Onko kellään teistä ulkomailla opiskelevista kaipuu opiskelijahaalareihin?
Miettinyt useasti, että olisihan sellaiset ihan hauska omata kun kuitenkin kasvanut siihen opiskelija kulttuuriin. Jos ei minkään muun takia niin vaan jos sattuu suomessa vappuna vierailemaan.
Olenko ainoa?
Opiskelijahaalarit
5
1901
Vastaukset
- ulkomaillaopiskellut
Mielestäni ei ole mahdollista saada kaikkea. Jos ei opiskele Suomessa, niin ei ole osa haalarikulttuuria, mutta muualla opiskellessa tilalle saa parhaimmillaan jotain muuta. Jos et opiskele Suomessa, niin en ymmärrä, että miten olet kasvanut siihen "opiskelijakulttuuriin". Itse opiskelin ulkomailla enkä kaivannut haalareita tai mitään muutakaan suomalaisesta opiskelijaelämästä. Sain kaikkea muuta, josta Suomessa opiskelevalla ei ole kokemusta tai tietoa. Ehkä opit ajan mittaan, ettei elämässä voi vaan noukkia rusinoita pullasta ja kaikkia kivoja juttuja joka kulttuurista. Tai sitten keksit konstin hankkia haalarit esim. hakeutumalla Suomeen vaihto-opiskelijaksi. Enpä tosin jaksa uskoa, että ne haalarit ovat loppujen lopuksi niin hieno juttu kuin saatat kuvitella. Ruoho ei ole aina vihreämpää aidan toisella puolella. Eli suosittelen, että menet täysillä mukaan paikalliseen opiskelijakulttuuriin ja poimit sieltä itsellesi niitä hienoja juttuja, jota muistelet jälkikäteen. Luultavasti kaipaat jotain suomalaista vain siksi, ettet ole vielä integroitunut oman opiskelumaasi kulttuuriin ja kulttuurisokki vaivaa.
- suomi100nen
En opiskele ulkomailla vaan täällä haalarikulttuurimaassa. Kolmas vuosi menossa, mutta haalareita en omista enkä ikinä pukisi päälleni. Viimeksi olin haalareissa 4-vuotiaana hiekkalaatikolla, sille tasolle en kaipaa palata. Kaikki eivät tosiaan haalareita harrasta.
Minäkin suosittelen, että unohdat lapselliset haalarit ja tutustut opiskeluympäristösi tapoihin. Tulet vielä kaipaamaan opiskelijarientoja ilman haalareita, jos satut olemaan Suomessa vaikka vappuna. Haalarit ovat tympeät.
Yritä sopeutua ja iloita uusista kokemuksista ja tavoista!- Haalarimiekkonen_
Olen täällä omassa maassani sopeutunut ja vietän opiskelijaelämääni täällä täysin rinnoin. En vietä aikaani haikaillen haalareiden perään jatkuvasti, mutta silloin tällöin tulee ajatus niistä ja ajattelin kysellä onko muita.
Ei ole siis kyse ettenkö osaisin olla toisessa kulttuurissa, sillä on tässä jo jokunen vuosi ulkomailla tullut vietettyä.
- noways
Outo kysymys. Ei ole kaipuun häivähdystäkään. Täällä Lontoossa on niin paljon muita ja mielenkiintoisempia asioita ajateltavana.
Voihan sitä haalareihin pukeutua missä ja milloin vain haluaa.
Itse olen kuitenkin opiskellut työnteon ohella haalareissa, mikä itseasiassa taisi olla alkuunpaneva idea koko haalaripukeutumisessa, siis ei minun pukeutumiseni, mutta opiskelijoiden työssäkäyminen alkujaankin. Siis osoitus työkokemuksesta vaikka opiskeleekin nimikkeille, joilla haalaria ei työasuna enää pidetä.
Tämä on käsittääkseni alunperin Teknisen KorkeaKoulun perinne.
Älkää siis suotta verhotko itsiänne haalareihin, jos ette ikinä ole haalaritöitä tehneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257