Jos sä vierailet jonkun facessa niin jääkö siitä joku jälki, eli voiko tää facebookin profiilin omistaja nähdä sen? Ehkä tyhmä kysymys, mut tuli vain tämmöinen mieleen.
Facebook profiili
pööööö1111
271406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei voi. Siitä ei jää mitään jälkeä.
Ei jää sellaista että facetilin omistaja siitä tietäisi. Facebookille varmaan jää, sehän tallentaa kaiken.
Olen kyl eri mieltä tästä, perusteluna, omista kaveriehdotuksista voin päätellä.
Kaveriehdotuksia tulee, jos omissa kavereissa vaikkapa kaverin kaverina tms. Sitten jos käytössä jokin ryhmä, jossa toisten puhelinnumerot ovat yhteydessä ja omat Fb- tili on löydettävissä numerolla niin se voi ehdottaa, vaikka ei listoilta löytyisikään..
Miten ehdotuksista voi päätellä jos ei oo yhtään kaverii ja ehdotuksi atulee ympäri maailmaa mistä sattuu.
Arpovat satunnaisesti mitä sattuu.
Jos ootte jo kavereita niin ei jää tai tule mitään merkintää. Jos ette ole kavereita ja teillä ei ole yhtään yhteistä kaveria niin sitten voi ehdottaa sua kaveriksi, tosin niin kuin yllä kerrotaan niin saattaa tapahtua muutenkin.
Asia kunnossa 👍
Minulle tullut kaveriehdotuksia vanhoista asiakkaistani, joiden kanssa en ole ollut missään tekemisissä fb kautta. Eikä ole minkäänlaisia linkityksiä muihin fb kavereihin, vaikka kuinka miettisin mikä voinut olla syynä heihin, et tulevat minulle ehdotuksena, en löydä muuta syytä kuin, et ovat voineet uteliaisuuttaan tsekkaa mun tietoja fb:stä?
Facebook urkkii kontaktejasi vaikka mitä kautta. Jos olet ollut sähköpostitse tai puhelimitse tai whatsappin kautta yhteydessä näihin ihmisiin, ja käytät samalla laitteella facebookia, se saa ne selville.
Todennäköisemmin ne tulevat ehdotuksiin oman netin kättösi vuoksi. Selaimet käyttävät cookieita, joiden avulla netin käytöstä kerätään monenlaista tietoa. Ehkä olet käynyt millä vain nettisivulla, jolla on heidän tietonsa. Tämä voi johtaa tuohon, että heitä ehdotetaan sinulle kaveriksi. Jos olet lähettänyt heille sähköpostia web pohjaisella sovelluksella, sekin voi riittää selitykseksi.
Vaikea sanoa, ihmettelin, kun omat työkuviot muuttuivat täysin 4v. sitten ja kaveriehdotuksia tuli näiltä nyt kesällä, ei ennen sitä? Ihmetytti mikä sattuma voinut tämän mahdollistaa? Kanssakäymistä ei ollut kotikoneella, siihen oli työsuhde kannettava, fb;iin kytkettynä kotimailiosoite, josta en ole duunijuttuja hoitanut. Kännykkä nroakaan en halua uskoa, kun meillä oli 010- alkuinen numero joka oli mobiililiittymä, pystyttiin sillä rajaamaan, ettei tule duunipuheluita vapaa-ajalla?
Whatsappi? Face omistaa sen. Voisko linkittyä sen kautta jotenkin? Tai fb:ssa merkitty työpaikka tai organisaatio?
En käyttänyt Whatsappia vielä tuolloin? Ei osu mikään noista ehdotuksistasi.
Ketä kiinnostaa, onhan se mahdollista, jos kiinnosttaa. Älä kysy miten.
pöö et f
Kiitos muru😘
Mistäs hyvästä?
Siitä että kohtelet kuin jojoa. Välillä ollaan niin kaveria mutta kohta sitten taas ei käytännössä edes tunneta. Pääsee susta helpommin yli näin :)
No en kyllä voi väittää kovin hyvin tuntevan, saatikka, että kaveriksi voisi kutsua.
No tuttavallinen olisi ehkä parempi sana tässä tapauksessa. Mutta tuskinpa hän olet. Viimeksi eilen tuli aika jäätäviä katseita.
oikein useasti jos vierailee niin kyllä se alkaa ehdottelemaan sinua kaveriksi toiselle, oma kiinnostuksen kohde ja pari hänen kaveriaan ilmestyivät facebookkiini jo, mitään yhteisiä ryhmiä tai sellaisia ei ole joten he ovat katsoneet minun facebook profiilin :D
Kestääkö kauan, ennekuin oma facebook profiili näkyy hakukoneella?
Pari päivää sitten tein profiilin ja poistin estot, että saa näkyä hakukoneilla, mutta eipä ole ainakaan vielä näkynyt hakukoneella nimelläni.
Nimi kyllä näkyy facebook haulla, kun on kirjautunut facebookkiin.
Paras kun kakkonen vaihtoi profiilin jotta voivat jatkaa niin toisilleen viestitellen. Ja minä luen ne viestit ja totta vääryydellä. Aika tyhmiä ovat. En ole tyhmä enkä sokea kana kuten luulevat.
jos näin olis niin kyllä haluaisin että eräs ihana mies olisi mun sivuilla käynnyt. ja jälkensä myös sinne jättänyt 😊
Luulen että jää.
Miten muuten yksi ja sama henkilö on aina vaan ekana ehdotuksissa (ei yhteisiä kavereita)
Etkö sä enää leiki mun kaa?
Miks joku laittaa facebook profiilinsa kuvaksi jonkun koiran naaman, eläimen kuvan, esineen kuvan, kuvan itsestään selin tai kuvan, jossa kuva on otettu niin kaukaa, ettei kasvot erotu.
Ei meikäläinen ole omasta mielestä mikään kehuttavan näköinen, mutta kuiteski laiton oman kuvani facebookkiin profiilikuvaksi.
Silloinhan näkee heti minkä näköinen ihminen on, eikä mikään koiran naama profiilikuvassa.
Tuskin kukaan lähettää kaveripyyntöä sellaisen profiiliin, jossa on joku koiran naama, eikä ihmisen omaa kuvaa, en minä ainakaan.
🐒🐷🐶