Oletteko koskaan ajatelleet

mahdollisuutta

Että syystä tai toisesta kaivattunne nukkuisi tänään ikiuneen, millaiset tuntemukset se jättäisi mieleenne. Olisitteko sovussa itsenne kanssa ja olisiko teillä rauha sen suhteen että kaikki meni
niinkuin halusitte eikä mitään jäänyt sanomatta eikä ollut myöskään ylilyöntejä jotka jäisivät painamaan mieltä.

25

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikesta

      Olen ajatellut viimeksi puoli tuntia sitten.

    • Koo-lta

      Jos HÄN nukkuisi pois tänään, niin päällimmäisenä tunteena olisi tietenkin suru ja ma arvan että sisällä vallitse tyhjyys, mietin, kuka jäisi hänet kaipaamaan ja toivon, että hän on siellä paremmassa paikassa, mistä kaikki puhuvat!
      💛💚💙💜❤

    • negotiatorgeneral

      Whitesnake - The Deeper the love: https://www.youtube.com/watch?v=XTox0NglkXs

      Jostain syystä nuo whitesnaken jutut tulivat nyt mieleen, olen kyllä ostanut paljon heidän levyjäänkin.

      Mutta jos esimerkiksi joku erittäin rakas on pikkuveli, joka on juuri nyt sellaisella alueella missä liikkuu paljon terroristeja, muutenkin sellainen valtio, että ei ole erityisen turvallinen olla, afrikassa ;)

      Kokeilin soittaa sille kännykkään, siellä vastasi joku uskomatonta kieltä puhuva joku nainen, joka lähti sitten kysymään joltain toiselta että tietääkö joku missä tällainen ihminen on, ilmeisesti.

    • Välitänhänestä

      Olen sanonut kaiken tarvittavan juuri sen vuoksi, että ikinä ei tiedä mitä tapahtuu. Vaikka se oli tilanteessani vaikeaa, halusin silti kertoa.

    • Paljonolisikorjattavaa

      Kun todellakaan koskaan ei voi tietää.

    • Per-kel
    • negotiatorgeneral

      youtube on hyvä löytämään vanhojakin musiikkeja, kyllä, jos ei huvita penkoa vanhoja omista varastoista.

      Joo onneksi pikkuveli ei mennyt Jemeniin sentään :) Afrikka on huomattavasti turvallisempi paikka kaikkine valtioineen kuin Jemen... tekee bisneksiä niiden kanssa osama-parta valepukunaan, eivät terroristit kaappaa niin helposti kuin jonkun normaalin valkoihoisen ihmisen.

      Ostin kerran isälle oikein kunnollisen jordanialaisen taisteluveitsen, on komea kyllä.
      Poliisit sulkivat sen jordanialaisen kaupan sitten, kun oli ilmeisesti myynyt "vähän" laittomia tuotteita. Ehdin käydä ja ostaa siltä hyviä tuotteita ennen sulkemista :)

    • artosotavalta
    • Olenvältellytajatusta

      Tästä asiasta mutta tiedostanut sen kyllä. Vältellyt siksi että en tiedä miten saisin asiat välillämme kohdalleen. Jossain kohtaa kaikki vain alkoi mennä suuntaan johon en oikeasti halunnut asioiden menevän mutta vauhti senkun vain kiihtyi ja kiihtyi, enkä hallinnut tilannetta enää ollenkaan.
      Mitä enemmän harmittelin tilannetta, sen enemmän lisäsin löylyä kiukaalle.
      Tiedän hänen varmasti kummeksuneen kaikkea ja ottaneen välimatkaa.
      Juuri tuo samainen asia pyörii välillä mielessä että entäs jos ... jompi kumpi ja kaikki jäisi selvittämättä. Kaikkein suurin jarru on tietoisuus omasta käytöksestä joka ei ole puolusteltavissa mitenkään, syytä siihen ei koskaan ollut hänen taholtaan, jokin vain ajoi eteenpäin. Nyt tarvittaisiin rohkeutta, paljon rohkeutta. M - N.

      • Rohkeasti_Vaan

        Tänään on hyvä päivä selvittää asioita.


      • NäinAjattelen

        Kirjoituksesi sopii aika hyvin omaan tilanteeseeni, mutta siltä toiselta puolelta. En usko sinun olevan hän, mutta ajattelin kertoa oman näkemykseni.
        Olisin hyvin hyvin onnellinen, jos hän haluaisi selvittää asioita, vaikka aikaa on kulunut. Ei niin väliä, tapahtuisiko se ihan suoraan vai aluksi varovasti tunnustellen. En tunne ollenkaan vihaa tai katkeruutta häntä kohtaan, en syytä häntä mistään. Päällimmäisenä on ihmetys siitä mitä tapahtui ja halu ymmärtää. Siihen lisäksi kaipausta, onnea, surua, välittämistä... Mutta myös valtava määrä pelkoa tehdä mitään asioiden eteen.
        Mielestäni voisit avoimesti kertoa asioista hänelle. Sanoit, ettei käytöstäsi voi puolustella. Älä sitten puolustele, ei siihen varmasti ole tarvettakaan, mutta pahoittele ja kerro toiselle, mitä tapahtui, mitä tunsit ja mitä nyt ajattelet.


    • Hyvinkinmonesti

      Ja miten levälleen kaikki jäisi.

    • muttentietäisi

      Surun, pohjattoman surun. Itkua ikuiseksi ajaksi. Hakisin lohtua muistoista, niitä ei voi kukaan viedä eikä muuttaa. Haluaisin hyvästellä hänet vielä, silittää poskea ja suudella otsaa.
      Sanoa hyvää matkaa. Olet minulle Rakas.
      Laittaisin myös kauneimman rakkauskirjeen hänelle mukaan matkaan ja piilottaisin kultaisen sydämen hänen kämmeneensä. Oman sydämeni.

    • tuplakoo

      Olen tuota miettinyt, mutta ennen kaikkea mikäli alkaisin surra sitä, etten ehtinyt viettää hänen kanssaan kylliksi aikaa tai vaikka edes yhteistä yötä, niin tuo kaikkihan on enemmän itseltäni pois kuin häneltä. Suruhan on tavallaan itsekäs tunne. Suret sitä, että menetit hänet, mutta en voi sanoa hänen puolestaan mitään, sillä hänen osaltaan ei olisi enää mitään keskeneräistä, mitään sanomatonta, ja mikäli tilanne olisi toisinpäin... niin miten sitä voisi tietää.

      Muutokset olisivat kuitenkin enemmän todellisia kuin mielensisäisiä. En ehkä haluaisi nähdä tiettyjä ihmisiä tai paikkoja pitkään aikaan, ehkä välttelisin yhteistä harrastustakin. Olen kuitenkin kerran kertonut hänelle tunteistani ja nyt, jos toisen kerran sen tekisin, ihan vain varmistaakseni, niin tarkoitushan olisi tyystin itsekäs. Minä vain haluaisin häneltä jonkinlaisen reaktion.

      Rakkaudessa omat motiivit eivät aina ole niitä epäitsekkäimpiä.

    • hirtettävä_se_on

      Kaike aikkoo.

    • Työnnänsenpois

      Koska se on jo ajatuksena liian vaikea käsitellä.

    • Ei tarvitse edes kuvitella, omakohtaisen kokemuksen muistot on ikuisesti mielessä.

    • Kaisevähänriippuu

      Siitäkin miten asiat on menneet ja jos ihan vinksalleen niin paree antaa olla vaan.

    • Enkadu

      Otin exäni takaisin. Hänellä on parantumaton syöpä. Mitä muuta haluaisit tietää?

      • Heisinäsiinä

        Pahoittelut tilanteestasi mutta tuntui kummalta viimeinen lauseesi. Tuskin aloittaja juuri sinulta halusi tietää kertomaasi asiaa kuin mitään muutakaan, hänhän kysyi kuoleman jälkeen
        tulevista tuntemuksista. Ei tänne ole kenenkään pakko kertoa yhtään mitään ja jos asenne on tuo niin miksi ollenkaan olla kiukuttelemassa täällä.


      • Missäpyydettiin

        Kertomaan kenenkään sairaskertomusta, minä ainakaan en löytänyt sellaista mistään kohtaa aloitusta.


    • maaginenlanka

      Ei koskaan.Kaivatun kokee ikuisena,kaikki muu ympäriltä voi kadota, mutta hän jatkaa elämäänsä surullisena mutta löytää lopulta uudesta elämästä onnen.

    • Olenajatellut

      Haikeuden tunne jäisi.
      Mutta ei yhtään pahaa ajatusta.

    • Eipaljon_paina

      olisin vaan tyytyväinen, että kuolisi pois. Pääsis vihdoinki rauhaan tästä kaikesta sonnasta ja epäluottamuksesta.

    • eipitäisimiettiäsitä

      Suuren surun jättäisi. Olen lähinnä miettinyt omaa poismenoa, liikaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      189
      1905
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      554
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      202
      479
    Aihe