Sananvapaus mennyt

Halla_Aho_fan

PVL:n toiminnan kieltäminen on todellista sananvapauden ja kansalaisvapauden riistämistä. Itse olen ollut sekä perussuomalaisten sekä PVL:n jäsen jo monta vuotta. Mielestäni perussuomalaisten kansanedustajien tulisi ehdottomasti käyttää vaikutusvaltaansa, että PVL:n toiminta saa jatkaa toimintaansa, onhan suurin osa meistä perussuomalaisista myös PVL:n jäseniä. Hakaristit ja sieg hail - huudot täytyy sallia!!

12

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahhahahaahahahhhh

      PVL oli saanut jatkaa rasistista toimintaansa jos se ei olisi uhannut seuraavia ryhmiä
      1) kokoomuslaisia
      2) juutalaisia
      3) suomenruotsalaisia

      Suomessa on kaiken kritiikin yläpuolella jos sattuu olemaan ruotsinkielinen juutalainen, jolla kokooomuksen puoluekirja.

    • Persukonkari

      "Veljespuolue" PLV vaatii kaiken tukemme, aate ensisijalla!

    • racism_is_for_idiots

      Rasismiin on ajatus jonkin rodun tai etnisen ryhmän vallasta tai ylivallasta.
      On esimerkiksi valkoista ylivaltaa (englanniksi esimerkiksi white power tai white supremacy) ja mustaa ylivaltaa (esimerkiksi black supremacy) ajavia tahoja. Rodullista tai etnistä ylivaltaa ajavat liikkeet haluavat yleensä muodostaa yhteiskunnan, jossa vallitsee rotujen välinen arvojärjestys ja epätasa-arvoiset olosuhteet. Toinen rasismin muoto liittyy rotupuhtauteen, jonka kannattajat pyrkivät estämään kielloin rotujen tai kulttuurien sekoittumisen.
      Rotusyrjintä on määritelty tiettyyn rotuun tai etniseen ryhmään kuuluvien suosimiseksi tai johonkin tiettyyn rotuun tai etniseen ryhmään kuuluvien syrjinnäksi esimerkiksi työelämässä, oikeudenkäytössä, julkisissa palveluissa tai asunnonvuokrauksessa.

    • Sitoutumaton_Sami

      Kake naapurista on intohimoinen PVL:n jäsen, no pihalla tupakalla ollessaan kysyi minulta kumpi puolue on parempi, sininen tulevaisuus vai perussuomalaiset. Sanoin etää kumpi vaan, aattesi toimii kumpaakin puolueeseen!

      • Veseli

        PVL:n jäsenet ovat hienoa porukkaa, ihme mustamaalaamista !


    • Vaikka avaajan teksti oli ilmeistä pelleilyä, olen tosissani sitä mieltä, että PVL:n toiminnan kieltäminen oli väärin. Perustelen sillä, että oikeus kielsi rekisteröimättömän yhdistyksen toiminnan yhdistyslain perusteella, joka oli periaatteellisesti naurettava teko.

      Yhdistyslaki koskee toki myös rekisteröimättömiä yhdistyksiä, mutta ei ole mielekästä edes puhua sellaisen yhdistyksen toiminnan säätelystä ja määräilystä. Yhdistyslaissa ei määritellä, että yhdistys muodostuisi jossakin vaiheessa, kun joukko ihmisiä kokoontuu aatteellisista syistä. Ei, vaan laissa tarkoitettu yhdistys muodostuu vasta kokoontujien päättäessä perustaa sellaisen ja heidän tehtyä perustamiskirjan sääntöineen. Mahdollinen rekisteröinti on vasta kakkosvaihe.

      En tiedä PVL:n toiminnasta, mutta eihän se edes ollut yhdistys, ellei sitä ole perustettu.

      • Lapuan_Liike

        Samaa mieltä, antakaa kaikkien natsien kukkia.


    • Martti_Haminasta

      PS:n kokouksessa viime kesänä, Jyväskylässä, PVL:n esitteitä jaettiin jokapuolella ! No oli siellä myös kebabbia tarjolla heh.

    • natsiJussinVastarinta
    • juoppokepulainen3

      PVL eli paskaapuhuvat vasemmistolipilaarit liitettiin 1982 velkoineen meihin keskustaan silloin keskustapuolueeseen
      ja olimme oikein tyytyväisiä kun saimme maksaa niiden velat
      ja viisi ääntä lisää

      mutta pvl on nykyisin osa ja alku alkiolaisuutta
      jota me kaikki ajamme

      tosin vastustaen Kempele-Sipilän matukiimaa ja islam-intoa

      Kempele toi tänne terveysturismia jota me emme alkiolaisina kannata
      https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaisten-presidenttiehdokas-huhtasaari-suomeen-kaivata-terveysturismia/

    • Hallaahon.äänestäjä45
    • Hallaahon.äänestäjä45

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2894
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2570
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2507
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe