Pelkään tss :sää tampoonien käytössä

Täällätarvitaanapua

Olen 13v menkat on ollut nyt muutaman kerran. Harrastan telinevoimistelua ja menkat ei ole sattuneet vielä treenien päälle mutta tänään ois mentävä. Ongelmana on että olen aina käyttänyt sidettä ja äitini kertoi ettei ole kokeillutkaan tamponia. Ostin tänään tamponeja mutta kun aloin lukemaan pakkausselostetta, törmäsin TSS tautiin. En voi mennä treeneihini hieman läpinäkyvissä housuissa vaipan kanssa kyseiset housut treeneissä on oltava. En uskalla käyttää tamponia koska olen maailman huono tuurisin ihminen ja aina mm kaikkia "erikois" lääkkeitä mitä olen mm närästykseen saanut olen aina saanut juuri ne sivu oireet kun paketissa lukee "vain yksi ihminen sadastatuhannesta voi saada hengenahdistusta tms" olen varma että TSS kuitenkin tulisi minulle ja en uskalla sanoa äidilleni että treeneihin en ole vaippa housuissa menossa (tarkoitan vaipalla sidettä) kaikki vinkit on sallittuja kiitos jo valmiiksi! :(

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pruiskis-proiskis

      Jätät suosiolla rätit veks ja pyörit rekillä vimmatusti. Tulee vaaleille seinille j akattoon päheitä roiskekuvioita.

    • Täällätarvitaanapuaa

      Jatkan vielä että suvussani kukaan ei ole käyttänyt tampoonia tuon TSS jutun takia mutta pelottaa vaan ajatuskin siitä että menkat sattuu kisojen kohdalle jossa olen koko päivän melkein uimapuvun näköisessä asussa seisomassa käsillä haarat auki ylöisöön ja hirvee vaippa näkyvissä... kuukuppia en osta enkä käytä!

    • huolipois

      Kun huolehdit siitä, että et pidä tamponia noin kahdeksaa tuntia pidempää aikaa, niin tss vaaraa ei ole. Laitoin noin kahdeksan tuntia, koska haittoja ei ole, vaikka nukkuisi kymmenen tunnin yöunet.

      Tamponi valitaan vuodon määrän mukaan. Voithan ensin käyttää pientä tamponia vain harjoitusten ajan. Kun totut asiaan, voit pitää sitä pidempiä aikoja. Pitkän kilpailupäivän aikana on joka tapauksessa vaihdettava tamponi välillä uuteen. Kyllä sinä totut.

      Suomessa on hyvä hygienia, joten tss varoitus tuntuu jopa turhalta. Vessoissa on vesipisteitä käsien ja alapään pesuun. Varmuuden vuoksi voi pitää mukanaan kosteuspyyhkeitä.

      Telinevoimistelu on hyvä harrastus. Älä anna kuukautisten pilata siitä saamaasi iloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1363
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      851
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe