Sille ei mahda eikä voi kukaan yhtään mitään. Ei niin mitään. Eikä niin kukaan. Pian kaikki ajavat Toyotan hybrideillä.
Se on siinä.
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/tutkimus-hybrideista-tulossa-suomen-suosituin-autotyyppi/6667288#gs.FtFPebE
https://m.kauppalehti.fi/uutiset/tutkimus-suurin-osa-suomalaisista-ajaa-hybridilla-kymmenen-vuoden-paasta/ywbrCLUg?ref=iltalehti:7619
Se on siinä.
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/tutkimus-hybrideista-tulossa-suomen-suosituin-autotyyppi/6667288#gs.FtFPebE
https://m.kauppalehti.fi/uutiset/tutkimus-suurin-osa-suomalaisista-ajaa-hybridilla-kymmenen-vuoden-paasta/ywbrCLUg?ref=iltalehti:7619
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jälkimmäisen+linkin+tekstissä+sanotaan+tuo+täällä+toisen+ketjun+aloituksessa+oleva+totuus,+jonka+jälkeisillä+roiskauksilla+ei+ole+arvoa+centinkään+vertaa:
"Hybridiauton+tärkeimmiksi+ostomotiiveiksi+kerrotaan+sen+kokonaisedullisuus+verotus+ja+polttoainekulut+huomioiden,+ja+alhaisemmat+päästöt.+Noin+puolet+(51%)+suomalaisista+myös+kokee+hybridiautojen+edustavan+nykyaikaa+ja+uusinta+teknologiaa."
Saattaa hyvinkin olla, että yhä suurempi osa ajaa tulevaisuudessa hybrideillä, mutta tästä ei pidä vetää johtopäätöstä, että ne olisivat Toyotan hybridejä. Nyt, kun muutkin valmistajat ovat alkaneet valmistamaan hybridejä, ladattavia tai ilman, on valinnan vara kasvanut merkittävästi.
Autoilun tulevaisuus on kaikkialla muualla kuin tojon muka-hybrideissä. Tojo on pakertanut yli 20 vuotta tuon konseptin kanssa saamatta mitään merkitttävää aikaan.
Jos tuossa konseptissa olisi edes vähäisiä menestyksen mahdollisuuksia niin muutkin olisivat esitelleet oman versionsa muka-hybrideistä.
Ei vaan ketäään nappaa.
Keneltäkään muulta valmistajalta ei ole tullut ainuttakaan varteenotettavaa hybridiä. Kuka ostaisi myöskään sellaisen valmistajan hybridejä, joka halusi voittaa Toyotan, voittaa omaksensa koko maapallon ja tuhota sen päästöillään tuntematta mitään vastuuta. Kuka sellaisen voisi antaa anteeksi. Ei kukaan.
Johan+se+paskatrolli+oksennuksen+roiskasi.+Muutaman+päivän+päästä+täyttyy+yhdentoistamiljoonan+ostetun+hybridin+raja.
Trafin+hybridien+ensirekisteröintitilaston+kärjessä+on+pitkä+jono+eri+Toyota-malleja+ja+Toyotalla+on+Suomessa+hybridien+myynnissä+75+%:n+markkinaosuus.
Vai+ei+ole+saanut+mitään+aikaan.+Olet+todella+vakavasti+sairas.
Ei näköjään saa kertoa, että tutkimuksen olivat tilanneet Toyota ja Lexus, vaikka se on sanottu toisessa aloituksen linkissä.
Kukaan ei ole kieltänyt kertomasta sitä. Eikä siinä ole mitään kieltämistäkään kun Toyota ja Lexus eivät ole tehneet tutkimusta. Tutkimuksen tulos on sitten tuo.
Kun mantraansa hokee tarpeeksi monta kertaa, niin se muuttuu totuudeksi. Niinköhän?
Hybridi on pelkkä välivaihe, ainakin siinä muodossa kuin Toyota asian haluaa nähdä. Kymmenen vuoden päästä ajellaan fiksummin. Ajellaan ehkä jopa Toyotalla, jos vain Toyota huomaa ajoissa ajautuneensa harhapoluille tarrauduttuaan muka-hybridikonseptiinsa.
Mitenkähän se tämän tiedon varassa on välivaihe? No, tietysti hyvin pitkällä ajanjaksolla:
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/tutkimus-hybrideista-tulossa-suomen-suosituin-autotyyppi/6667288#gs.FtFPebE
https://m.kauppalehti.fi/uutiset/tutkimus-suurin-osa-suomalaisista-ajaa-hybridilla-kymmenen-vuoden-paasta/ywbrCLUg?ref=iltalehti:7619
Koskahan näiden hybridien hinnat putoavat 500€.mullakin olis varaa ajaa niillä.Taidan ajaa vielä muutaman vuoden 96 Omegallani,toivossa on hyvä elää.
Tämän viikonlopun ajan alennus on 500 €. Black weekend.
Halvimmat toyotan hybridit maksavat noin 5000e: https://www.nettiauto.com/toyota/prius/8975314
Tuossa 2007 Priuksessa on muuten sama tekniikka kuin uudessa Yaris hybridissä.
Aivan hirrveän kallis paska.
"Ei näköjään saa kertoa, että tutkimuksen olivat tilanneet Toyota ja Lexus, vaikka se on sanottu toisessa aloituksen linkissä."
No, eivä kuitenkaan olleet itse "tutkijoina". Tutkimuksen maksajina tietenkin haluavat tietää,mitä kansa haluaa. Ladattava hybridi on nykytietämyksen mukaan järkevin vaihtoehto ja kokemuksen mukaan Toyota on siinä kisassa kestävin ja luotettavin.
Tulos on juuri se, minkä autoalan on ammattilaisten tiedossa. Kun päästörajat kiristyvät, on hybridi ainoa ratkaisu Suomessa, koska sähköautoilla ei pystytä liikennöintiä hoitamaan. Latausverkko on se rajoite, joka työpaikkaan ja kesämökkien sitä ei saada.
Toyotan vahva panostus tuottaa nyt tulosta, muut merkit ovat pahasti takamatkalta, sillä parin seuraavan vuoden aikana tulevat kaikki Toyotan mallit olemaan hybridejä. Dieselit ja puhtaat bensamallit poistuvat kokonaan.
"Muutaman+päivän+päästä+täyttyy+yhdentoistamiljoonan+ostetun+hybridin+raja.
Trafin+hybridien+ensirekisteröintitilaston+kärjessä+on+pitkä+jono+eri+Toyota-malleja+ja+Toyotalla+on+Suomessa+hybridien+myynnissä+75+%:n+markkinaosuus.
Vai+ei+ole+saanut+mitään+aikaan.+Olet+todella+vakavasti+sairas."
yli+20+vuotta+ja+11+miljoonaa+hybridiä+ei+ole+oikeastaan+mitään.+Pelkästään+Golfia+on+myyty+30+miljoonaa+kappaletta.+
Nyt+ladattavat+autot+syrjäyttävät+tojon+epäonnistuneen+kokeilun.+Tojo+itsekin+luopuu+koko+tekniikasta+heti+kun+saa+sähköautonsa+toimimaan.+Nykyisten+bensatrurbojen+kulutus+on+niin+lähellä+tojon+mukahybridejä+että+mukahybridit+eivät+tarjoa+mitään+hyötyä.++Nyt+kun+VW+on+ottanut+käyttöön+jarrutusenergian+talteenoton+niin+bensaturbo+kulkee+pienemmällä+kulutuksella.
Toyota on menettänyt etunsa jo nyt kun muut tekevät parempia hybridejä ja vieläpä halvemmalla. Kun paremmat merkit tuovat omat kaansanmallit myyntiin, niin Toyota kyykkää syvään jälleen kerran.
TM:n hybriditestissä C-HR oli koko testin suurikulutuksisin ja samalla hitain auto. Tuohon ei pysty kuin tojo. Neljän auton vertailussa tojo otti sijat kolme ja neljä. Kertoo kaiken oleellisen tojon hybridien kilpalukyvystä.
Kaikissa muissa testeissä on ihmetelty C-HR:n pientä kulutusta. Mistähän se johtuu?
Esim. tämä talvikoeajo:
"Sekalaisessa ajossa ja lämpötilan heitellessä muutaman asteen nollan molemmin puolin kulutus asettui lukemaan 5,1 litraa/100 kilmetriä"
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/koeajossa-toyota-c-hr-1-dot-8-vvt-i-hybrid/6334474#gs.yfgeqEQ
Tekniikan Maailman testi:
"Pienimpään bensiinimäärään tyytyi Toyota Prius niukasti ennen Hyundaita."
Polttoaineen kulutus vaihtelevassa maantieajossa, keskinopeudella 78 km/h ja vaihtelevassa taajama-ajossa keskinopeudella 40 km/h:
Maantie/taajama
Toyota Prius 4,3 / 4,4 l
Hyundai 4,3 / 4,5 l
Kia 4,6 / 4,6 l
Toyota C-HR 4,9 / 5,1 l
Se, että kulutus on C-HR:llä hiukan suurempi kerrotaan C-HR:n korkempi ilmanvatuskerroin.
Tässäkin TM:n testissä todetaan, että hybridi kuluttaa vähiten:
"HYBRIDIAUTOT TARJOAVAT dieseleihin verrattavaa ja jopa parempaa polttoainetaloudellisuutta ilman dieselveroa. Tämän vertailun autoissa oli kahta erilaista tekniikkaa, joilla molemmilla päästään hyvään taloudellisuuteen. Tässä suhteessa marginaalisesti paras on Toyota Prius," Ja tietysti ilman suurta vuotuista käyttömaksua.
.
Yksi merkittävä etu on edelleen Toyotalla ja Lexuksella: ei-ladattava hybridi on näissä äärimmäisen kestävä ja luotettava, niin sanotusti umpirautaa. Akut kestävät auton iän käytännössä, taksissa Priuksilla on ajettu 500-600 tkm ja samat akut ja edelleen niissä tehot ok. Myös muut sähkölaitteet kestävät arkea. Hybridinkin kone näissä on viisaasti turboton ja epäsuoralla suihkutuksella, eli näistä puuttuu turboviat sekä suorasuihkutuskoneiden imuventtiilien ja imusarjan karstoittumisongelmat. Toyota ei tuo pikana uutta tekniikkaa vaan testaa sen huolella ja pitää markkinoilla kauan, se takaa varmuuden ja kestävyyden ja samalla asiakkaiden tyytyväisyyden.
Oikein selkäpiitä karmisi ajatuskin ostaa vaikkapa omalla rahalla VW:n tai Volvon hybridi. Takuuaika lyhyt ja vikaherkkiä masiinoita. Sopivat vain työsuhdeautoilijoille.
Älä maalaa noin synkkää tulevaisuutta. Suomen talous menee parempaan suuntaan ja ankeat Tojon tuotteet kiinnistavat aina vaain vähemmän.
Toyota Finland kiittää, kun voi ylihinnoitella autot naapurimaihin verrattuna. Suomipoika maksaa kiimassaan mielellään vielä 2000-3000 ekstraa kalliimman hinnan päälle, että säästää 400 euroa vuodessa. Verratkaa Suomen ja Ruotsin alvillisia hintoja, niin ymmärrätte etten puhu paskaa tai trollaa, myös sinä Hönö.
Vertaa autolaskureilla mität autot maksavat, niin ei tarvitse uskoa tuota trollin valetta.
Esim. Skodasta tulee sitten kun se on varusteltu, todella kallis auto. Hinta yli 40.00 euroa. Toyotalta kaiken saa samaan perushintaa.
MOT:
http://cc-cloud.skoda-auto.com/fin/fin/fi-fi/
https://www.toyota.fi/autot/rakenna-oma-toyotasi#carconfig/filterstep
Älä poikkea asiasta, vertaa hybridien hintoja Suomessa ja Ruotsissa ennen Suomen autoveroa.
"Tämän vertailun autoissa oli kahta erilaista tekniikkaa, joilla molemmilla päästään hyvään taloudellisuuteen. Tässä suhteessa marginaalisesti paras on Toyota Prius," Ja tietysti ilman suurta vuotuista käyttömaksua."
Prius on niin kallis ostaa että siitä ei saa edullista käyttöauto millään laskutoimituksella. Kuluttajat ovat tämän aina ymmärtäneet ja siksi Priusin myyntiluvut ovat nollan ja EVVK:n välimaastossa.
Niskalaukausta vaille valmis malli.
Kerropas kaikkien hinnat, äläkä heittele.
Kuten näkyy, dieseleillä ei aja pian enää kukaan. Ovat arvottomia.
"Dieselkäyttöisellä autolla uskoo ajavansa enää 6 prosenttia vastaajista."
No ainakin tojotaan vaihto eessä
eikös tojon bensamoottorit ole kestäviä?
Vaihtuvatko Pohjois-Karjalan Tojotkin hybrideiksi? Riittääkö siellä kyläsepän ammattitaito niiden korjaamiseen?
Ei niitä korjata, ovat mielettömästi aikaa ja kilometriä kestäviä. Eli vastaus on, että vaihtuvat sielläkin.
Hitsausvirran voi ottaa suoraan akusta.
Toyota teki itselleen kohtalokkaan virheen eli antoi Bemarille oikeudet hybriditekniikkaansa ja neuvoi ja opetti. Nyt BMW:llä on parhaat ladattavat hybridit, Volvo ja Mersu lähellä. Toyota on taas painumassa unholaan vanhanaikaisen hybridin eli ei-ladattavan kanssa. Ei se plug in-Prius ole kaksinen, laiska motti ja kova hinta. Toyota sai BMW:ltä vastineeksi vain uuden dieselkoneen ja diesel on nyt kuolemassa pois. Sakut voittivat 6-0 diilissä. Eli siis kansa kiinnostuu jatkossa nimenomaan ladattavista bensahybrideistä, ei näistä antiikkisista Tojon malleista.