Hei. Hyvää joulukuun alkua nyt itse kullekin. Näin joulun alla ajattelin tulla taas kyselemään yksityisasioitanne.
Onko kalenterin ensimmäinen luukku jo avattu?
Oletteko miettineet lahjoja läheisillenne?
Vietättekö edes joulua missään määrin?
Entä tapahtuiko sinun elämässäsi tänä vuonna jotain jännää?
Entäs sitten yleensä maailmaa mullistavaa, Trumpin valinnan lisäksi siis?
Tämä siis ihan mielenkiinnosta. En yleensä kirjoittele mitään pidempää, mutta tänään päätin tehdä edes jotain palstan hengen nostattamiseksi, sillä se on ollut aika helvetin kuollut jo kuukauden kaksi.
Ja kyllä jokutyyppi, laitoin Napoleonille tonttulakin.
Joulukuun alkua
6
405
Vastaukset 6
Ps.
Jos huomautat kirjoitusvirheistäni, revin kätesi irti.
Hyvää joulunodotusta.Ennakoit, mitä aioin sanoa! :3
Ja hienoa, että yhteisöstämme näin välitetään.
En juurikaan aio joulua viettää, mutta tykkään kyllä koristeitten, välittämisen feikkaamisen sekä värikkäitten valojen luomasta surrealistisesta olosta.
Ja jouluruoka on hyvää, vaikkakin tänä vuonna tuli maksalaatikkoa vedettyä jo valmiiksi aika paljon. Kuitenkin jäljellä maksapatee (kunhan kukaan ei pistä siihen mitään ylimääräistä), lanttulaatikko, piparit (sinihomejuustolla, vaikka se ei jouluun kuulukaan), riisipuuro.... Esitän, että muistin kaikki ja vain väsyin kirjoittamaan. Huono metainen vitsi sekä sen mukaitseironisenintellektuelli tiedostaminen.
Lahjoja ei köyhässä suvussamme paljoa tulla antamaan. Ja uusperheyksien pirstomassa suvussamme edes aatto ei ole erityinen, kun joulu pitää viettää useassa paikassa. Toivottavasti en kyllästy ruokiin (kinkku on taas liian iso ja mätänee ennen kuin loppuu)(joulun estetiikkaan en taiteilijana toki kyllästy).
Ehkä katson Joulupukin ja noitarummun tahi Rare exportin. Joululauluja en kuuntele. Laulan niitä vain kesäisin.Itse nautin suuresti jouluruuasta. Joulu ei ole mitään ilman lanttu- ja porkkanalaatikko, vaikka niitä tuleekin välillä syötyä ympäri vuoden.
Kyllä meille varmaan pitää se kuusi hankkia. Muovikuusi voisi olla aivan käypä kapistus, oikeat kuuset tuppaavat kuolemaan läheisyydessäni aika äkkiä..
Meinaatko katsoa itsenäisyyspäivän vastaanoton? Tai vaihtoehtoisesti osallistua sen vastaiseen marssiin? Itse ajattelin ainakin jonkin verran katsoa, sillä illat tuppaavat olemaan aika tylsiä ja onhan se tietysti kiva arvostella ihmisiä.
Enpä nyt sanoisi, että meillä varsinaisia aattoperinteitä on yhtään normaalia enempää, jouluaamuna, jouluateria, lahjojen (niiden vähien) jako, ja sen jälkeen kunnon yöunille.
Aaton jälkeen ei ole mitään.. mutta silti, kiva kuulla ajatuksiasi. Käytin aloituksen kirjoittamiseen ainakin 3 minuuttia, joten toivoisin näin vastauksia myös muilta ihmisiltä.yuggis_ kirjoitti:
Itse nautin suuresti jouluruuasta. Joulu ei ole mitään ilman lanttu- ja porkkanalaatikko, vaikka niitä tuleekin välillä syötyä ympäri vuoden.
Kyllä meille varmaan pitää se kuusi hankkia. Muovikuusi voisi olla aivan käypä kapistus, oikeat kuuset tuppaavat kuolemaan läheisyydessäni aika äkkiä..
Meinaatko katsoa itsenäisyyspäivän vastaanoton? Tai vaihtoehtoisesti osallistua sen vastaiseen marssiin? Itse ajattelin ainakin jonkin verran katsoa, sillä illat tuppaavat olemaan aika tylsiä ja onhan se tietysti kiva arvostella ihmisiä.
Enpä nyt sanoisi, että meillä varsinaisia aattoperinteitä on yhtään normaalia enempää, jouluaamuna, jouluateria, lahjojen (niiden vähien) jako, ja sen jälkeen kunnon yöunille.
Aaton jälkeen ei ole mitään.. mutta silti, kiva kuulla ajatuksiasi. Käytin aloituksen kirjoittamiseen ainakin 3 minuuttia, joten toivoisin näin vastauksia myös muilta ihmisiltä.En oikein koe itsenäisyyspäivää merkittäväksi. Hyvässä enkä pahassa.
Meillä on kuusimetsä. :)
- andrukela
Oli muuten hieno sattuma, kun tuli ensilumet joulukuun ekana päivänä. Ja kalenterista joulu-ukko. Jouluna suvun kanssa hevostallille saunaan ja vetämään ähkyt laatikoilla, kinkulla ja piparilla. Hyvää joulua sinnekin voon. :)
Pari vuotta takaperin heinäkuussa oli enemmän lunta kuin jouluna, ainakin täällä. Vettä satoi aattona ja joulupäivänä kaatamalla, mutta juhannuksen jälkeen tuli rakeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta843561Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4001314Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty381004Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72883Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä203826Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s281764Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto22730Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33641Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen20637Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan34602
