Kuljin tänään Helsingin keskustassa koko päivän ja kun täällä väitettiin että taksit on kovaa vauhtia siirtymässä hybriditojoihin niin tässä vähän tilastoa tänään nähdyistä:
Puolet Mersuja
Volvoja paljon
Pari Ssuperbia
Hyundai 40
VW Passat
508
Ja montako Tojoa? Ei ENSIMMÄISTÄKÄÄN.
Puolet Mersuja
Volvoja paljon
Pari Ssuperbia
Hyundai 40
VW Passat
508
Ja montako Tojoa? Ei ENSIMMÄISTÄKÄÄN.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No minä asun Helsingissä kantakaupungin alueella. Muistan nähneeni hybriditakseja aikaisemmin, mutta kyllä ne on aika vähiin käyneet. Tätä uutta Priusta en ole nähnyt yhtään vaikka keskustassa pyörin päivittäin. Sen sijaan kerran näin jonkinlaisen maastoauton Aseman tolpalla, malli ei selvinnyt mutta Toyotan logo oli keulilla. Jäi epäselväksi, oliko hybridi. Ei ollut C-RH joita olen muutaman nähnyt niitäkin, tosin en taksissa..
Ei näiden hybridi-houreisten juttuihin kannata lähteä mukaan. Stadilaiset kyllä näkevät omin silmin miten asiat ovat. Todellisuudesta erkaantuneet nettihörhöt ovat oma lukunsa.
Kun taksiliikenne vapautuu, nähdään Yaris hybridejä tolpilla, kuskeilla karvalakit ja susiturkit.
Ja kyljessä pizzataxin logot. Samalla kyydillä hoituu niin pizza, döner kuin kännikalakin slummiin.
Kyllä sen auton saa nytkin valita ihan itse. Ja ammattilainen osaa valita, tietää mikä kannattaa. Hybridihaihattelua kokeiltiin ja kalliiksi havaittiin. Toyotaa näki aikanaan jonkin verran taksina, mutta nykyään se on korealaisiakin harvinaisempi marginaalimerkki smmattilaisilla.
Siellä Suomenlahden eteläpuolella , Helsinkiä sivistyneemmässä pääkaupungissa, jossa taksit toimivat markkinataloudessa, suurin osa on Toyota Avensiksia. Mersuja ei juurikaan näy eikä asiakas myöskään joudu maksamaan ryöstöhintoja jostain autokyydistä. Helsingin lähtöhinnalla siellä pääsee jo perille asti.
Ja Avesta ei ole ole hybridiversiota joten tämäkin todistaa tojon hybridien kelvottomuuden taksiin. Tojo vielä menee pakosta jos muuta ei ole, mutta silloinkin bemun dieselillä. Ei hybridinä.
Sitten suomenlahdesta etelänpänä, ruotsi, saksa, portugali, espanja ei ole juurikaan toyotaa taksina, skodaa ihan eniten, tila-autoa ford tai seat siis 7- paikkaisina, kerran menin madridissa toyota priuksen kyytiin ja se oli kokemus huononpaa kolina narian kärryä ei yhtääkkiä tiedä no 1970- luvun autot.
" Tojo vielä menee pakosta jos muuta ei ole"
Kuinka idiootti pitää olla että kuvittelee, ettei Tallinnassa olisi"muuta"?
Tehän pidätte Ruotsia autoilumaana edellä Suomea. Käykääpä Tukholmassa katsomassa takseja niin löydätte todella paljon Toytoa Priuksia.
Helsinki on täynnä Toyotan takseja, Avensiksia, hybrideinä Auriksia, RAV4:sia, Priuksia. On teillä ihme silmaät jos ei näy.
Höpöukkojen juttuja jotka itsekin tietää palturiksi. Mikähän on motiivi kirjoittaa näitä tyhjänpäiväisyyksiä?
Puhut pötyä. Takseissa on varmaan prosentti töhjöjä ja suunta on alaspäin. Joskus oli enemmän
"Toyota Prious on etenkin taksikuskien suosiossa."
http://www.iltalehti.fi/autot/2015091620360451_au.shtml
Eipä näy katukuvassa tuo suosio. Uskon kyllä enemmän omia silmiä kuin vanhoja iltalehtien juttuja.
Miten niitä voisi olla paljon taksissa kun niitä ei ole edes rekisteröity kuin muutama.
Raahen trolli riehuu täällä Toyota-puolella kun tuolla yleistä Toyotasta -puolella on saanut selkäänsä oikein kunnolla. Koetahan nyt olla hissukseen.
Kävelin juuri rautatieaseman ohi eikä näkynytvyhtään Tojoa tolpalla. Viimeksi joskus 90-luvulla tullut tojotaksi kyytiä tarjoamaan, sen verran harvinaisia ne on. Herrasmiehenä kelpuutin kyydin ja vaikka kyyti ei ollut hääppöinen, maksoin täyden hinnan ja annoin huomattavan tipinkin , että miespmiesparka pääsisi joskus ahdingostaan.
Muistakaa tipata tojokuskeja, ei ne huvikseen niillä ajele vaan ovat todella vaikeuksissa.
Lienee myös selvää että Tojoille tulee paljon enemmän ohareita. Joku tilaa taksin, ja huomattuaan että pihalla on ahdas riiisikuppi, odottaa hetken ja tilaa kohta uuden.
Myös käsipystyt, elleivät ole sammumispisteessä, ottavat mielummin länsiauton. Tojo myy huonosti taksina.
On se sentään sinullekkin hyvä asia, että Toyota sai sinutkin liikkumaan, ja ulos sieltä betonikopista, muutenhan tukehdut siihen hese pullaan ja pitsaan, josta taas koituu pelkkiä kustannuksia yhteiskunnalle.
Tojohan se on automaailman Hesburger ja kuskitkin usein sellaisia pullahiiri näköisiä. Ainakin hiiren.
Toyotapalstan nolo trollipoju ajaa itse lähiössä Raisumopolla eikä tiedä että koko ajan kasvav määrä takseja Helsingin keskustassa on luotettavia ja säästäväksipä Toyota-hybridejä. Asiakkaatkin tykkäävät tìavista ja mukavista autoista. Bensaa menee vain muroto-osa siitä mitä ennen.