Nyt tarkkana

Kok.persu

Käenpesä hiljenee vai hiljeneekö, tuleeko vanhusten tilalle maahanmuutajia. Nyt pitää tietää mitä tehdään rakennukselle kun toimintaloppuu ja omistaja vaituu.

7

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pieninokipoikavaan

      Niitä tulee kuulemma Niemenkylän koululle. Eivät pelkää homeitiöitä ja huonoa sisäilmaa, niistä selviää kun avaa ikkunat ja tuulettaa.

    • hglöoouiyö

      Kunnantalo alkaa myös olla sopivan hiljainen. Sopii hyvin vastaanottokeskukseksi.

    • järkihoi-älyäläjätä

      Hyvä vaan että tulisi muunkinlaista kulttuuria edustavia ihmisiä. Oppisivat kunnan persutkin miten kunnanrajojen ulkopuolella eletään. Kyllä Luvian ja Eurajoen sukurutsattuihin, ahneisiin porvareihin jo alkaakin kyllästyä ja heidän iänikuiseen jorinaansa isänmaasta, vaikka kaikki elävät yhteiskunnan tuilla sekä perintöomaisuudella, harva on mitään itse saavuttanut, todella ällöttävää suorastaan oksennuttaa tuo touhu. Tähän asti maahanmuuttajat ovat tuoneet työtä tullessaaan, menkää vaikka Helsinkiin katsomaan mitä etnisiä ravintoloita siellä on, kuka siellä siivoaa kiinteistöt, laivat, lentokentän kuka ajaa busseja, takseja ja tekee työtä rakennuksilla. Unohtaa ei pidä myöskään entisiä maahanmuuttajia jotka ovat perustaneet Suomeen teollisuuslaitoksia mm: Finlausonin puuvillatehtaat, Sineprykoffin oluttehtaat, erillaisia rautaruukkeja, sahalaitoksia ja tuotiinhan Ruotsista ja Ahvenanmaalta aikoinaan kalastajia rannikkoseudulle mm: Luvialle opettamaan kalastusta paikallisille "pölhöille".

    • tarkkamies22

      juu niitä tulee kauppaan niitä maahanmuuttajia!!

    • Nassikkainen

      Jotain eloa sinne pitäisi saada, perustetaan vaikka sikala niin paikan älykkyysosamäärä nousee heti puolella!

    • nöfnöfskviik

      Eiköhän uusi omistaja päätä talon käyttötarkoituksesta eikä tämä foorumi...on teillä tähän luja usko. Esperi kait talon lunasti, tekevät jotain millä nettoaa mahdollisimman paljon rahaa. Mamut on ihan potentiaalisia - tai toi sikala.

    • kenttäedustaja

      Kupla se vaan riiiiitiseeeee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      56
      4556
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      88
      4262
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      71
      3718
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3647
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      117
      2687
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2488
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2382
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2369
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2359
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2234
    Aihe