Pelkään tss :sää tampoonien käytössä

Täällätarvitaanapua

Olen 13v menkat on ollut nyt muutaman kerran. Harrastan telinevoimistelua ja menkat ei ole sattuneet vielä treenien päälle mutta tänään ois mentävä. Ongelmana on että olen aina käyttänyt sidettä ja äitini kertoi ettei ole kokeillutkaan tamponia. Ostin tänään tamponeja mutta kun aloin lukemaan pakkausselostetta, törmäsin TSS tautiin. En voi mennä treeneihini hieman läpinäkyvissä housuissa vaipan kanssa kyseiset housut treeneissä on oltava. En uskalla käyttää tamponia koska olen maailman huono tuurisin ihminen ja aina mm kaikkia "erikois" lääkkeitä mitä olen mm närästykseen saanut olen aina saanut juuri ne sivu oireet kun paketissa lukee "vain yksi ihminen sadastatuhannesta voi saada hengenahdistusta tms" olen varma että TSS kuitenkin tulisi minulle ja en uskalla sanoa äidilleni että treeneihin en ole vaippa housuissa menossa (tarkoitan vaipalla sidettä) kaikki vinkit on sallittuja kiitos jo valmiiksi! :(

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pruiskis-proiskis

      Jätät suosiolla rätit veks ja pyörit rekillä vimmatusti. Tulee vaaleille seinille j akattoon päheitä roiskekuvioita.

    • Täällätarvitaanapuaa

      Jatkan vielä että suvussani kukaan ei ole käyttänyt tampoonia tuon TSS jutun takia mutta pelottaa vaan ajatuskin siitä että menkat sattuu kisojen kohdalle jossa olen koko päivän melkein uimapuvun näköisessä asussa seisomassa käsillä haarat auki ylöisöön ja hirvee vaippa näkyvissä... kuukuppia en osta enkä käytä!

    • huolipois

      Kun huolehdit siitä, että et pidä tamponia noin kahdeksaa tuntia pidempää aikaa, niin tss vaaraa ei ole. Laitoin noin kahdeksan tuntia, koska haittoja ei ole, vaikka nukkuisi kymmenen tunnin yöunet.

      Tamponi valitaan vuodon määrän mukaan. Voithan ensin käyttää pientä tamponia vain harjoitusten ajan. Kun totut asiaan, voit pitää sitä pidempiä aikoja. Pitkän kilpailupäivän aikana on joka tapauksessa vaihdettava tamponi välillä uuteen. Kyllä sinä totut.

      Suomessa on hyvä hygienia, joten tss varoitus tuntuu jopa turhalta. Vessoissa on vesipisteitä käsien ja alapään pesuun. Varmuuden vuoksi voi pitää mukanaan kosteuspyyhkeitä.

      Telinevoimistelu on hyvä harrastus. Älä anna kuukautisten pilata siitä saamaasi iloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5480
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1472
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      809
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe