Saarijärven kaupunki pyörsi aiemman päätöksensä ja päätti taata kannattamattoman museonsa investointilainaa, jonka kaupunki koutuu itse maksamaan takaisin. Kaupunkia uhkaa kriisikuntamenettely jo aiempien päätöstenkin johdosta. Päättäjien mielestä " jos se tuon jaksaa vetää niin kyllä vielä tuonkin". Kaupunginjohtaja epäonnistui viemään alkuperäisen esityksensä läpi. Museonjohtaja näyttää nyt ruvenneen johtamaan Saarijärven kaupunkia. Siinä kyllä mennään ojasta allikkoon. Kaikissa muissa organisaatioissa tällainen johtoa vastaan niskurointi olisi irtisanomisperuste.
4000 asiakkaan museolle on annettu ruhtinaalliset resurssit toimintaan. Sitä johtaa kaksi maisteria ja näille tietenkin sihteeri. Jokainen maksullinen kävijä museossa maksaa meille veronmaksajille satoja euroja.
4000 asiakkaan museolle on annettu ruhtinaalliset resurssit toimintaan. Sitä johtaa kaksi maisteria ja näille tietenkin sihteeri. Jokainen maksullinen kävijä museossa maksaa meille veronmaksajille satoja euroja.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikä veronmaksaja sinä olet? Hä?
Kansakunnan, ihmisten ja kunnan sivistyksen ja kulttuurin peruskivet on pidettävä kunnossa ja kunniassa.
Saarijärven museo on kiistämättä yksi tällainen.
Suomalaisen Suomen synnyinsioja.
Onneksi asiassa loytyi Saarijärvellä viisaus Rusas hölmöilyn sijaan
Kovasti tuottavaa on tuo museon pito. Siellä kannattaa käydä, vaikkei välittäiskään museosta, mutta se maksaa yhteiskunnalle ja siten saat veromaksujasi takaisin.
Niin että navetat ja sontasäiliöt ovat parempaa ymmärrettävää kulduuria Saarijärvellä, erityisest suuret navetat kaupungin tukiaisilla.
Niinpä niin ja laajakaistaankin yritetään kaupunkia saada maksumieheksi.
Laajakaista tulee unohtaa. Lobbarit tutkintaa ja selvitys ovatko saaneet hyötyjä.
Rakentaa nyt joka mökkiin verorahoilla turha kuitu, kun langaton on paljon toimivampi.
Aivan oikein!
Esimerkki:
Keskisuomalainen 5.1.2017
Elisa laajensi 4G-yhteyksiään Jyväskylässä ja muualla Keski-Suomessa
Parannuksia tehtiin yhdeksällä paikkakunnalla Keski-Suomessa. Elisa on laajentanut 4G-verkkoaan eri puolilla Jyväskylää ja muuta Keski-Suomea.
Tietoliikenneyhtiö Elisa on laajentanut 4G-verkkoaan kapasiteetin lisäyksillä eri puolilla Jyväskylää ja muuta Keski-Suomea.
Vuoden 2017 syksyn ja talven aikana 4G-verkkoa on laajennettu ja kapasiteettia parannettu Jyväskylässä keskustan, Kanavuoren, Vertaalan, Säynätsalon, Pupuhuhdan, Huhtasuon ja Nenäinniemen alueilla. Kapasiteettia on parannettu myös Viitaniemen, Kypärämäen, Myllyjärven, Keljon, Kinkovuoren sekä Korpilahden ja Palokan alueilla.
Jyväskylän lisäksi verkon laajennuksia on tehty eri puolilla Jämsää, Joutsaa, Hankasalmea, Laukaata ja Äänekoskea sekä Saarijärveä, Keuruuta ja Uuraisia.
– Suomalaiset ovat eniten mobiilidataa käyttävä kansa maailmassa ja tämä näkyy myös Keski-Suomen alueella. Panostamme jatkuvasti alueen verkkojen kehitykseen, Elisan Keski-Suomen aluejohtaja Juha Peltomäki kertoo.
Elisa investoi Suomeen vuosittain lähes 200 miljoonaa, josta suurimman osan verkkoihin.
Tulevaisuuden 5G-teknologiaa testataan jo
Elisan 4G-verkon alueella asuu tällä hetkellä 99 prosenttia suomalaisista. Verkkoa laajennetaan jatkuvasti ja verkon laajennusten lisäksi myös verkon kapasiteettia parannetaan. Elisa on tehnyt kapasiteettiparannuksia vuonna 2017 enemmän kuin koskaan aiemmin.
– Nykyisten verkkojen laajennusten lisäksi tutkimme ja testaamme jatkuvasti myös uusia teknologioita, kuten 5G:tä. Seuraavan sukupolven 5G-verkon myötä esimerkiksi virtuaalitodellisuussovellukset yleistyvät ja roboteista ihmisten apuna tulee arkipäivää, Peltomäki kertoo.
Jorma Rahkonen
Ja Elisa maksaa tai liittyjät maksavat itse liittymänsä, ei tarvitse ruikuttaa toisten verorahoja vuositolkulla. Tämä on sitä aitoa liike-elämää. Hyvä Elisa !
Silloinhan kannattaa käydä museossa, niin on tienannut tuon sata euroa. Hyvä että museo on.
Museo on paljon muutakin kuin museo. Käykää sen kotisivuilla.
Kertokaa mihin tuo museoon menevä raha tulisi investoida
laajakaistaan!Netti pätkii koko aja. et voi katsoa mitään tv stä areenalta sun muusta. Laajakaistaa kehiin!
Jeps. Saarijärvelle on saatava laaja kuitukaistamuseo niin sitten ei enää sinullakaan pätki.
On se kumma että vaan turvenuijilla pätkii yhteydet. Ostakaa nykyaikaiset koneet ja vermeet kunnon operaattorin hankinnan lisäksi. Ei ole enää nykyaikaa joillain kymmenen vuotta vanhoilla kasatuilla vermeillä toimia. Pyytäkää vaikka köyhäinavustusta. Kuntien tehtäviin ei kuulu kuituverkon rakentaminen. Vähät varat kuuluu osoittaa kunnan pakollisiin tehtäviin.
Jos korvessa netti pätkii, muuta pois. Käymme mökillämme tosi korvessa ja langaton netti pelaa. Ootko varma ettei sulla ittelläs pätki?
Kuitukaistamuseonjohtajat on varmaankin tiukalla äänestyksellä valittu?