Saunan paikka talossa

Tappipappi

Suunnitelkaa sauna alakertaan talon keskelle, sieltä tiilipiippu katosta ulos, oli sitten sähkökiuas tai puulämmitteinen. Voi käyttää huoletta hetivalmis-kiuasta tai puilla lämpiävää, minulla on molemmat. Hukkalämpö leviää taloon ja puilla piippukin toimii varaavana elementtinä. Siideleillä vai mitä ne eristetyt putket on, menee lämpö harakoille - ne pitäisi kieltää energian tuhlaajina.

5

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_kiesus

      Kuvitteleeko aloittaja tätä joksikin suunnittelutoimistoksi?

      • menneisyyden_kaipuu

        Yksi essonvaari vaan elää kekkoslovakian aikaa. Ja yrittää keksiä ukkouunin uudelleen.

        Kannattaisi sitäkin jatkokehitellä jättämällä piippu pois, jolloin ei mene savukaasujen mukana lämpöä hukkaan. Eli keksimällä savupirtin.


    • Jarmoko

      Kyllä näin on.

    • Tappipappi

      No ikävää jos ootte jo laittanu sen siidelin - vituttaahan se.

    • pitkäpiippuoy

      Tiilipiippu vie kaiken lämmön suoraan ulos, paras on metallipiippu joka kiertää asunnon katossa 20-30 metriä ennenkuin menee ulos. Lämmönttoa voidaan tehostaa puhaltimilla, jolloin ulos menee vain kylmää savua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      88
      5023
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4378
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4284
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3485
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3224
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2932
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      36
      2929
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2786
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe