Joulukuun alkua

yuggis_

Hei. Hyvää joulukuun alkua nyt itse kullekin. Näin joulun alla ajattelin tulla taas kyselemään yksityisasioitanne.

Onko kalenterin ensimmäinen luukku jo avattu?
Oletteko miettineet lahjoja läheisillenne?
Vietättekö edes joulua missään määrin?
Entä tapahtuiko sinun elämässäsi tänä vuonna jotain jännää?
Entäs sitten yleensä maailmaa mullistavaa, Trumpin valinnan lisäksi siis?

Tämä siis ihan mielenkiinnosta. En yleensä kirjoittele mitään pidempää, mutta tänään päätin tehdä edes jotain palstan hengen nostattamiseksi, sillä se on ollut aika helvetin kuollut jo kuukauden kaksi.


Ja kyllä jokutyyppi, laitoin Napoleonille tonttulakin.

6

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ps.

      Jos huomautat kirjoitusvirheistäni, revin kätesi irti.

      Hyvää joulunodotusta.

    • Ennakoit, mitä aioin sanoa! :3
      Ja hienoa, että yhteisöstämme näin välitetään.

      En juurikaan aio joulua viettää, mutta tykkään kyllä koristeitten, välittämisen feikkaamisen sekä värikkäitten valojen luomasta surrealistisesta olosta.
      Ja jouluruoka on hyvää, vaikkakin tänä vuonna tuli maksalaatikkoa vedettyä jo valmiiksi aika paljon. Kuitenkin jäljellä maksapatee (kunhan kukaan ei pistä siihen mitään ylimääräistä), lanttulaatikko, piparit (sinihomejuustolla, vaikka se ei jouluun kuulukaan), riisipuuro.... Esitän, että muistin kaikki ja vain väsyin kirjoittamaan. Huono metainen vitsi sekä sen mukaitseironisenintellektuelli tiedostaminen.
      Lahjoja ei köyhässä suvussamme paljoa tulla antamaan. Ja uusperheyksien pirstomassa suvussamme edes aatto ei ole erityinen, kun joulu pitää viettää useassa paikassa. Toivottavasti en kyllästy ruokiin (kinkku on taas liian iso ja mätänee ennen kuin loppuu)(joulun estetiikkaan en taiteilijana toki kyllästy).

      Ehkä katson Joulupukin ja noitarummun tahi Rare exportin. Joululauluja en kuuntele. Laulan niitä vain kesäisin.

      • Itse nautin suuresti jouluruuasta. Joulu ei ole mitään ilman lanttu- ja porkkanalaatikko, vaikka niitä tuleekin välillä syötyä ympäri vuoden.

        Kyllä meille varmaan pitää se kuusi hankkia. Muovikuusi voisi olla aivan käypä kapistus, oikeat kuuset tuppaavat kuolemaan läheisyydessäni aika äkkiä..

        Meinaatko katsoa itsenäisyyspäivän vastaanoton? Tai vaihtoehtoisesti osallistua sen vastaiseen marssiin? Itse ajattelin ainakin jonkin verran katsoa, sillä illat tuppaavat olemaan aika tylsiä ja onhan se tietysti kiva arvostella ihmisiä.

        Enpä nyt sanoisi, että meillä varsinaisia aattoperinteitä on yhtään normaalia enempää, jouluaamuna, jouluateria, lahjojen (niiden vähien) jako, ja sen jälkeen kunnon yöunille.

        Aaton jälkeen ei ole mitään.. mutta silti, kiva kuulla ajatuksiasi. Käytin aloituksen kirjoittamiseen ainakin 3 minuuttia, joten toivoisin näin vastauksia myös muilta ihmisiltä.


      • yuggis_ kirjoitti:

        Itse nautin suuresti jouluruuasta. Joulu ei ole mitään ilman lanttu- ja porkkanalaatikko, vaikka niitä tuleekin välillä syötyä ympäri vuoden.

        Kyllä meille varmaan pitää se kuusi hankkia. Muovikuusi voisi olla aivan käypä kapistus, oikeat kuuset tuppaavat kuolemaan läheisyydessäni aika äkkiä..

        Meinaatko katsoa itsenäisyyspäivän vastaanoton? Tai vaihtoehtoisesti osallistua sen vastaiseen marssiin? Itse ajattelin ainakin jonkin verran katsoa, sillä illat tuppaavat olemaan aika tylsiä ja onhan se tietysti kiva arvostella ihmisiä.

        Enpä nyt sanoisi, että meillä varsinaisia aattoperinteitä on yhtään normaalia enempää, jouluaamuna, jouluateria, lahjojen (niiden vähien) jako, ja sen jälkeen kunnon yöunille.

        Aaton jälkeen ei ole mitään.. mutta silti, kiva kuulla ajatuksiasi. Käytin aloituksen kirjoittamiseen ainakin 3 minuuttia, joten toivoisin näin vastauksia myös muilta ihmisiltä.

        En oikein koe itsenäisyyspäivää merkittäväksi. Hyvässä enkä pahassa.

        Meillä on kuusimetsä. :)


    • andrukela

      Oli muuten hieno sattuma, kun tuli ensilumet joulukuun ekana päivänä. Ja kalenterista joulu-ukko. Jouluna suvun kanssa hevostallille saunaan ja vetämään ähkyt laatikoilla, kinkulla ja piparilla. Hyvää joulua sinnekin voon. :)

      • Pari vuotta takaperin heinäkuussa oli enemmän lunta kuin jouluna, ainakin täällä. Vettä satoi aattona ja joulupäivänä kaatamalla, mutta juhannuksen jälkeen tuli rakeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe