Huolestuttaa ekumenian harha!

Madamoisellemia

Viime aikoina on yhä enenevissä määrissä ollut Helsingissä havaittavissa ekumeenista ajattelua. Ilmiö on erittäin huolestuttava. Itsekritiikki on lisääntynyt ja yhä useampi tuntuu olevan sitä mieltä, että meidän pitäisi lakkaamatta lukea raamattua ja tarkistaa Sanan valossa, puhuuko puhuja oikein. Vastuu siis siirretään kuulijoille ja uskosta tulee suorituskeskeistä puurtamista. Liian hankalaa!
Nämä ekumenian kannattajat uskovat, että useissa uskonsuunnissa parhaat voivat olla oikealla tiellä. Veljeillään eri seurakunnissa. Oma pääni menisi ainakin täysin sekaisin, jos joutuisin lähteä Helsingin yöhön Raamattu kädessä etsimään sitä ”puhtainta” saarnaa.
Sanotaanko Raamatussaa oikeasti, että seurakuntia on useampia.... ja jokaisesta voi löytyä pelastusta?
Oli todella lohdullinen saarna eilen keskiviikkona Helsingin Rauhanyhdistyksellä. Se virvoitti mieltäni. Oli lohdullista kuulla, että sitä samaa vanhaa saarnaa saa kuulla yhä, mitä on lapsesta astikin saanut kuulla. Sellaisessa uskossa ei tarvitse mitään omaa! Saa uskoa armosta synnit anteeksi ja kulkea turvallisesti uskovaisten matkasaatossa kohti taivaan kunniaa!

9

456

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ""Sanotaanko Raamatussaa oikeasti, että seurakuntia on useampia.... ja jokaisesta voi löytyä pelastusta? ""


      On olemassa yksi ylimaailmallinen seurakunta, johon kuuluvat kaikki uudestisyntyneet elävässä uskossa olevat ihmiset kaikkialla maailmassa.

      Tuon seurakunnan, jonka päänä ja johtajana on Jeesus Kristus, jäsenyys ei katso seurakuntaa/herätysliikettä, ei sukupuolta, ei ihonväriä tai rotua, ei maata tai maanosaa...

      Tuon seurakunnan jäsenyyden AINOANA kriteerinä on se, että Jeesus Kristus asuu jäsenen sydämessä ja on hänen elämänsä Herra.

      Kaikki yritykset omia vain oman maallisen seurakunnan/herätysliikkeen jäsenille kyseisen Kristus-seurakunnan jäsenyys ovat Jeesuksen ja Raamatun opetuksien mukaan ERISEURA, jota meidän kaikkien pitää välttää kuin ruttoa, jotta sama synti ei tarttuisi meihin.

      Valitettavasti VAIN ME - oppi on vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen virallinen oppi..

      • Olkaa_hyvä

        Voitteko vanhoillislestadiolaiset ystävällisesti kommentoida oheista Melperin kommenttia.


      • KysymysOnOllutAiemminkin

        Kuinka Jeesuksen omat ryhmittyvät omiksi laumoikseen ja joiden laumojen välillä on ristiriitoja?


      • Näinkö_on
        KysymysOnOllutAiemminkin kirjoitti:

        Kuinka Jeesuksen omat ryhmittyvät omiksi laumoikseen ja joiden laumojen välillä on ristiriitoja?

        Onko Oulun seudulle keskittynyt Norttikerho (= vanhoillislestadiolaisuus) ainoa oikea ja Jumalalle kelpaava ryhmä?


      • Vanh.lestadiolaiselle
        KysymysOnOllutAiemminkin kirjoitti:

        Kuinka Jeesuksen omat ryhmittyvät omiksi laumoikseen ja joiden laumojen välillä on ristiriitoja?

        Miksi keskityt lillukanvarsiin = pieniin nyanssieroihin, jotka eivät ole ratkaisevia pääasian kannalta?

        Miksi et keskity pääasiaan:

        ""Tuon seurakunnan jäsenyyden AINOANA kriteerinä on se, että Jeesus Kristus asuu jäsenen sydämessä ja on hänen elämänsä Herra.""


    • Varmaan mukavan turvallinen tuo sinun "uskosi" on, mutta kristinuskossa siinä ei ole kysymys, siltä nopealla silmäyksellä näyttää.

      Ketkä arvostelevat?
      "Profeetoista saakoon kaksi tai kolme puhua, ja muut arvostelkoot;" (1. Kor. 14:29)

      Eikö ole syytä kysyä Herran mieltä siitä eväästä mitä meille syötetään? Nämä tässä Joosuan kirjan tapauksessa tulivat petetyiksi:
      "Niin miehet ottivat heidän evästänsä, mutta eivät kysyneet Herran mieltä." (Joos. 9:14)

      Eikö ole syytä pohtia sitä "vain me, vain me, vain me!", huutoa, vaikka se tuokin mukavuuden tunnetta. Harmi vain, että se voi olla ja useilla onkin väärää rauhaa:
      "Älkää luottako valheen sanoihin, kun sanotaan: 'Tämä on Herran temppeli, Herran temppeli, Herran temppeli!'" (Jer. 7:4)

      Ps. 1:
      1 Autuas se mies, joka ei vaella jumalattomain neuvossa eikä astu syntisten teitä eikä istu, kussa pilkkaajat istuvat,
      2 vaan rakastaa Herran lakia ja tutkistelee hänen lakiansa päivät ja yöt!
      3 Hän on niinkuin istutettu puu vesiojain tykönä, joka antaa hedelmänsä ajallaan ja jonka lehti ei lakastu; ja kaikki, mitä hän tekee, menestyy.
      4 Niin eivät jumalattomat! Vaan he ovat kuin akanat, joita tuuli ajaa.
      5 Sentähden eivät jumalattomat kestä tuomiolla eivätkä syntiset vanhurskasten seurakunnassa.
      6 Sillä Herra tuntee vanhurskasten tien, mutta jumalattomain tie hukkuu.

      Millainen on mielestäsi Raamatun mukaan "autuas mies"? Sellainenko, jolle lähemmäs Jumalaa pyrkiminen ja Jumalan sanan lukeminen on vain "suorituskeskeistä puurtamista"? Jos niin ajattelee, saattaa olla, ettei ole koskaan edes Jumalaa tuntenut.

      "Nämä ekumenian kannattajat uskovat, että useissa uskonsuunnissa parhaat voivat olla oikealla tiellä" - Mistä näin olet kuullut?

      Kuulostaako tämä Paavalin kehotus suorituskeskeiseltä puurtamiselta?
      "Jos te siis olette herätetyt Kristuksen kanssa, niin etsikää sitä, mikä on ylhäällä, jossa Kristus on, istuen Jumalan oikealla puolella. Olkoon mielenne siihen, mikä ylhäällä on, älköön siihen, mikä on maan päällä."

      Entä tämä?
      ”Kysykää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojansa” (Ps. 105:4)

      Jos kuulostaa, niin Paavalin kehotus lienee paikallaan:
      "Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta." (2. Kor. 13:5)

      • "Jos te siis olette herätetyt Kristuksen kanssa, niin etsikää sitä, mikä on ylhäällä, jossa Kristus on, istuen Jumalan oikealla puolella. Olkoon mielenne siihen, mikä ylhäällä on, älköön siihen, mikä on maan päällä." (Kol. 3:1, 2)

        Unohtui laittaa tuo viite tuohon, siis Kolossalaiskirjeestä.


      • suurijoukko
        Aamen1245 kirjoitti:

        "Jos te siis olette herätetyt Kristuksen kanssa, niin etsikää sitä, mikä on ylhäällä, jossa Kristus on, istuen Jumalan oikealla puolella. Olkoon mielenne siihen, mikä ylhäällä on, älköön siihen, mikä on maan päällä." (Kol. 3:1, 2)

        Unohtui laittaa tuo viite tuohon, siis Kolossalaiskirjeestä.

        Raamatun mukaan pelastettuja on kerran niin suuri joukko, että kukaan ei voinut sitä lukea kaikista kansanheimoista, kielista ja sukukunnista, joten muutama tuhat vl-läistä Pohjoissuomesta, ei täytä taivasta. Ja toisekseen eiväthän vl:llät tee edes lähetystyötä kaikkien kansojen parissa.
        Ilm 7
        ". Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään"


      • Otit Vanhan Testamenti otteet, eivät ne kuulu Sinulle vaan Israelille ja ovat Lakiin perustuvia?
        Eili väärä vastaus, ko. autuas mies on Jumalan silmäterän, Israelin mies.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe