passat 1.9 tdi 77 kw

Riikkalikka

Tere.
Ostin vm 2009 vm tuommosen.
Öljyntäyttökorkin juurella on öljyä ja kauppias oli pyyhkinyt muovisuojan öljystä puhtaaksi.
Onkohan korkin tiiviste huono , vai mikä ?
Tuo 77 kw teho vaikuttaa pieneltä ? Kun kiihdyttää niin hitaasti tapahtuu. Onkohan kaikki ok ?
Autolla ajeltu 240 oookm.
Näitä kyselee Lopen likka.

6

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TDI190hv400nm

      Hei, ilman muuta öljyntäyttökorkin juurella on öljyä, sieltähän sitä sinne travittaessa lisätään öljynvaihdon/lisäyksen yhteydessä. Autossasi on tehoja 105hv ja vääntöä 250nm.

      Kun vääntökäyrä loppuu, niin isompaa vaihdetta sisään, jolloin meno taas jatkuu väännön tullessa mukaan. Volkkari on aikoinaan kehittänyt tuon moottorin ylivoimaiseksi kilpailijoihin nähden. Jos autossa on 105hv. ja auto on kuitenkin suht. isokokoinen, niin ei 0-luvulta juurikaan paremmin vääntävää moottoria löytynyt, kun ei niitä tahdo löytyä -10 luvultakaan. Itselläni oli aikoinaan tuo 1.9 Tdi pumppusuutin diesel, enkä oikein koskaan jaksanut uskoa, että siinä oli vaan tuo 105hv. No saksalainen volkswagen on aina osannut hyödyntää nuo tehot optimaalisesti moottoreissaan.

      • roiskeitaa

        Ilkeä ajettava keppi mallina, automaattia suositellaan tuollaiseen?


    • kehumatta.huonoin

      vesa keksii omasta päästä löysi puuta ja heinää, kynä suolsi puutaheinää, ei meinaa turha vw ylistys loppua, epätoivoissaan etsii kaikki onnistumiset. Jep yhden vw onnistumisen löysi, 1.9 TDI moottori joka 105 hevosvoimaisena lussuna alitti Euro 4 päästörajat, Euro 6 rajoihin ei pääsis oli noxettaa rajusti tuo, vai oliko sana oxettaa?

      • saksalainenpremiumajoon

        Mistä nää tuhnuterot löytääkin näin nopeasti sotkemaan saksalaisen premiumin sivut. Tuhnutero on pahempi kuin syöpä, tuhnutero on kuin syöpäläinen, se on kuin finni perseessä, sitä ei pääse karkuun vaikka yrittäisi.

        Jokaiseen paikkaan, jossa ei ole pääsymaksua, niin köyhä tuhnutero saapuu ennemmin tai myöhemmin, kunhan on saanut kerrostalolähiöstä kerättyä tarpeeksi porukkaa kasaan, että pääsevät nauriksella kimppakyydillä, ei tule polttoaineet niin kalliiksi ja työntöapua on sitten omasta takaa, kun nauris kuitenkin jossain risteyksessä sanoo sopimuksensa irti.


    • kansihan siitä on halki. tyyppivika vw konsernin rotteloille. paaliin vaan ja Toyota tilalle niin ei ole ongelmia.

    • Pörö_

      jos ei volkkarista vuoden sisään kansi ja vaihteisto hajoa niin seuraavana vuonna kumminkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe