Onko kellään teistä ulkomailla opiskelevista kaipuu opiskelijahaalareihin?
Miettinyt useasti, että olisihan sellaiset ihan hauska omata kun kuitenkin kasvanut siihen opiskelija kulttuuriin. Jos ei minkään muun takia niin vaan jos sattuu suomessa vappuna vierailemaan.
Olenko ainoa?
Opiskelijahaalarit
5
2016
Vastaukset 5
- ulkomaillaopiskellut
Mielestäni ei ole mahdollista saada kaikkea. Jos ei opiskele Suomessa, niin ei ole osa haalarikulttuuria, mutta muualla opiskellessa tilalle saa parhaimmillaan jotain muuta. Jos et opiskele Suomessa, niin en ymmärrä, että miten olet kasvanut siihen "opiskelijakulttuuriin". Itse opiskelin ulkomailla enkä kaivannut haalareita tai mitään muutakaan suomalaisesta opiskelijaelämästä. Sain kaikkea muuta, josta Suomessa opiskelevalla ei ole kokemusta tai tietoa. Ehkä opit ajan mittaan, ettei elämässä voi vaan noukkia rusinoita pullasta ja kaikkia kivoja juttuja joka kulttuurista. Tai sitten keksit konstin hankkia haalarit esim. hakeutumalla Suomeen vaihto-opiskelijaksi. Enpä tosin jaksa uskoa, että ne haalarit ovat loppujen lopuksi niin hieno juttu kuin saatat kuvitella. Ruoho ei ole aina vihreämpää aidan toisella puolella. Eli suosittelen, että menet täysillä mukaan paikalliseen opiskelijakulttuuriin ja poimit sieltä itsellesi niitä hienoja juttuja, jota muistelet jälkikäteen. Luultavasti kaipaat jotain suomalaista vain siksi, ettet ole vielä integroitunut oman opiskelumaasi kulttuuriin ja kulttuurisokki vaivaa.
- suomi100nen
En opiskele ulkomailla vaan täällä haalarikulttuurimaassa. Kolmas vuosi menossa, mutta haalareita en omista enkä ikinä pukisi päälleni. Viimeksi olin haalareissa 4-vuotiaana hiekkalaatikolla, sille tasolle en kaipaa palata. Kaikki eivät tosiaan haalareita harrasta.
Minäkin suosittelen, että unohdat lapselliset haalarit ja tutustut opiskeluympäristösi tapoihin. Tulet vielä kaipaamaan opiskelijarientoja ilman haalareita, jos satut olemaan Suomessa vaikka vappuna. Haalarit ovat tympeät.
Yritä sopeutua ja iloita uusista kokemuksista ja tavoista!- Haalarimiekkonen_
Olen täällä omassa maassani sopeutunut ja vietän opiskelijaelämääni täällä täysin rinnoin. En vietä aikaani haikaillen haalareiden perään jatkuvasti, mutta silloin tällöin tulee ajatus niistä ja ajattelin kysellä onko muita.
Ei ole siis kyse ettenkö osaisin olla toisessa kulttuurissa, sillä on tässä jo jokunen vuosi ulkomailla tullut vietettyä.
- noways
Outo kysymys. Ei ole kaipuun häivähdystäkään. Täällä Lontoossa on niin paljon muita ja mielenkiintoisempia asioita ajateltavana.
Voihan sitä haalareihin pukeutua missä ja milloin vain haluaa.
Itse olen kuitenkin opiskellut työnteon ohella haalareissa, mikä itseasiassa taisi olla alkuunpaneva idea koko haalaripukeutumisessa, siis ei minun pukeutumiseni, mutta opiskelijoiden työssäkäyminen alkujaankin. Siis osoitus työkokemuksesta vaikka opiskeleekin nimikkeille, joilla haalaria ei työasuna enää pidetä.
Tämä on käsittääkseni alunperin Teknisen KorkeaKoulun perinne.
Älkää siis suotta verhotko itsiänne haalareihin, jos ette ikinä ole haalaritöitä tehneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65988
- 69732
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40686- 141674
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645- 72636
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve45612- 43570
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112525Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19510Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k180505Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)44440Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62406- 52383
- 17382
- 42378
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96363Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9348YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22348