Hei.
Mikä mahtaa olla avensiksessa vika? Ensin ilmoitteli , että lambda rikki, pari päivää kun oli uusi anturi laitettu niin taas palaa vikavalo, nyt koodit p0420 ja p0430.
Auto on ollut minulla kuukauden ja sen aikana olen huomannut, että kiihtyvyys on huono, vasta 3000rpm jälkeen herää kunnolla ja sen huomaa. Onko kellään ideoita, varsinkaan hyviä?
Kiitos kaikille vastauksista jo etukäteen.
Kiitos myös niille jaarittelijoille, jotka palavasti haluavat päästä kertomaan omasta paremmasta autosta ja hyvistä mielipiteistä.
Avensis -02 2.0 oireilee.
2
203
Vastaukset
- Katti_särki
Jos katalysaattori on saastunut, koska moottori polttaa öljyä tai vuotaa jäähdytysnestettä sisäisesti tai se on vanhentunut, aiheuttaa se pakoputken päästöjen kasvun.
Katalysaattorin jälkeisellä happitunnistimella seurataan katalysaattorin toimintaa ja moottorin ECU vertaa lukemaa katalysaattoria ennen olevan happitunnistimen lukemaan ja päättelee siitä kuinka hyvin katalysaattori toimii. Jos katalysaattorin tehokkuus laskee alle tietyn pisteen, asettaa se vikakoodin P0420 tai P0430.
90% näistä vikakoodeista tarkoittaa, että katalysaattori on saavuttanut elinikänsä pään ja tarvitsee vaihtaa uuteen. Ei ole tapaa, jolla vanha katalysaattori voitaisiin kunnostaa, joten uusiminen on ainoa korjaustapa. Katalysaattorin poistaminen tai ohittaminen ei ole vaihtoehto, koska päästöt nousevat eikä auto myöskään pääse katsastuksesta läpi - Mittailualuvassa
Veikkaan myös että kone savuttaa katin tukkeseen. Onhan tuolla jo ikääkin. Veikkaan että uutta kattoa ei kannata laittaa ennenkuin moottorin kunto on katsottu. Voi tulla laittoa.
Aven kone ei vaparina ole kovin vääntävä joten kyllä se tarvitsee kunnon kierrokset ennenkuin rupeaa tapahtumaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745168- 332881
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261993Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401942Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951772
- 1671647
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241388Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220