Minne valittaa kaupungista?

Tuomaskuusela

Jouduin yli kuukausi sitten asuntomurron yrityksen kohteeksi. Taustalla Venäläiset naapurit kaupungin omistamassa kerrostalossa.



Valitin asiasta kaupungin asuntojen isännöitsijälle. Halusin hänen välittävän viestin Venäläisille...että vastaisuudessa puukotan tuntemattomia kuokkavieraita...ja että valvon sekä kamerakännykällä että tällaisellä diginauhurilla vastaisuudessa sekä parvekkeeni ajotiellä että rappukäytävässä tapahtuvaa liikettä että melua;



https://www.verkkokauppa.com/fi/product/21942/cxvtr




Isännöitsijä suostui tähän...ja siitä lähtien oli hiljaista...noin 3-viikkoa.



Sitten Venäläiset tulivat takaisin ja alkoivat taas meluta uhkaavasti rappukäytävässä. Myös iso määrä Keski-Aasialaisia Venäjää puhuvia taatareja ja mitä lie. Naureskelivat ja myös ilveilivät oveni edustalla.



Valitin asiasta taas isännöitsijälle tasan 2-viikkoa sitten ja pyysin lupaa vaihtaa kaupungin valkoisen sisäoven lukkoa uudenmalliseen Sento-lukkoon.


https://www.lukkokauppa.com/WebRoot/vilkasfi02/Shops/2016012507/56A7/5BB1/D95A/80FE/761C/0A28/100A/1837/cy_cr.jpg



http://www.lukkopuoti.fi/.cm4all/iproc.php/images 001.jpg/downsize_1280_0/images 001.jpg




Isännöitsijä ei suostunut sanomaan tuohon juuta eikä jaata...vaan yksinkertaisesti siirsi asian johonkin asuntolautakuntaan...koska nimellisesti asun kaupungin omistamassa vuokra-osakeyhtiössä.



Nyt on kulunut jo kaksi viikkoa. Isännöitsijä ei suostu kertomaan minulle ollenkaan milloin kyseisen taloyhtiön hallitus oikein kokoontuu. Sanoo vain että ilmoittaa minulle ajan kanssa kun asuntohallitus on käsitellyt asiaani.



En jaksanut odottaa joten asensin lukon omine lupineni viime viikon Keskiviikkona.




Suunnittelen odottavani vielä seuraavat 2-viikkoa...mutta mitä sen jälkeen?



Jos isännöitsijä jossain vaiheessa saa kuulla...että olen asentanut lukon omine nokkineni...voiko hän vaatia sen poistoa? Eikö kaupungilla ole veronmaksajien edustajana vastuu hankkia taloyhtiöihinsä asianmukaiset lukot?


http://www.lukkokeskus.fi/fi/ajankohtaista/exec-avaimen-patentti-paattyy



Asunnon aiempi asukas oli Venäläinen...ja hän teettätti ilmeisesti jonkinlaisen vara-avaimen itselleen...jota kautta naapurini Venäläiset asukkaat saivat tämän huoneiston avaimet haltuunsa.


http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/rakennus/2013-02-19/HS-Abloyn-Exec-avaimen-patentti-vanhenee---suositun-kotioven-avaimen-voi-kopioida-pikasuutarilla-3312837.html



Vuokrasopimuksessa lukee että periaatteessa kaikkiin remontteihin tarvitaan isännöitsijän lupa?



Edellyttääkö tämä todella kuukausi tolkulla odottamista...ja voiko isännöitsijä vaatia minua poistamaan oman lukkoni samalla kun kaupunki ei kertakaikkiaan suostu päivittämään omiaan?



Entä jos en suostu? Eihän tuo voi olla peruste vuokrasopimuksen purkuun kaupungilta! Ei takulla kestäisi missään käräjäoikeudessa!


http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/462421/Lukkosepan malliksi vaarentama yleisavain meni piirun verran pieleen



https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/turun-hiipparin-uhri-nain-peilista-etta-eteisessa-seisoo-vieras-mies/2052294



Mitä nyt oikein teen jos kaupunki(isännöitsijä) heittäytyy hankalaksi? Minne oikein valitan moisesta vastarannankiiskistä joka ei edes suostu käsittelemään asiaani?



Eihän kaupunki voi useiden kuukausien jälkeen evätä hakemustani ja vaatia minua poistamaan lukkoa. Käräjillehän tuossa mennään!



Minne valittaisin kaupungin Neuvostohenkisesti byrokraatista ennen kuin koko homma todella menee käräjille? Mikä on virkamies johon voin vedota tämän totaalisen MIELETTÖMYYDEN lopettamiseksi?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomialatalo

      Hallinto_oikeus voisi olla yksi paikka;



      http://blogs.helsinki.fi/avoin-johdatusoik/hallinto-oikeus/



      Itse tekisin sinun tilanteessasi suunnin piirtein näin;



      Menisin anelemaan suunnilleen kerran viikossa isännöitsijän toimistoon lupaa asentaa tuo lukko valkoiseen sisäoveen;



      http://lukkomatti.nettisivu.org/wp-content/uploads/sites/18/2011/05/2011-04-30-114334.jpg



      Ja joka kerta nauhoittaisin kyseisen keskustelun juuri sellaisella nauhurilla jonka väität sinulla olevan;



      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/21942/cxvtr




      Mahtuu takin taskuun varsin hyvin varsinkin näin talvella.




      Ehkä noin kuukauden nauhoituksen jälkeen on aika selkeää että olet käynyt hänen luonaan anomassa asiaasi.




      Hän on kuitenkin kaupungin virkamies ja Suomen kansan palvelija.




      Hän on siis velvoitettu noudattamaan lakia...




      Näin sanoo mm Suomen hallinto-oikeus.



      https://oikeus.fi/tuomioistuimet/hallintooikeudet/fi/index.html



      Eli tässä vaiheesa on käynyt aika ilmiselväksi ettei hän oikein halua olla kanssasi misään tekemisissä.




      Ensinnäkin...jos vuokrasopimuksessa kerta sanotaan...että kaikenlaiset muutostyöt periaatteessa edellyttävät isännöitsijän lupaa...




      No...kävit hakemassa lupaa...ja tuo asuntalautakunnan taakse piiloutuminen on kyllä todella naurettavaa!




      Esim Helsingissa ne kokoontuvat suunnilleen kerran kuukaudessa!



      https://dev.hel.fi/paatokset/paattaja/aslk/2017/1




      Joten...ei mitään käytännön syytä miksei asiasta voitu päättää esim Joulukuussa.




      Joulun ajan valitat...sitten menet kotiisi ja...




      No...käyt aina silloin tällöin hänen luonaan Talven kevään ja kesän aikana puhumassa asiasta.




      Sanotaan...että ehkä kaupungin juorujen kautta hän saa jotenkin tietoa lukosta...ja määrää se poistettavaksi.




      Suostu tähän...tarjoa avaamaan ovi huoltomiehille...ota lukko talteen ja myy se Huudossa. Kyllä siitä ainakin satasen saa vaikka Huuto.netissä;


      https://www.huuto.net




      Virkamiehen ÄÄNEN nauhoittaminen omiin MUISTIINPANOIHIN on näet Suomen lain mukaan täysin laillista!



      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1990/19900036




      Tallenteen voi antaa todisteensa Hallinto-oikeudelle siitä että virkamies on laiminlyönyt velvollisuutensa käsitellä sinun asiaasi.




      Toki ei sinun tarvitse mennä hallinto-oikeuteen...jos sinulla on ääni tallenteita vaikka esim Marras ja Joulukuun ajalta...




      Lähetät hänelle vain kirjeen ja kerrot asiasta. Pistät vaikka yhden tallenteen hänen sähköpostiinsa ja kysyt häneltä...haluaako hän todella moitteet hallinto-oikeudelta?




      Ei kannatta olla liian agressiivinen. Haluat ulkopuolisille näyttäytyä kansalaisena joka on vaan yksinkertaisesti huolissaan turvallisuudestaan.




      Jos voit esim todistaa että kaupungin lukot ovat vanhentuneet...



      http://cdn.primeweb.fi/www.lukkokeskus.fi/news/Lukituksen_paivitys.JPG




      ja että anoit lupaa useaan otteeseen sitä kuitenkaan saamatta...



      http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/rakennus/2013-02-19/HS-Abloyn-Exec-avaimen-patentti-vanhenee---suositun-kotioven-avaimen-voi-kopioida-pikasuutarilla-3312837.html




      Niin siinä on jo kylliksi aihetta valittaa suoraan hallinto-oikeuteen!




      Ei sinun tarvitse enää tässä vaiheessa todistaa että Venäläiset suoraan murtautuivat kämppääsi.




      Jo se että viranomainen kieltäytyy käsittelemättä asiaasi ilmaisee että hän on vihamielinen sinua kohtaan ja pelkää kaupungin joutuvan kustantamaan myös muidenkin asukkaiden vanhentuneet lukot.

    • Tomialatalo

      Kannattaa myös huomioda viranomaiselle ettei esim kaupungin asukasta noin vain häädetä julkisesta asunnosta vaikka et lukon poistoon suostuisikaan.



      https://www.vuokraturva.fi/tietopankit/huoneenvuokralaki/vuokrasopimuksen-purkaminen-ja-lakkaaminen



      Eli...siellä on peräti 6-eri kohtaa joiden perusteella sinut voidaan joko häätää tai vuokrasopimus purkaa...ja silloinkin on olemassa semmoinen 3-kk irtisanomisaika jos vuokrasopimuksesi on kestänyt vuoden.



      Laissa myös sanotaan;



      "Jos purkamisperusteen aiheuttaneella menettelyllä on vähäinen merkitys, ei oikeutta vuokrasopimuksen purkamiseen kuitenkaan ole."




      Viranomainen on tässä kohtaa menetellyt sinua kohtaan väärin!



      Hänellä on syytäkin pelätä että hallinto-oikeus saattaa puuttua asiaan...ja voi jopa olla että käsittely on sinulle ilmainen!


      https://oikeus.fi/hallintooikeudet/hameenlinnanhallinto-oikeus/fi/index/valituksenteko_0.html



      "Hallinto-oikeuden päätöksistä peritään vuosittain vahvistettava oikeudenkäyntimaksu, joka vuonna 2017 on suuruudeltaan 250 euroa. Maksua ei peritä silloin, kun hallinto-oikeus muuttaa valituksenalaisen päätöksen valittajan eduksi. Lisäksi on eräitä asiaryhmiä, joissa maksua ei peritä, esimerkiksi sosiaaliasiat, lastensuojeluasiat ja mielenterveysasiat."




      Itse uskon että valitus hallinto-oikeuteen on kuitenkin turha.



      Suomessa viranomainen ei pelkää MITÄÄN niin paljon kuin että hänen korruptionsa joutuisi jonkun toisen...häntä korkeamman viranomaisen tietoon...ja että hän joutuisi siitä itse vastuuseen...ilman että hän itse voisi tehdä asialle mitään(haastaa sinut oikeuteen esim salanauhoituksesta)



      Jos isännöitsijä siis alkaa hyppimään silmille...no...yksi vaihtoehto on...että annat hänen ja huoltomiesten kaikessa rauhassa poistaa "laittoman" lukkosi ja sitten lähetät hännelle kirjeen ja kysyt...haluaako hän(asuntolautakunnan puheenjohtajana) kustantaa sinulle uuden lukon(myyt vanhan) vaiko että asia menee hallinto-oikeuteen nauhoituksien kanssa?



      Veikkaan...että kaupunki hommaa sinulle aika nopeasti uuden lukon...niin isännöitsijä ja kaupunki ei joudu vastuuseen sekä sinun että muiden asukkaiden vanhentuneista lukoista ;=))



      Muista kirjoitaa kauniisti ja kohteliaasti. Älä uhkaile...totea vaan että valitus menee eteenpäin jos et saa kaupungilta kertakaikkiaan MITÄÄN turvaa laittomasti käyttytyviä ryssiä vastaan!



      Ja teknisesti...heillä on sekä velvollisuus uusia että vaihtaa lukkosi...ei sinun...




      Tunne lakisi...tunne oikeutesi!




      Se mihin kaupungilla on varaa ja mihin kaikkeen kaupunki on korvausvelvollinen...ja mitä se heille myös ajan kanssa maksaa on ihan turhaa...koska se yksinkertaisesti ei kuulu sinulle!



      Estit isännöitsijälle täysin laillisen sekä järkevän pyynnön. Hänen on vasttattava pyyntöön Jouluun mennessä...muuten hän menettelee SELVÄSTI virkavelvollisuutensa vastaisesti...PISTE!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5317
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      52
      2917
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1886
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1666
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe