käy ja auttaa, niin maksaako kotisairaanhoitajan käynnit jotain silloin, paljonko?
Jos ihmisellä on omaishoitaja ja kotihoitokin
7
198
Vastaukset
Ei mikään ole ilmaista.
En muista summaa, ihan täysi maksu meni ainakin meiltä.- bluebellsock
Voit etsiä hinnastoa kuntasi t. käyttämäsi(asumasi) kuntayhtymän nettisivuilta. Tuttava kuulemma maksaa 65€/käynti, kun tarvitsee yöapua ja kutsuu turvarannekkeella apua. Tai nykyään häntä käy katsomassa "yöpartio" eli sairaanhoitaja/lähihoitaja kurkkaa aamuyöstä nukkuuko hän ja poistuvat sitten herättämättä, jos kaikki on hyvin. Hän ei ole jalkeillakaan yksikseen. Jonottaa hoitokotiin, mutta huonokuntoisempia on edellään ja hänellä on avustaja.
- paranoidinensktso
Onkohan noilla omaishoitajilla paljonkin vaikeuksia omien lastensa kanssa
-postillakin kuulemma on hoitajaryhmiä, jotka kiertelee ihmisten kodeissa
- entä sillon kun mitään sopimuksia minkään viranomaisen kanssa edes tehty mistään yöpäivystyksistä esm?- bluebellsock
Veikkaan, ettei ilman sopimuksia tapahdu yhtään mitään! Jonkun vanhustyön ohjaajan t. palveluneuvojan kanssa pitää tavata (vanhuksen kotona) ja sossu kai tekee sitten päätöksen näistä jutuista, ainakin avustajan palkkaamisesta. Omaishoitoasioita hoitaa tässä kuntayhtymässä yksi virkailija, joka on siis kuntayhtymän palkkalistoilla.
Tuon palveluohjaajan kanssa keskustellaan mahdollisuudesta palveluseteliin ym.
- vfihimsff
Maalaiskylät melko tunnettuja - omista hulluistaan, kiihkouskovaisistaan, myös juoppo- ja huumerentuistaan - joista osa täysillä sikailee vanhojen naisten kustannuksella täysin avoimesti erityisesti - mistä apua pelkääville vanhuksille ja vammaisihmisilll`?
Olin omaishoitaja ja meillä kävi kolmekertaa viikossa jalkojenhoitaja. Miehellä jalat olivat jänteisiin asti auki ja haavoilla kantapäästä ym.muista paikoista. Sairaalasta saatu MRS-bakteeri teki tuhoaan. Sairaanhoitajat lääkitsivät ja voitelivat sekä puhdistivat ja käärivät jalat. Kaikki tarvikkeet piti anoa perusturvalta. Saatiin ne sitten ilmaiseksi. Hoitajat toivat tullessaan. Suihkuapua saatiin kerran viikossa. Nostoapua olisin saanut pyörätuolista sänkyyn kaksikertaa päivässä. Nostin itse ja tein alapesun ja vaihdoin vaipan tarvittaessa. Vaipat anoin perusturvalta ja sain ne ilmaiseksi kotiin tuotuna. Yö ei hoito kuulunut miehelleni. Olinhan aina kotona. Annoin itse insuliinin ja muut lääkkeet. ja hommasin ne. Mittasin sokeriarvon päivittäin ja kirjasin hoitovihkoon. Maksu muodostui perusturvalla: Potilaan eläkkeestä määrätty prosentti, riippuen hoitajien käydyistä tunneista potilaan luona. Ei siinä eritelty, oliko kävijä perushoitaja vai sairaanhoitaja. Lääkäri ei tullut kotiimme. Olin häneen puhelinyhteydessä. Tilasin Kelataxin ja menimme lääkärien luo, kun oli tarvis. Omavastuu taxissa on yli 20€.
Lääkärien laskut olivat kaupungin terveyskeskuksen ja keskussairaalan polin taksojen mukaan. Jossain vaiheessa saatiin vapaakortti käyttöön, koskien poliklinikkamaksuja.- Vähän.tietoa
Ei ole kokemusta, mitä saako hoitokäyntejä silloin kun on jo omaishoitaja, enkä sitä paljonko siinä tapauksessa maksaa. Sitähän kysyt.
Mutta tällä hetkellä omaishoitajaa vailla olevalla kahdella miehellä käy hoitaja. Maksu määräytyy tulojen ja käyntimäärien mukaan, eli nämä miehet maksavat ihan eri summat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902817- 2061098
- 751013
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti165930- 65831
- 65802
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?19660- 64655
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.74574Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57568