Yleinenasumis- ja opintotuki?

hömppä1

Moikka!
Asumme poikaystäväni kanssa yhdessä ja aloimme molemmat opiskelemaan nyt syksyllä. Tukia olemme molemmat nostaneet täyden mahdollisen määrän syyskuusta asti. Olemme tehnyt molemmat töitä ennen koulujen alkua ja vuoden alusta asti kerkesimme tianaamaan n.14k bruttona. Opiskeluiden aikana tuloja on kertynyt n.1700 2*4(opintotuki) eli 1700 2*4*250=3700 Bruttona. Olemme myös nostaneet täyden asumistuen syyskuulta, mutta tätähän ei katsota ansiotuloksi ?

Opintotuessahan katsotaan tukikuusien alkamisesta vuoden aikana kertyneitä tuloja, eli ennen opintotuen nostamista olevia tuloja ei huomioida? Päteekö sama yleiseen asumistukeen? Mietin, että mahtaako tulla paljonkin takaisin maksettavaa? :/

1

315

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 84567

      Yleistä asumistukea hakiessa sinun pitää arvioida tulot vuodeksi eteenpäin. Jälkikäteen Kela tarkistaa, miten arviosi osui kohdalleen ja sitten tulee postia perinnästä, jos on tullakseen. Voit itse tehdä asialle jotain, jos tuloissa tapahtuu muutoksia.

      Noin periaatteessa menneet tulot eivät vaikuta. Olennaista on nykytilanne (varallisuus, pääomatulot jne.) ja tulevaisuus. Tilanteesi riippuu siitä, miten olette asumistukihakemukseen tulonne arvioineet ja minkälaisen päätöksen olette siitä saaneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1572
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe