miten kauan

kissanainen

Onko kellään tietoa miten pitkään kissan pitää olla poissa asunnosta, että allergia oireet alkavat vähentyä/loppua?

5

517

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskoisin

      Jos on voimakas allergia, vie kyllä aikaa.
      Olen lukenut, että eläinhilsettä löytyy myös mm. lattialistojen takaa, joten sitä löytyy monesta, yllättävästä paikasta. Sitä on huonekaluissa, vaatteissa, matoissa, jne.
      Osan oireet voivat helpottua jo siitä, että kissa ei
      enää asu asunnossa.

    • meninäin

      Hei,
      hanki hyvä ihminen ilmanpuhdistin. Sellaisen voi vuokratakkin allergiayhdistyksistä, jos asuu isommassa kaupungissa.

      Ilman putsaria ja sitkeällä siivoamisella, minulla oireet lievenivät neljässä kuukaudessa (silloin ilman putsaria).Nykyisin pyrin vuokraamaan asuntoja,jossa ei ole ollut eläimiä Poskiontelotulehdusten vuoksi.Vääränlaisesta kämpästä voi saada riesan loppuelämäkseen...

    • dr Quack

      Meillä meni todella pitkään. vihdoin oli pakko ensin vaihtaa kaikki matot allergiatestattuihin ja poistaa kaikki ryijyt seiniltä. Hirveä imurointi ja jynssääminen . Olihan se keljua, kun "Emppu " ja "Kille" olivat olleet perheenjäseninä yhteensä parikymmentä vuotta. Mutta minkäs teet?

    • Toinen kissanainen

      Hei. Minkälaisia oireita teillä on kissasta tullut? Itselläni ei kokeissa todettu allergiaa kissalle, mutta oireet jatkuvat eli jo puoli vuotta kestänyt toispuolinen nenän tukkoisuus ja kurkun ärsytys, johon liittyy liman tuloa ja yskimistä. Välillä enemmän ja välillä vähemmän, mutta kertaakaan ei ole ollut täysin oireeton olo. Eli aivan kuin olisi koko ajan flunssa päällä.

      • Flunssainen

        Meille otettiin syksyllä kissa ja marraskuussa alkoi flunssa, joka toisilla perheenjäsenillä meni ohi, mutta mulle se jäi päälle. Olen käynyt erikoislääkäreitä myöten tutkimuksissa, allergiatesteissä kissalle, mutta mitään ei ole löytynyt. Jatkuva flunssa päällä. Nyt iski sitten oikein kuume, joten sain antibioottikuurin, mutta ei tunnu auttavan nuhaan ja kurkun ärsytykseen, kuume on kuitenkin ohi. Tämä viimeinen lääkäri sanoi, että jos antibiootti ei auta, niin ei voi muuta kuin kuvata taas poskiontelot ja huuhdella ja huuhdella. Sitä sitten jatketaan hamaan hautaan asti. On vaikea luopua kissasta, jos tämä ei sitä olisikaan. Olemme yrittäneet, että saisimme kissan hoitoon kuukaudeksi, että voisi seurata, häviääkö nuha, mutta kukaan ei suostu ottamaan. Harkitaan jo kissahoitolaa, mutta auttaako kuukausi ja mitähän se hoito mahtaisi tulla hoitolassa maksamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1317
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      64
      783
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      773
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      699
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      661
    7. 47
      644
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      62
      637
    9. 57
      628
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      47
      592
    Aihe