Olen DNA:n huijaama

huijauksen.uhri

...
Pari vuotta sitten vaihdoin DNA:n 4G-liittymään, ja moitteen sijaa ei ollut.
4G-tikku piti maksaa itse.
Windows kympin marraskuun ominaisuuspäivitysten jälkeen 4G-tikku Huawei E3372 lakkasi toimimasta.

Kirjelmöin ja soittelin DNA:han, ja siellä tikun toimimattomuus myönnettiin täysin.
Minkäälaista järkevää ratkaisumallia ei tarjottu, tosin tarjottiin rahalla reititintä, jota en tarvitse.
Vetäytyivät kokonaan vastuusta sen nojalla, että Microsoftille on häiriöstä ilmoitettu.

En maksa 4G:stä Microsoftille, vaan palveluntarjoaja DNA:lle.
Silti DNA:ssa ei tultu vastaan millään tavalla.
Nyt olen sitten pakotettu käyttämään 3G:tä vanhalla tikulla, vaikka liittymänopeus on vain noin kymmenesosa tilaamastani ja maksamastani, ja pelkät Windowsin päivitykset vovat kestää ja kestää.

4

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhuksillerahat

      Unohda dna. Vanhukset esittelivät puhelintaan myyjälle ja ottivat liittymän jolla saisi puhua kuussa paljon vakiohintaan. Ja ilman dataa koska mummon puhelin ei semmosta edes ymmärrä. Lasku tuli, yli 100 euroa tyhjästä, eli datan perusmaksua! Dna:n asiakaspalvelu puhelimitse kieltäytyi tekemästä mitään ja syyttivät mummoa. Netissä julkisesti dna sanoi että soittakaa asiakaspalveluun niin hoidetaan asia. V**tu mitä paskaa. Lähipiiristä lähti kaikilta dna ja vaihdettiin paljon edullisimpiin ja vähemmän huijaaviin firmoihin. Kovasti ne yritti dna:lta vielä viime hetkellä myydä uusia liittymiä :´D

      • miettijä-

        näin se piiri pyörii. Porukka vaihtaa kilvan operaattorilta toiselle. kauanko menee kun on taas lähtöpisteessä.


    • DNAhantyytyväinen

      Ei tuosta tikusta kannata sen enempää nähdä vaivaa. Ei tuo vanha tikkumalli toimi Linuxienkaan kanssa kun kauhealla väännöllä. Osta se reititin niin saat vauhtiakin siihen liikennöintiin.

      Näissä tikku-modemeissa on se ongelma että ne ovat modemeja joita ajetaan softalla. Ja jos käyttöjärjestelmästä puuttuu modemin komento, niin heikoilla olet.

      Noihin reitittimiin saa yhteyden lengattoamsti ja langalla. Suosittelen kuitenkin aina lankaa että säteilyä (joka vaikuttaa myös ajattelukykyyn) on vähemmän ympäristössä. Itsellä ko. modemi on vintillä ja sieltä on parikaapelit vedetty eri kerroksiin. Ja hyvin toimii langallisena.

      DNA kun on ainoa operaattori joka lupaa edes lähelle sen nopeuden minkä myyvät. Eli, .m3u videoita saa katsella kolmella eri koneella, eikä palikoi yhtään.

      Ja sitäpaitsi, DNA on operaattoreista ainoa joka maksaa kaikki veronsa Suomeen. Niin että, voit maksaa DNA:lle tai sitten palkkaverossa. ...koskahan suomalaiset ymmärtävät hukata nuo tikut. Ne oli kuollutta teknologiaa jo tullessaan markkinoille.

    • safgh

      Minulla on ollut dna:n mobiilireititin vajaat puolitoista vuotta ja toimi pitkään kuin unelma. Sitten alkoi katkoa yhteyttä, jonkun ajan jälkeen on toiminut paremmin, mutta nyt otin dna tv:n, jolloin vanha mobiililaajakaista vaihdettiin Welhokaista 4G:een, jonka pitäisi olla nopeampi, mutta todellisuus onkin ihan muuta - paitsi että pätkiminen näköjään alkoi taas ja naurakaapa tälle 150 Mbit/s -liittymän todelliseksi mitatulle nopeudelle:

      http://beta.speedtest.net/result/6962532340

      Huhhuh. Ja tuon yli pitäisi sitten toimia HD-tasoinen televisio. Lisäksi tunnen itsekin tulleeni huijatuksi, koska minulle ilmoitettiin kuukausihinta ja vasta sen jälkeen, kun olin suostunut tilaamaan dna tv:n ja sopimusta oltiin tekemässä myyjä ykskaks ilmoittaa, että reitittimestä jäljellä oleva osuus on maksettava könttänä ja laskin, että vaadittu hinta on kaksinkertainen siihen verrattuna, mitä olisin alkuperäisen sopimuksen mukaan maksanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe