Kävin laboratorio kokeissa ja sokeri arvot koholla

Olen 56v. Nainen ja fP- Gluk. 6.6 . Pitää varmaan ruokavaliosta karsia sokeripitoiset herkut pois? Olen normaalipainoinen ja en tupakoi ja alkoholia muutaman kerran vuodessa. Liikuntaa päivittäin 1-2 tuntia.
8274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kakkostyypin pääasiallisena ongelmana on elimistön itsensä tuottama sokeri eikä suinkaan ravinnon sokeri saati hiilihydraatti. Kannattaa varmaan mittailla verensoria useamman kerran ennen kuin muuttaa elintapojaan. Sokerin pois jättö on tietysti muutenkin terveellistä, varsinkin jos sitä menee runsaasti.

Äänestä
  • -----Kakkostyypin pääasiallisena ongelmana on elimistön itsensä tuottama sokeri ---

    Ei kyllä parane unohtaa 2-tyyppiin kuuluvaa insuliiniresistenssiä. Ei elimistö tuota liikaa sokeria ellei jo ole muita ongelmia sokeriaineenvaihdunnassa.

    Äänestä

  • sokuri-sikuri kirjoitti:

    -----Kakkostyypin pääasiallisena ongelmana on elimistön itsensä tuottama sokeri ---

    Ei kyllä parane unohtaa 2-tyyppiin kuuluvaa insuliiniresistenssiä. Ei elimistö tuota liikaa sokeria ellei jo ole muita ongelmia sokeriaineenvaihdunnassa.

    Juu. Sen liian glukoosin tuotannon aiheuttaa nimenomaan insuliiniresistenssi. Insuliinilla on kaksi tehtävää elimistössä. Ensinnäkin se ohjaa ravintoa solujen sisälle mutta toisaalta se vaikuttaa glukagonin tuotantoon. Glukagoni on taas hormoni joka vapauttaa elimistöön glukoosia. Insuliiniresistenssi sitten ei hillitse tuota glukagonin eritystä riittävästi.

    Kova rasva (erikoisesti se ylipainon muodossa oleva) sitten lisää insuliiniresistenssiä eli hiilihydraatin vaihto siihen ei ole fiksu veto.

    Äänestä

hpv27D2:sessa+on+ongelmana+se+että+haima+tuottaa+riittävästi+insuliinia+mutta+d2:nen+on+immuuni+sille.+Mitäpä+arvelet+esim,+siitä+että+sinä+mätät+elimistöösi+LISÄÄ+insuliinia?Pelottaako+mahdollinen++D2?+Siirry+terveelliseen+ruokavalioon+jossa+et+nauti+yli+50%+energiastasi+sokereina+niinkuin+THL+ja+Diabetesliitto+neuvvoo.Sama+pätee+myös+liikalihaville.+laihtumaan+ilman+nälkää+ja+terveellisesti.Kysymällä+selviää:Emailini+blogissani+josta+myös+löytyy+maailman+huippututkijoiden+ja+potilaistaan+välittävien+lääkärien+artikkeleita+ja+tutkimusraportteja.

Äänestä

Lääkärisi haluaa varmaankin että otetaan vaikkapa viimeistään puolen vuoden kuluttua uusi sokeriarvo. Tuo ei ole vielä kovin paha arvo yhtenä satunnaisena mittauksena. Jos arvot ovat koholla toistuvasti, otetaan vielä HbA1c arvo joka näyttää paremmin mahdollisen diabetesriskin.

Voihan hiilihydraatteja vähentää jos syöt niitä liiaksi, se on vain hyödyksi. Pelkästään sokeripitoiset ruuat eivät ole yksin pahasta, muu hiilihydraatti voi nostaa verensokereita salakavalasti.

Äänestä
  • 2015 B- HbA1c 32.8 mmol/mol ja nyt 2017 syyskuussa 32.6 mmol/mol

    Äänestä

  • Alkuperäinen-kirjoittaja kirjoitti:

    2015 B- HbA1c 32.8 mmol/mol ja nyt 2017 syyskuussa 32.6 mmol/mol

    Oikeastiko noin korkeat? Obat järkyttävän korkeat!

    Äänestä

  • Maija.keravalta kirjoitti:

    Oikeastiko noin korkeat? Obat järkyttävän korkeat!

    Arvo on aivan normaali ja vieläpä selvästi normaaliarvoissa. Ohjearvo on 20-42 mmol/mol. Ei siis ole lähelläkään diabetestä, joten diabetes ei ole uhkaamassa aivan "nurkan takana".

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Koholla kirjoitti:

Olen 56v. Nainen ja fP- Gluk. 6.6 . Pitää varmaan ruokavaliosta karsia sokeripitoiset herkut pois? Olen normaalipainoinen ja en tupakoi ja alkoholia muutaman kerran vuodessa. Liikuntaa päivittäin 1-2 tuntia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu