Muita saman alan harrastajia? Onko kellään tietoa, millainen pöllövuosi nyt on tulossa? Myyräkannat ovat vissiin nousussa, mutta kuulemani mukaan pöllöjä ei kuitenkaan siitä huolimatta esiinny kovin paljoa? Onkohan nyt optimaalinen aika käydä kuulostelemassa? Muutin juuri noin 30 km Turusta luoteeseen päin, joten vanhat tutut kuulostelupaikat jäivät ja uusia pitäisi löytää. Turussa / Kaarinassa pääsi hyvin kuulolle huuhkajasta ja lehtopöllöstä, vaan miten mahtaa olla täällä? Ainakin Yläneen Raasissa lienee ainakin viirupöllöjä, tosin ovat jääneet kuulematta monena vuotena. No, pitänee pitää korvat auki ja kuulostella, mitä täältäpäin löytyy.
pöllöjä kuuntelemassa
strix uralensis
6579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
PÖLLÖJÄ EI kuule ainakan täällä Hesassa keskustassa, se on varma.
t. vihainen hesalainen
Kyllä Helsingin keskustassakin voi pöllöjä kuulla. Ei ole montaa päivää siitä kun Kampion työmaalla torninosturissa huuteli sarvipöllö ja aivan samoihin aikoihin mm. Olaus petri-kirkon tornissa huhuili huuhkaja.
Ainakin pääkaupunkiseudulla on tänä talvena ollut pöllöjä liikkeellä. Varpuspöllöt tosin ovat loistaneet poissaolollaan.
Täällä etelä-savossa on pöllöt ollut aktiivisesti äänessä, kymmenkunta helmeriä, viiruja ja huuhkajia.. Kun tulee tyyni yö niin ei kun puskiin. Tuskin tulee tyhjä reissu
Tuli tuossa yksi asiatonkin vastaus joka näköjään on poistunut palstalta... Lisää mielipiteitä, mikäli löytyy. Olisin mennyt tänään kuulostelemaan, mutta myrsky muutti suunnitelmat. JOhan pöllötkin heiluvat vaakasuorassa oksillaan. Mutta menossa ollaan. Kiitoksia vinkeistä.
Vieläköhän täällä Lauttasaaressa on sarvipöllöjä? Kerran näin puussa istuvan sarvipööllön iltahämärässä suoraan kotini ikkunasta. Muitakin luontoihmeitä voi bongata Lauttasaaressa suoraan koti-ikkunasta: mm. mehiläishaukka, harmaahaikara, haapana ja kaikkea muuta mukavaa.
Moi! Oon asunut jo vuodesta 1983 Hesan Kalliossa eikä koskaan ole pöllöjä kuulunut saati näkynyt ,ellei nyt sitten edellistalven HUUHKAJAA lasketa, joka oli hotelli Strandin katolla ja Merihaassa, mutta ei sekään huhuillut!
Edelleen vihainen hesalainen/ 210205