4G-yhteyteen lisää henkeä

MökinAsukki

Millaisella lisäantennilla voisi saada kännykän toimimaan huonossa kentässä paremmin? Mökkini on alueella jossa 4G-yhteyteen ei saada DNA:n ja Elisan yhteyksillä riittävää signaalia. Elisalla puhe pätkii, 3G-asetuksilla se korjaantuu, mutta datayhteyden siirto läppärille 4G:llä ei onnistu kun satunnaisesti, eli iltalehtien luku on raivostuttavaa. Elisan chattipalvelu levittelee käsiään ja yrittää sönköttää.... ja lopulta sanoo että suosittelelee toisen operaattorin liittymää. DNA yhteys vaimon Lumialla on suunnillen OK, mutta esim. poikani i Phonelal heikko, Aiemmalla omalla Lumiallani ja nykyisellä AndroidiNokiallani suunnillen sama taso. Pihalla muutaman metrin etäisyydellä mökistä tilanne on parempi, puhe ei katkeile, ja nettiyhteysmittarit näyttävät 5...10 Megaa. Mökissä enimmäkseen paria-kolmea Megaa.
Eli luultavasti ajonkinlainen lisäantenni korjaisi tilannetta. Millainen?
Kiitos neuvoista.

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha aihe, mutta kun kukaan ei ole vastannut ja taitaa toisilla olla edelleen ajankohtainen.

      Yhtä vastausta tuohon ei ole ja paremmat maksaa reilummin. Jos haluaa mökille pätkimättömät puheyhteydet ja datan, niin saahan sen.

      Puhelin pitää valita sellaiseksi että tukee VoWifi (ja VoLTE). Mielellään sellainen jota operaattori tukee :) Kaikkia ei tueta, joskin tilanne muuttuu. Seuraavaksi mökille 4G reititin ja katolle antenni ( kaapeli reitittimen ja antennin väliin). Tuossa kun nyt jotenkuten 4G toimii, niin ulkoisella ja sopivan korkealla olevalla antennilla toimii oikein hyvin. Ehkä riittäisi ympärisäteilevä MIMO (josta lähtee kaksi antennikaapelia reitittimelle). Suuntaavan kanssa pitää vähän enemmän miettiä mistä se signaali löytyy, mutta toiminee myös paremmin, kun vain suuntaa oikein.

      Ulkoisen antennin ja sisällä olevan WLAN-verkon kanssa saa sitten pätkimättömät puhelut. (Itse käytin tuota tekemällä toisen operaattorin kännykästä hotspotin ja sitten puhelu meni ViWifin kautta, kun toisella parempi kenttä.) Toisessa päässä sitä VoLTE tai VoWifi:n käyttöä ei huomaa, kun vain data kulkee.

      Saa samalla kulkemaan niin puheen kuin datan mökillä.

    • dkdjnvc

      Ensimmäinen toimenpide ostaa joka operaattorin prepaid simin, säätää luurista 4G peittokartat ei vieläkään luetettavia. Kotimokkulat ovat parempia kuin kannettavat akuilla. Kokeilisin telian prepaidia,tässä tapauksessa.

      • Tuo kolmen operaattorin prepaid-korttien hankkiminen tuli itse kanssa tehtyä. Sillä hetkellä oli mulla huonoin käytössä. Tällä hetkellä tilanne ei ole niin selvä. Riippuu puhelimen tyypistä. Jos tulee LTE-A:ta niin toinen operaattori ja yhdellä taajuudella taas toinen.

        Kun tietää missä tukiasema on, niin maaston korkeuden selvittäminen seuraava homma. Tällä kun katson, niin 1800 MHz tukiasemalle on pieni kallio välissä. https://www.solwise.co.uk/wireless-elevationtool.html

        Se kallio selittänee, miksi vastaanotto toimii, mutta lähetysnopeus jää matalaksi. Matkaa sinne tukiasemalle on 2,3 km tai vastaavaa. Parvekkeella ja tukiaseman puolella toimii paremmin kuin alempana maantasolla. Muutoin sinne puoleen väliin tukiasemaa on melko tasaista ja esteetön näkymä. Pelkkä 800 MHz tukiasema on lähempänä ja se kuuluu hyvin, mutta virittelyn ilosta tutkin miten saan LTE-A varustettuun tukiasemaan paremman yhteyden. Pitänee käydä ostamassa mastoputkelle kiinnikkeet ja katsoa miten signaali paranee, kun antennia nostaa. Nyt sopivasti peltikaton räystään "varjossa, jotta 800 MHz signaali ei pääse niin hyvin antennille. Kokeammalle nostaessa paneeliantennin suuntaavuus ei ehkä riitä (ei ole halpa, mutta ei silti hyvä antenni). 4G reitittimen kanssa se antenni kumminkin toimii selvästi paremmin kuin kännykkä vastaavassa paikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8821
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4393
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3944
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3636
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3590
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2405
    Aihe