ADHD/lääkettä vasta kun lääkäri lomailee

Elämänpohja

Hei!
Minulla todettiin reilu vuosi sitten aikuisiällä adhd. Olen sen jälkeen syönyt lääkkeitä joka päivä ja elämä on mennyt normaalisti.
Nyt kuitenkin en saa lääkkeitäni vasta noin kolmen viikon päästä, koska lääkärinaika on silloin (Aikuispsykiatrian kautta). Huumetestit ja muut ovat labrassa annettu, eikä niissä mitään häikkää. Uusi hoitaja ei alkuun löytänyt edes tietojani ja valitti, että olen uusinut reseptin viimeksi huhtikuussa. Uusin sen silloisen hoitajani kautta.
Olen nyt hyvin väsynyt, apaattinen ja saanut rauhoittavia, jotta kestän lääkäriajalle asti. Työni kärsivät ja ahdistaa. Tuli yllätyksenä, että näinkin puille paljaille voi Jäädä.

3

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hhdd

      Hoitovirhe? Lääkkeitä ei ole suositeltavaa lopettaa noin vain, koska äkillinen lopettaminen aiheuttaa masennusta.

    • AViii

      Tee kirjallinen ilmoitus potilasasiamiehen kautta ja mikäli asia ei siellä edisty, niin kysy mahdollisuudesta valittaa ylemmälle elimelle, eli Aluehallintovirastoon: https://www.avi.fi/

    • Terve! Lääkärin totteleminen ei koskaan ole pakollista, mutta ainahan lääkkeitä kannattaa käyttää. Minkäs teet, kun tästä ei pääse eroon. Mutta toisaalta: sain daignoosin jo 30 vuotta sitten. Olen siis 35- vuotias mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      66
      548
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe