Harrastuneisuus edellytyksenä

mrbiglothag

11

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxaaxxaaaxxaa

      "Pohjois-Savossa toimivat it-alan yritykset ..."

      Joo näillä p-savon yrityksillä on niin merkittävä maine Suomen valtion talouden ylhäällä pitämisessä että opiskelutkin pitäisi laittaa heidän halustaan täysin uusiksi. Ei taida näillä nappifirmoilla olla sananvaltaa siihen asiaan.

      On siinä ego kasvanut jo "hieman" liian isoksi.

    • oimasdfdlkj

      Takavuosina oli Laitilan panimon työpaikkailmoitus Tule meille panemaan kukkoa.

      Samalla logiikalla p-savolainen it-virma voisi mainostaa: Tule meille panemaan muikkukukkoa.

      Ai ei voisi vai? No ei sitten, mutta kuulosti hauskalta.

    • Eiharrastunut

      Tunsin yhden koodarin, joka eristi pihallansa olevan leikkimökin ja asennutti sinne sähköt. Tuli kuulemma hyvä koppi, johon voi vetäytyä koodaamaan rauhassa. Perheessä oli 2 pientä lasta ja vaimo, jotka ei iltaisin antaneet rauhaa. Muuten meni hyvin, mutta vaimo jätti jossain vaiheessa. Nyt voi koodata sitten taas sisällä. Kova kaveri käsittääkseni koodaushommissa, mutta toisaalta en ole nähnyt nyt pariin vuoteen joten en tiedä viimeisimpiä uran vaiheita.
      Itsehän olen nykyään virkamieskoodari. Kasiin töihin ja puoli viideltä kotiin tai lapsia hakemaan hoidosta. Luultavasti YT-leikkuri iskee jossain vaiheessa kun ikää tulee, mutta se on sitten sen ajan murhe. Olen kyllä harkinnut toisen alan opiskelua työn oheessa, mutta siihenkään ei oikein olisi aikaa vapaa-ajalla.

    • HöpöjäTaas

      Mutta haluavatko firmatkaan sitä, että he saavat henkilön, joka tietää tämän päivän teknologioista, mutta jolla ei ole kykyä omaksua seuraavan päivän teknologioita.

      Aika vähiin taitaa käydä ylläolevan lauseen perusteella pätevät hakijat avoimiin IT-alan työpaikkoihin.

      Harvat IT-alan hommat ovat rakettitiedettä. Kyllä perusaivoille ne hommat pystyy tekemään ja omaksumaan. Ne on erikseen, jotka näitä uusia teknologeja keksivät - peruskoodari kyllä osaa copy-pasten :)

    • VainRahanVuoksi

      Vai että oikein harrastuneisuus, hah hah, anna mun kaikki kestää.. Että pitäisi vääntää koodia vapaa-ajalla? Ei tule tapahtumaan. It's called work for a reason!

      • dkkekdkdkdkdk

        Ja siten työttömänä wanna-be koodarina täällä troillailet


      • KylläNäinO

        Vapaa-aika pitää viettää jossain ihan muualla kuin päätteen ääressä, jos meinaa pysyä terveenä ja järjissään tällä hullulla alalla.


      • Anonyymi
        KylläNäinO kirjoitti:

        Vapaa-aika pitää viettää jossain ihan muualla kuin päätteen ääressä, jos meinaa pysyä terveenä ja järjissään tällä hullulla alalla.

        Päätteitä oli viimeksi joskus 90-luvulla, nykyään puhutaan tietokoneista. Tai kannettavista.


    • Anonyymi

      Eivät muuten ainakaan enää puhu työpaikkailmoituksessaan mitään harrastuneisuudesta. Pitiköhän kriteerejä madaltaa kun noita 10 -osaajia ei sinne Savon perukoille oikein löytynyt?

      • Anonyymi

        Työnantaja esittää vaatimuksia työntekijän vapaa-ajan käytöstä. Ja sitten ihmetellään kun ketään ei kiinnosta? Älkää nyt suostuko tuollaiseen haista paska hommaan,


    • Anonyymi

      Moni tietokonepeli olisi jäänyt syntymättä, jos harrastuneisuus olisi kielletty vaatimus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe