4G-yhteyteen lisää henkeä

MökinAsukki

Millaisella lisäantennilla voisi saada kännykän toimimaan huonossa kentässä paremmin? Mökkini on alueella jossa 4G-yhteyteen ei saada DNA:n ja Elisan yhteyksillä riittävää signaalia. Elisalla puhe pätkii, 3G-asetuksilla se korjaantuu, mutta datayhteyden siirto läppärille 4G:llä ei onnistu kun satunnaisesti, eli iltalehtien luku on raivostuttavaa. Elisan chattipalvelu levittelee käsiään ja yrittää sönköttää.... ja lopulta sanoo että suosittelelee toisen operaattorin liittymää. DNA yhteys vaimon Lumialla on suunnillen OK, mutta esim. poikani i Phonelal heikko, Aiemmalla omalla Lumiallani ja nykyisellä AndroidiNokiallani suunnillen sama taso. Pihalla muutaman metrin etäisyydellä mökistä tilanne on parempi, puhe ei katkeile, ja nettiyhteysmittarit näyttävät 5...10 Megaa. Mökissä enimmäkseen paria-kolmea Megaa.
Eli luultavasti ajonkinlainen lisäantenni korjaisi tilannetta. Millainen?
Kiitos neuvoista.

3

561

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha aihe, mutta kun kukaan ei ole vastannut ja taitaa toisilla olla edelleen ajankohtainen.

      Yhtä vastausta tuohon ei ole ja paremmat maksaa reilummin. Jos haluaa mökille pätkimättömät puheyhteydet ja datan, niin saahan sen.

      Puhelin pitää valita sellaiseksi että tukee VoWifi (ja VoLTE). Mielellään sellainen jota operaattori tukee :) Kaikkia ei tueta, joskin tilanne muuttuu. Seuraavaksi mökille 4G reititin ja katolle antenni ( kaapeli reitittimen ja antennin väliin). Tuossa kun nyt jotenkuten 4G toimii, niin ulkoisella ja sopivan korkealla olevalla antennilla toimii oikein hyvin. Ehkä riittäisi ympärisäteilevä MIMO (josta lähtee kaksi antennikaapelia reitittimelle). Suuntaavan kanssa pitää vähän enemmän miettiä mistä se signaali löytyy, mutta toiminee myös paremmin, kun vain suuntaa oikein.

      Ulkoisen antennin ja sisällä olevan WLAN-verkon kanssa saa sitten pätkimättömät puhelut. (Itse käytin tuota tekemällä toisen operaattorin kännykästä hotspotin ja sitten puhelu meni ViWifin kautta, kun toisella parempi kenttä.) Toisessa päässä sitä VoLTE tai VoWifi:n käyttöä ei huomaa, kun vain data kulkee.

      Saa samalla kulkemaan niin puheen kuin datan mökillä.

    • dkdjnvc

      Ensimmäinen toimenpide ostaa joka operaattorin prepaid simin, säätää luurista 4G peittokartat ei vieläkään luetettavia. Kotimokkulat ovat parempia kuin kannettavat akuilla. Kokeilisin telian prepaidia,tässä tapauksessa.

      • Tuo kolmen operaattorin prepaid-korttien hankkiminen tuli itse kanssa tehtyä. Sillä hetkellä oli mulla huonoin käytössä. Tällä hetkellä tilanne ei ole niin selvä. Riippuu puhelimen tyypistä. Jos tulee LTE-A:ta niin toinen operaattori ja yhdellä taajuudella taas toinen.

        Kun tietää missä tukiasema on, niin maaston korkeuden selvittäminen seuraava homma. Tällä kun katson, niin 1800 MHz tukiasemalle on pieni kallio välissä. https://www.solwise.co.uk/wireless-elevationtool.html

        Se kallio selittänee, miksi vastaanotto toimii, mutta lähetysnopeus jää matalaksi. Matkaa sinne tukiasemalle on 2,3 km tai vastaavaa. Parvekkeella ja tukiaseman puolella toimii paremmin kuin alempana maantasolla. Muutoin sinne puoleen väliin tukiasemaa on melko tasaista ja esteetön näkymä. Pelkkä 800 MHz tukiasema on lähempänä ja se kuuluu hyvin, mutta virittelyn ilosta tutkin miten saan LTE-A varustettuun tukiasemaan paremman yhteyden. Pitänee käydä ostamassa mastoputkelle kiinnikkeet ja katsoa miten signaali paranee, kun antennia nostaa. Nyt sopivasti peltikaton räystään "varjossa, jotta 800 MHz signaali ei pääse niin hyvin antennille. Kokeammalle nostaessa paneeliantennin suuntaavuus ei ehkä riitä (ei ole halpa, mutta ei silti hyvä antenni). 4G reitittimen kanssa se antenni kumminkin toimii selvästi paremmin kuin kännykkä vastaavassa paikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1378
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1132
    3. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      929
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      929
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      926
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      4
      919
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      841
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      66
      715
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      55
      679
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      590
    Aihe