Paras_ultrakevyt_vetoauto

Paras_ultrakevyt

Mielenkiintoinen nettilöytö, todella kevyt auto joka selviää vetohommista kunnialla:

Best Ultralight Tow Car Up to 1400kg
(Paras ultrakevyt vetoauto alle 1400kg (max sallittu) sarjassa)
Suzuki Vitara
1.4 Boosterjet Allgrip S

http://www.thetowcarawards.com/tow-car/suzuki-vitara-2/

“For a car which barely weighs more than 1.2 tonnes, stability at speed was excellent. The Suzuki pulled its trailer to 60mph (96km/h) and well beyond without any waywardness”

Auto, joka tuskin painaa 1,2 tonnia, vakaus vauhdissa oli erinomainen. Suzuki veti perävaununsa 60mph: iin (96km/h) ja paljon pidemmälle ilman mitään arvaamattomuutta.

Tuo viimeviikkoinen kertomus veneramppioperaation helppoudesta Vitaralla sekä nuo ulkomaiset kertomukset pienimmän luokan vetoauton erinomaisesta toimivuudesta tien päällä varmasti nostattaa mielenkiintoa niiden keskuudessa joilla on satunnaisempaa ja ehkä hiukan kevyempää vetotarvetta. Eihän se tietysti mikään vaunuveturi ole pienen moottorin ja omamassan johdosta. Näyttää olevan vaan hinnan ja erinomaisten veto-ominaisuuksien osalta vallan omaa luokkaa pikkuautokategoriassa?


Vuoden 2017 vastaava sarjavoittaja:


2017
Category Winner
Up to 1400kg
Skoda Octavia Estate
2.0 TDI 150PS SE L DSG

14

572

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KuinKiskoilla

      Jännä juttu, ulkomaisessa lehdessä kehutaan Vitaran vakaata ajettavuutta??!!

      • Kone-näkö

        Sillä, että jokin lehti kehuu auton ajettavuutta, ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat moittivan ajettavuutta. S Cross kuulemma pohja noteeraus ohjauksen tiimoilta.

        Tuo aloittajan otsikko kertookin todellisen syyn huonoon ohjaustuntumaan. Ultra kevyt. Kevyt auto menee minne tuuli käskee.


      • KuinPäin

        Sillä, että jokin trollipolo haukkuu auton ajettavuutta valheita sikiävällä Suzuki-foorumilla , ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran todelliset omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat ihmettelevän moitteita ajettavuudesta.


      • Kone-näkö
        KuinPäin kirjoitti:

        Sillä, että jokin trollipolo haukkuu auton ajettavuutta valheita sikiävällä Suzuki-foorumilla , ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä. Vitaran todelliset omistajat ehkä kuitenkin tietävät asiasta jotain ja kovasti tuntuvat ihmettelevän moitteita ajettavuudesta.

        Väärin. Trollipolo nimenomaan kehuu retostaa mopoauto Vitaraa. Kevyt mopoauto nyt vaan on huono ajettava. Kyllä omistajat tietää.


    • voipyhäyksinkertaisuus

      Tottahan se on totta kun kerran UlkomaanLehdessä niin kirjoitettiin?????

    • kuj342

      Ultra kevein ja ultra huonoin ohjaus.

    • Täällä nämä samat naperot kirjoittelevat siirryttyään Skoda-palstalta. Taisivat kyllästyä Skodan riepotteluun.

      Itse olen venettä vetänyt Vitaralla kuten olen aiemmin saattanut mainita. Mukana yksi reisu Lappiin veneen kanssa ja yksi ilman ja lukemattomia paikallisempia keikkoja veneen kera jokiin ja merelle. Vitara toimii vetoautona erittäin hyvin sekä vaikeilla rampeilla että maantiellä. Vääntö riittää eikä kone ole vielä kertaakaan pätkähtänyt missään tilanteessa. Vitaran ohjaus on nopea ja herkkä ja sallii äkkinäiset ohjausliikkeet esteiden ilmaantuessa. Se on parhaimmillaan huonoilla metsäteillä joissa on koko ajan tehtävä äkkinäisiä väistöjä.

      Trollinaperot eivät näitä tiedä kun ei rassuilla ole vielä edes ajokorttia eikä siten myös mitään todellisuuskäsitystä Vitarasta. Pelkkä tietokoneen näppäimistötuntuma ja urbaanit huhut eivät puutetta korjaa. Menkää ja kokeilkaa itse.

      • Neli-veto

        https://www.youtube.com/watch?v=-IXRnjI4WoI

        Videon roller-testi jossa kolme rengasta on rullilla ja vain yksi välittää voimaa maahan on äärimäinen testi nelivetoautolle. Jokainen voi katsoa videon ja arvioida toimiiko Suzukin nelivetosysteemi vai ei.


        http://www.tuulilasi.fi/keskustelut/uudet-autot/nelivedoissa-eroja

        " Kotiini johtava jyrkkä ylämäki meni sekin ilman ylämääräisiä kuvioita. Kotiin päästyäni huomasin naapurin tulevan neliveto Mersullaan samaa reittiä. Puolivälissä mäkeä alkoivat takapyörät vetää tyhjää ja hetken päästä auto jämähti paikalleen.Pääsihän se naapurikin toki kotiinsa kun tehtiin ensin kimpassa lumityöt. Jäin vain ihmettelemään että mitä se 4-Matic siellä Mersun perässä oikein tarkoittaa "

        Tuo johdatuksena ja referenssinä siihen että Subaru-ihmiset pitävät omaansa ylivoimaisena muihin nelivetoihin nähden.

        Omasta mielestäni Vitara selviytyy tuossa rajallisessa testissä kohtuuhyvin nimekkään vastustajansa kanssa.

        Tuolla parivertatilu Mazda CX-3 AWD vs Vitara: Mazda CX-3 AWD


      • Neli-veto

      • WindBlowing

        Tuolla nopeudella ei tule vielä ilmi Vituran ohjauksen puutteet.


    • Mietittävää

      Vitaraa tehdään aivan eri lähtökohdista käsin kuin vaikka mersua tai fortia. Vitaran suunnittelun lähtökohta LUOTETTAVUUS! Mersuissa ja muissa "paskoissa" varustelu ajettavuus, uusin tekniikka. On aivan selvää noin yleisesti teollisuudessa, että kehitys vaatii kompromisseja luotettavuuden kustannuksella. Ps 20v suzukilla ja 4v mersulla 3v fordilla.

    • Juupajuu

      Joo hyvä on liki 2vuoden kokemuksella ei mitiän vikua antaa trollien ruikuttaa ja runkata vemppakäsiä kun ovat !

      • Hepuliheikki

        Tuolla vemppausnopeudella ei tule vielä ilmi Vituran ohjauksen puutteet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      75
      766
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      643
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      624
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      503
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      496
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      401
      448
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      426
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe