ADHD/lääkettä vasta kun lääkäri lomailee

Elämänpohja

Hei!
Minulla todettiin reilu vuosi sitten aikuisiällä adhd. Olen sen jälkeen syönyt lääkkeitä joka päivä ja elämä on mennyt normaalisti.
Nyt kuitenkin en saa lääkkeitäni vasta noin kolmen viikon päästä, koska lääkärinaika on silloin (Aikuispsykiatrian kautta). Huumetestit ja muut ovat labrassa annettu, eikä niissä mitään häikkää. Uusi hoitaja ei alkuun löytänyt edes tietojani ja valitti, että olen uusinut reseptin viimeksi huhtikuussa. Uusin sen silloisen hoitajani kautta.
Olen nyt hyvin väsynyt, apaattinen ja saanut rauhoittavia, jotta kestän lääkäriajalle asti. Työni kärsivät ja ahdistaa. Tuli yllätyksenä, että näinkin puille paljaille voi Jäädä.

3

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hhdd

      Hoitovirhe? Lääkkeitä ei ole suositeltavaa lopettaa noin vain, koska äkillinen lopettaminen aiheuttaa masennusta.

    • AViii

      Tee kirjallinen ilmoitus potilasasiamiehen kautta ja mikäli asia ei siellä edisty, niin kysy mahdollisuudesta valittaa ylemmälle elimelle, eli Aluehallintovirastoon: https://www.avi.fi/

    • Terve! Lääkärin totteleminen ei koskaan ole pakollista, mutta ainahan lääkkeitä kannattaa käyttää. Minkäs teet, kun tästä ei pääse eroon. Mutta toisaalta: sain daignoosin jo 30 vuotta sitten. Olen siis 35- vuotias mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe