Firefoxin asentamiseen apua.

Avutonasentelija

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all/?q=Finnish, suomi

Latasin tuolta sivulta mint 18.2 työpöydälle firefox esr version koska en tykkää firefoxin versiosta 57.

Kysymys kuuluu: miten tuo asennetaan työpöydältä minttiin?

Joudun tätä kysymään, siksi kun en ole koskaan asentanut aikaisemmin työpöydältä .bz2 päätteistä tiedostoa/ ohjelmaa.

Avusta kiitollinen.

10

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-opettaa

      FireFox on Portable application = Siirrettävä ohjelma = Asentamatta käyttö valmis = Sitä ei tarvitse asentaa.

      Ja tuo paketti ei edes sisällä mitään asennusohjelmaa, se ei kuitenkaan tarkoita että kaikki *.bz2 paketit olisi asentamatta käyttövalmiita, *.bz2 on lähinnä WinZip, WinRar ohjelmien sukulainen, eli voi sisältää mitä tahansa.

      No niin, voit slikata hiirellä sitä pakettia ja valita minne sen purat, ja etsiä sieltä kansiosta firefox nimisen tiedoston ja slikata sitä, jolloin Firefox käynnistyy. Mukavampi kuitenkin käynnistää kuvakkeesta joka on työpöydällä, palkissa tai valikossa. Kuvakehan tehtiin työpöydälle ja alapalkkiin luomalla käynnistin, ja valikko kohde luodaan tekemällä,

      /usr/share/applications/firefox.desktop

      tai

      /home/<sinun nimi>/.local/share/applications/firefox.desktop

      tiedosto. Mene ja kato jommasta kummasta kansiosta mallia mitä tiedostoon tulee kirjoitella. No etköhän sinä jo tuolla pääse selainta testaamaan.

      • Kokemus-opettaa

        No joo, onhan niitä ihmisiä joille se voi olla AINA vaikeaakin, kuten kädettömälle keihäänheitto, ja jalottomalle jukseminen, niin ja tietysti aivottomalle linux. Mutta sinun aivottomuutesi ei linuxsista tee mitään kuraa. Linuxsin taitaminen on jotain äärettömän antoisaa ja nutittavaa, mitä parmmin osaat sitä tyytyväisenpi olet omiin kykyisi, se on se vapaus siitä, ettei ole toisen osaamisista riippuvainen.

        Minusta on ihan järkyttävää, että Mikin pitää tehdä sinulle nappula, että saat jotain tehtyä, sinä osaat vain painaa sitä nappulaa, ja mollata niitä jotka eivät tehneet siitä nappulasta oikean väristä. Onko tuommosen osaamissa sitten syytä röyhistellä rintaansa, kehua kaverille montaako nappulaa minä osaan painaa.

        Vedä saatanan rakkula kätees, ja painu inariin susia nussimaan.


      • 122e1212e1

        "Linux aina vaikea."
        Ja wirusimuri windows vieläkin vaikeampi.


      • lopeta_jo

        Linux EI ole vaikea eikä mitään kuraa! Joten poista sinä kuraperse itsesi täältä Linux-palstoilta trollaamasta! Nyt heti tästä päivästä alkaen!


      • toziasia

        Ei sille voi mitään jos olet Intellin prossan kaltainen.


    • 122e1212e1

      Ubuntusa kokeilin, niin aluksi poista tai mieluummin nimeä uudelleen edellisen ff version piilotiedostona oleva .mozilla(vaikkapa piste pois edestä) kansio ettei se sekoita.
      Pura se lataamas paketti ja etsi sieltä ohjelma firefox. Tuon kun suorittaa(kliklik) niin voipi surffata. Voit tehdä käynnistimen esim. työpöydälle.

    • Helpoin tapa on käyttää jotain repoa jossa on Firefox esr. Itsellä myös käytössä.
      Ubuntulle löytyy https://launchpad.net/~jonathonf/ archive/ubuntu/firefox-esr

      Yhdelle käyttäjälle ff kannattaa asentaa kotihakemistoon kansioon /bin.
      /bin kannattaa lisätä polkuun (muuttuja PATH). Useammalle käyttäjälle sopivat paikat ovat /opt/bin tai /usr/local/bin, Noihin kansioihin tarvitsee root oikeudet. Kun firefox on kansiossa, joka kuuluu polkuun niin käynnistys on yksinkertaisesti firefox. Muuten joutuu kirjoittamaan koko polun esim. ./firefox/firefox päätteessä.

    • gdmnjgj
    • Taavi_Tumpelo

      En halua mollata Firefoxia, enkä väkisin tyrkyttää muuta, mutta joskus itselläkin oli F:n kanssa vaikeuksia. Otin Operan, johon olen hyvin tyytyväinen. Asentuu suoraan lataussivulta.

    • Purkaat paketin kansioon ja käynnistät ohjelman sieltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5485
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      172
      4431
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3892
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      38
      3456
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3441
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      58
      3218
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      3020
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      25
      2607
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2287
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2246
    Aihe