Todella paljon jäljessä muista ammateist ! Minulle riitti lähdin kokonaan muihin duuneihin. Palkka nyt sama, mutta sen saa 2 viikossa😆. Rypekää 70 luvun palkkatasossa. Nuoret miettikää tarkkaan mitä teette tulevaisuudessa.
Hoitoala on palkoissa
4
303
Vastaukset
- Dehydrobenzperidol
Miettikää nuoret ainakin sen verran, että suoritatte tutkintonne harjoitteluineen jämäkän ammatillisesti, mieluummin tietenkin hyvin arvosanoin. Jos opiskelette lähihoitajiksi, valitkaa ehdottomasti linjaksi sairaanhoito ja huolenpito. Se on kaiken hoitotyön peruslähtökohta. Näitä kuntoutuksen ja mielenterveystyön kädettömiä taapertajia saa perusasioissa ohjata kädestä pitäen riesaksi asti. Ammattitaito lisää motivaatiota, ja hyvällä ammattitaidolla ja motivaatiolla varustettu hoitaja työskenteleekin useimmiten julkisen instituution leivissä. Oman kompetenssin puitteissa tapahtuva autonominen päätöksenteko on tutkitusti työhyvinvointia lisäävä tekijä.Taapertajille tällainen ympäristö on vain liian vaativa. Julkisella peruspalkat kautta linjan ovatkin lähihoitajilla n. 200-250 euroa, ja sairaanhoitajilla n. 300-350 euroa korkeammat kuin yksityisellä puolella. Lisineen jo helposti 500 euroa kuukaudessa enemmän. Tämä johtuu siitä, kun yksityisellä puolella harvemmin kaikkia lisiäkään enää maksetaan. Näillä parametreilla kokonaispalkka on sitten kutakuinkin kolmivuorotyössä lähihoitajalla n. 2600-2700 euroa kuussa ja sairaanhoitajalla n. 3000-3100 euroa kuussa. Se onko se kohtuullista vieläkään, on sitten toinen juttu.
- PisteiiiinPäälle
Allekirjoitan aloituspostaajan tekstiä!
Lähihoitajan työ on orjatyötä suomessa! Vastuu kasvaa mitä pidemmälle hoitoalalla hakeudut ja vasta erikoislääkärinä alkaa alalla tienaamaan. Helpointa ja kannattavinta on valita peruskoulun jälkeen kunnon ammatti josta tehdystä työstä oikeasti saa riittävästi palkkaa. Lähihoitajana itse ryvennyt reilu 10v ja selkeästikin olisi kannattanut tutkintoon käytetty energia käyttää johonkin rahakkaaseen (=työn vaativuutta ja vastuuta vastaava palkka) ammattin. Totta hoitoalan palkoissa on ainoastaan se, että oletetaan että se on kutsumusammatti, ELI SIITÄ SAATU PALKKA ON HYVÄ MIELI! Itsekin alaa juuri vaihtamassa, en jaksa enää tuolla palkalla riutua 3-vuortyössä, hoitaen kokonaisvaltaisesti ihmiselämää, lääkehoidosta vaipanvaihtoon ja syöttämiseen kusi*ella (sananmukaisesti) palkalla. Tarpoen tuulimyllyjä vastaan, todellisuus on tarua karumpaa, asiakkaat voivat olla todella veemäisiä ja joskus hoitovastaisuuden lisäksi väkivaltaisia (riippuu tietysti erikoistumisestanne ja sitä kautta työpaikastanne; hoitokoti, sairaala jne), kunta ja yksityiset sektorit hakevat kokoajan säästöä (=enemmän työtä samalla työajalla ja palkalla). Ja enemmänhän vaan poljetaan palkkoja, hoitakaa siis itse muistisairaat ja halvaantuneet läheisenne, saattehan siitä tarvittaessa omaishoidontukeakin (tämänkin naurettavan tuenmäärän oletetaan käyvän palkasta).
NUORET: Valitkaa tosiaan kunnon ammatti josta saatte työtehtäväänne vastaavaa palkkaa, HOITO-ALALLA saatte köyhän tilinauhan ja vain hyvän mielen (jos satutte löytämään itsellenne hyvän työporukan ja asioita aidosti ajan ja kiinnostuneen esimiehen)! - Palkkapalkkapalkka
Palkka sitä ja palkka tätä.
- OletkoPalkaton
Kylläkyllä, rahan takiahan sitä töissä käydään! Vai en tiedä minkälaisella taustalla (perintö, rikas kumppani jne) muut ihmiset saavat katettua sumiskustannuksensa. Vain IDIOOTTI tuhlaa aikaansa ja käy töissä ilman palkkaa (parilla satasella enenmmän kun valtion tuet). SUOMI NOUSUUN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172444Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671619Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1091539Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71507Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.451376Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell891347Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681336Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001204Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311107En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521076