No..niin. tämä palsta lähti ihan hyvin käyntiin

Maj.tilallinen

Jostain syystä Kansalaispuolue ei ole vielä auennut ?
Itse en keksi siihen mitään logiikkaa, kun on muitakin puolueita jotka ei ole olleet eduskunnassa edustettuina, ettei sekään käy perusteeksi. Katotaan ja puututaan siihen myöhemmin, jos reklamaatio saisi siitäkin tuulta purjeisiin.

Tämä palsta alkoi kuten ounastelinkin, mutta todellisuudessa odotin enemmän räkyttäjiä tänne, kuten keskustankin palstalla on. Ja hyvä näin. Kun Sininisillä näin lyhyt historia, ei voi sieltäkään oikein hakea jutunjuurta.

Kun isämme ja esi-isämme taisteli meille vapauden ja itsemääräämisoikeuden, jota edustaaa muunmuassa eduskunta, se on arvokas asia. Ettei pitäisi vasemmsiton lailla pitää sitä irvikuvana, kyllä vasemmistonkin pitäisi arvo antaa tälle demokratiallamme, ei se hallitus kesken lopeta huudoista huolimatta. Meillä nyt kerrankin on hyvät aikaansaapat ministerit. Vielä rapean vuoden toimivat yhteiskunnan parhaaksi ja uudistuksia tehden. Sitten astuu toinen remmi puikkoihin. Toivottavasti ei tämän saavutusten syöjä kuitenkaan.

Sepä siitä !

Tapana itsellä kun mahdollista pitää pyhät vapaina muusta askareesta.
Niin nytkin, kun metsätyöt edenneet kuitenkin ihan hyvin metsien pintojen pehmeydestä huolimatta, ei vaadi pyhinä paikalla oloa. Ihan perukka piti kuitenkin jättää vähemmälle, odottamaan josko sitä routaa tulisi. Suomi elää yhä metsistään, se yhä tosiasioita, siihenkin jotkut tahot yrittää kiilaa iskeä, toistaiseksi heikoin tuloksin.

Jahas ! mikä se formula tilanne nyt, näyttää Bottas johtavan, Hamilton, sitten Vettel ja Räikkönen. 51/55 kierrosta. Näyttää Hhamilton ahditelevan, sanoisin jos antaa Bottaksen voittaa se sitten siinä, heillä nimittäin jo hyväkaula seuraaviin.
Ja veikkaukseni että Hamilton antaa Bottaksen voittaa.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyvä aloitus, tosin räyhäpersut ala-arvoisine juttuineen näyttävät jalkautuneen tännekin. Pitäisi keksiä jokin laillinen tapa eristää persut keskustelupalstoilta, hallituksestahan heidät on jo eristettykin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3498
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3251
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2776
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2608
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2417
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      32
      1398
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1239
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1208
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      339
      1083
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      966
    Aihe