikka se ei ääntelisikään tai vuotaisi. Pumpun siipipyörä voi olla syöpynyt niin pahoin ettei neste kierrä kunnolla. Ennenpitkää tämä voi johtaa myös kannentiivisteen palamiseen ja moottorin ylikuumenemiseen.
      Moottorin lämpömittarikaan ei kerro koko totuutta koska järjestelmässä on vain yksi anturi lämpömittarille jossain termostaatin lähellä. Jos termostaatti on kunnossa niin tottakai lämmöt pysyvät normaalin näköisinä vaikka järjestelmän paine olisi alentunut huonokuntoisen vesipumpun siipipyörän takia.
      Toinen anturi on jäähdyttimen tuulettimelle ja mahdollisesti joku anturi myös moottorinohjaustietokoneelle.

      • 34656546

        Vielä fiksumpaa on vaihtaa jäähdytysneste huolto-ohjelman mukaan. Silloin ei korroosiota tapahdu kun nesteen korroosionesto ominaisuudet pysyy kunnossa. Esim ekoissa kutosissa sinistä G48 nestettä, tarkoitettu alumiinikoneille ja käyttöikä 3v. Sen jälkeen korroosiosuoja alkaa heikkenemään ja esim vesipumppu alkaa kulumaan.

        Nesteen säännöllinen vaihto ehkäisee myös lämmityskennon ja jäähdyttimen tukkeutumista, kun neste vanhentunut, ei puhtaanapito-ominaisuudetkaan enää toimi ja kenno jäähdytin tukkeutuu hitaasti mutta varmasti.

        Monet ei vaan ymmärrä että "pakkasnesteellä" on muitakin tehtäviä kuin ehkäistä jäätymistä pakkasilla.


      • vesipumppu.vaihtoon

        Nimenomaan, on melko turhaa valitella auton kylmyyttä tai muitakaan vikoja jos autoa ei ole huollettu asianmukaisesti.
        Käytettyä autoa ostaessa ei tietysti ole tietoa välttämättä että miten edelliset omistajat on autoa huoltaneet tai huollattaneet. Välttämättä kaikkia töitä ei ole oikeasti tehty merkkihuollossakaan, esim. erään autoni jarrunesteet oli jätetty vaihtamatta vaikka auto kävi merkkihuollossa ohjelman mukaisessa huollossa.


    • aloittaja11

      kokemusta omasta ja muiden mazdoista ja kaikki on olleet kylmiä joten eipä ole selkärangaa täälä muilla myöntää totuutta. Kaikki mazdat on karseita talviautoja koska ne ei lämpene. Huono auto suomeen.

      • ex-Mazdisti

        Nyt on alla eka ei-mazda, ja kyllä mazda on niin talviautompi kuin ford. Ihan on ikävä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      156
      5051
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      193
      4040
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      50
      2977
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      41
      2321
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1977
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1478
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe