Itsensäpolttaja

Kuka valaisis aikahaarukalla noin 30-40 vuotta sitten ehkä Hernemäessä (ei varma tieto! ) tapahtuneesta jutusta, jossa joku (ilmeisesti mies) poltti itsensä?
9405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asuin silloin Savonlinnassa, vai olinkohan juuri muuttanut pois.. Muistan tapauksen ja ainakin yhden edesmenneen henkilön, joka jotenkin liittyi juttuun. Aikaa on kuitenkin kulunut sen verran, etten muista enää yksityiskohtia.

Äänestä

Muistatko yhtään tarkemmalla haarukalla tapahtumavuotta? Olikohan talvi vai kesä vai?

Äänestä

5-kulman Finnoil ja soihtuhan se oli asialla.
Elettiin 80-luvun puoltaväliä.
Nykyään soihtu asustelee jossain Mertalassa, kun käy rollaattorilla ja Trikellä Mertalan S-marketissa.

Äänestä
  • Muistan minäkin jotain. Huomiota voi yrittää kalastella niin monella tavalla. Kannattikohan kuitenkaan. Tuskin eläke kovinkaan suuri on. Sitäkin vielä mietin että mitenkähän palanut nahka mahtaakaan kiristää.

    Äänestä

Onkohan näitä vastaavia tapauksia ollut sitten useampikin? Muistelen, että tarkoittamani jutun tekijä olisi menehtynyt.

Äänestä
  • Ei sitten ole varmaan sama itsensä polttanut Soihtu, joka vuoden päivät on asustellut Hernemäessä, mitä nyt just linnassa kävi pyörähtämässä.

    Äänestä

  • Hernemäessä asuva on Teijo. Entinen armeijan kapiainen, on muuten kova kuntoinen äijä.Juossut Berliinin maratonit ym ja jos lähtee esim syksyllä mustikkaan ni kerää yhellä reisulla vähintään 25l. Kävi tosiaan vankilassa pyörähtämässä äskettäin.. Asiallinen mies jos selvinpäin on.

    Äänestä

  • Juu niinhän tuo on, vahvasti uskonmiehiä ja oikein fiksu mies selvinpäin. Mihin lienee lähti nyt asumaan kun Hernemäen asunnosta tuli lähtö.

    Äänestä

Nuorimies poltti itsensä Haapaventiellä noin -81 , kuoli viikon päästä sairaalassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Enoleuteliasmutta kirjoitti:

Kuka valaisis aikahaarukalla noin 30-40 vuotta sitten ehkä Hernemäessä (ei varma tieto! ) tapahtuneesta jutusta, jossa joku (ilmeisesti mies) poltti itsensä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu