Paras_ultrakevyt_vetoauto

Paras_ultrakevyt

Mielenkiintoinen nettilöytö, todella kevyt auto joka selviää vetohommista kunnialla:

Best Ultralight Tow Car Up to 1400kg
(Paras ultrakevyt vetoauto alle 1400kg (max sallittu) sarjassa)
Suzuki Vitara
1.4 Boosterjet Allgrip S

http://www.thetowcarawards.com/tow-car/suzuki-vitara-2/

“For a car which barely weighs more than 1.2 tonnes, stability at speed was excellent. The Suzuki pulled its trailer to 60mph (96km/h) and well beyond without any waywardness”

Auto, joka tuskin painaa 1,2 tonnia, vakaus vauhdissa oli erinomainen. Suzuki veti perävaununsa 60mph: iin (96km/h) ja paljon pidemmälle ilman mitään arvaamattomuutta.

Tuo viimeviikkoinen kertomus veneramppioperaation helppoudesta Vitaralla sekä nuo ulkomaiset kertomukset pienimmän luokan vetoauton erinomaisesta toimivuudesta tien päällä varmasti nostattaa mielenkiintoa niiden keskuudessa joilla on satunnaisempaa ja ehkä hiukan kevyempää vetotarvetta. Eihän se tietysti mikään vaunuveturi ole pienen moottorin ja omamassan johdosta. Näyttää olevan vaan hinnan ja erinomaisten veto-ominaisuuksien osalta vallan omaa luokkaa pikkuautokategoriassa?


Vuoden 2017 vastaava sarjavoittaja:


2017
Category Winner
Up to 1400kg
Skoda Octavia Estate
2.0 TDI 150PS SE L DSG

14

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KuinKiskoilla

      Jännä juttu, ulkomaisessa lehdessä kehutaan Vitaran vakaata ajettavuutta??!!

      • Kone-näkö

        Sillä, että jokin lehti kehuu auton ajettavuutta, ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat moittivan ajettavuutta. S Cross kuulemma pohja noteeraus ohjauksen tiimoilta.

        Tuo aloittajan otsikko kertookin todellisen syyn huonoon ohjaustuntumaan. Ultra kevyt. Kevyt auto menee minne tuuli käskee.


      • KuinPäin

        Sillä, että jokin trollipolo haukkuu auton ajettavuutta valheita sikiävällä Suzuki-foorumilla , ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran todelliset omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat ihmettelevän moitteita ajettavuudesta.


      • Kone-näkö
        KuinPäin kirjoitti:

        Sillä, että jokin trollipolo haukkuu auton ajettavuutta valheita sikiävällä Suzuki-foorumilla , ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran todelliset omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat ihmettelevän moitteita ajettavuudesta.

        Väärin. Trollipolo nimenomaan kehuu retostaa mopoauto Vitaraa. Kevyt mopoauto nyt vaan on huono ajettava. Kyllä omistajat tietää.


    • voipyhäyksinkertaisuus

      Tottahan se on totta kun kerran UlkomaanLehdessä niin kirjoitettiin?????

    • kuj342

      Ultra kevein ja ultra huonoin ohjaus.

    • Täällä nämä samat naperot kirjoittelevat siirryttyään Skoda-palstalta. Taisivat kyllästyä Skodan riepotteluun.

      Itse olen venettä vetänyt Vitaralla kuten olen aiemmin saattanut mainita. Mukana yksi reisu Lappiin veneen kanssa ja yksi ilman ja lukemattomia paikallisempia keikkoja veneen kera jokiin ja merelle. Vitara toimii vetoautona erittäin hyvin sekä vaikeilla rampeilla että maantiellä. Vääntö riittää eikä kone ole vielä kertaakaan pätkähtänyt missään tilanteessa. Vitaran ohjaus on nopea ja herkkä ja sallii äkkinäiset ohjausliikkeet esteiden ilmaantuessa. Se on parhaimmillaan huonoilla metsäteillä joissa on koko ajan tehtävä äkkinäisiä väistöjä.

      Trollinaperot eivät näitä tiedä kun ei rassuilla ole vielä edes ajokorttia eikä siten myös mitään todellisuuskäsitystä Vitarasta. Pelkkä tietokoneen näppäimistötuntuma ja urbaanit huhut eivät puutetta korjaa. Menkää ja kokeilkaa itse.

      • Neli-veto

        https://www.youtube.com/watch?v=-IXRnjI4WoI

        Videon roller-testi jossa kolme rengasta on rullilla ja vain yksi välittää voimaa maahan on äärimäinen testi nelivetoautolle. Jokainen voi katsoa videon ja arvioida toimiiko Suzukin nelivetosysteemi vai ei.


        http://www.tuulilasi.fi/keskustelut/uudet-autot/nelivedoissa-eroja

        " Kotiini johtava jyrkkä ylämäki meni sekin ilman ylämääräisiä kuvioita. Kotiin päästyäni huomasin naapurin tulevan neliveto Mersullaan samaa reittiä. Puolivälissä mäkeä alkoivat takapyörät vetää tyhjää ja hetken päästä auto jämähti paikalleen.Pääsihän se naapurikin toki kotiinsa kun tehtiin ensin kimpassa lumityöt. Jäin vain ihmettelemään että mitä se 4-Matic siellä Mersun perässä oikein tarkoittaa "

        Tuo johdatuksena ja referenssinä siihen että Subaru-ihmiset pitävät omaansa ylivoimaisena muihin nelivetoihin nähden.

        Omasta mielestäni Vitara selviytyy tuossa rajallisessa testissä kohtuuhyvin nimekkään vastustajansa kanssa.

        Tuolla parivertatilu Mazda CX-3 AWD vs Vitara: Mazda CX-3 AWD


      • Neli-veto

      • WindBlowing

        Tuolla nopeudella ei tule vielä ilmi Vituran ohjauksen puutteet.


    • Mietittävää

      Vitaraa tehdään aivan eri lähtökohdista käsin kuin vaikka mersua tai fortia. Vitaran suunnittelun lähtökohta LUOTETTAVUUS! Mersuissa ja muissa "paskoissa" varustelu ajettavuus, uusin tekniikka. On aivan selvää noin yleisesti teollisuudessa, että kehitys vaatii kompromisseja luotettavuuden kustannuksella. Ps 20v suzukilla ja 4v mersulla 3v fordilla.

    • Juupajuu

      Joo hyvä on liki 2vuoden kokemuksella ei mitiän vikua antaa trollien ruikuttaa ja runkata vemppakäsiä kun ovat !

      • Hepuliheikki

        Tuolla vemppausnopeudella ei tule vielä ilmi Vituran ohjauksen puutteet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      91
      5160
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      172
      4869
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      211
      4078
    4. 215
      3255
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      114
      3105
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      99
      2960
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1810
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      15
      1649
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      143
      1594
    10. 61
      1359
    Aihe