vielä viestiä tai jonkunlaista aloitetta?
odotatko multa
enymmärräsua
702758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Odotan mutta varmaankin turhaan!!
En odota, äläkä odota sinäkään..vielä
Pitäis kyllä tietää,mitä voisi odottaa?
Odotan yhdeltä mieheltä josta ei ole kuulunut pitkään aikaan, mutta varmaan turhaan😕
Joo, olis kiva kuulla oletko elossa.
Odotin. Nyt ei jaksa enää....
Odotan. Tiedät että odotan.
Miksi odotat vain hänen aloitettaan? Vai onko niin, että olet jo tehnyt oman siirtosi ja odotat häneltä jatkoa? Eli hän tietäisi ajatuksesi hänen suhteensa.
Saat tehdä kuule ihan niin kuin itsestäsi tuntuu. En halua, jos et itse halua. Ja, jos haluat niin tahdon, että teet niin.
itse odotat, koska kysyit!
No sanotaan näin, että en ODOTA häneltä eräältä mieheltä mitään lähestymistä, koska tiedän hyvin ettei sitä tule. Mutta olisihan se ihanaa, jos tietäisi hänellä olevan lämpimiä tunteita mua kohtaan. Vaikka sitten jäisi ikuisesti vain siihen tietoon.
Jos joku aikoo kysyä olenko varma, ettei hänellä tunteita ole mua kohtaan, niin vastaan melko lailla varma. Hän on asiallinen, enempää en voi pyytää.
Kunpa tietäisit miten vaikeaa on säilyttää se asiallisuus. Monta kertaa olen ajatellut tekeväni hänelle ehdotuksen jonkinlaisesta tapaamisesta jossain muualla kuin missä nyt nähdään. Minä haluaisin tutustua häneen enemmän. Mutta jotenkin minusta tuntuu, että minä en voi tehdä sitä.. En oikein tiedä mitä kaikkea tapahtuisi jos menisin ehdottelemaan jotain. Pääsisinkö lööppeihin asti.
Tarvitsisin häneltä jonkin vinkin. Ehkä sitten uskaltaisi avautua itsekin. Kovasti tuo nainen kuitenkin kiinnostaa..
Sinun tapauksessasi este on siis ympäristö jossa näette? Vai onko muutakin? Jotenkin surullista, niin monet kaipaavat salaa jotakuta, osassa tapauksissa ehkä molemminpuolista, ja siltikin se menee hukkaan, kun ei uskalla / voi tehä asialle mitään.
Etkö voisi jutella hänelle enemmän siellä missä näette, vai törmäättekö vain harvoin? Ja tarkoitan nyt aivan normaalia keskustelua, jonka lomassa saattaisit saada merkkejä siitä, kiinnostaako häntä. :)
Millä kirjaimella naisen nimi alkaa?
Tai joku muu tunniste?
Ympäristö voi olla joskus etu ja toisinaan haitta. Tässä tapauksessa varmaan molempia. Minun puolestani muita esteitä ei ole. Hänestä en oikein tiedä kun hän on hyvin vähän kertonut itsestään. Monesti olenkin miettinyt, että mistä se varautuneisuus johtuu. Yleensä naiset kertovat tavalla tai toisella heti alussa miehestään tai poikaystävästään. En tiedä miksi he niin toimivat, mutta hän ei ole sitäkään kertonut.
Olen aika huono tulkitsemaan niitä merkkejä siitä kiinnostuksesta keskustelun perusteella. Minkähänlaisia ne voisivat olla? Ehkä jos hän lähettäisi keskustelun lomassa sydämenmuotoisia savumerkkejä saattaisin jotenkin ymmärtää. Yleensä olen niin uppoutunut keskustelun aikana hänen silmiinsä, että keskustelun sisältö saattaa mennä ohi.
Lisään vielä, että mielestäni nähdään ihan liian harvoin enkä voi tuolle asialle tehdä oikein mitään.
Jos olet vapaa mies tekemään mitä tahdot, niin pyydä ihmeessä häntä joskus vaikka kahville. Vaikka ymmärrän kyllä hyvin, että pelkäät torjuntaa, kyllähän itsekin pelkään sitä. Sen jälkeen olisi niin kiusallista olla tekemisissä.
Mun ei tarvitse miettiä tässä tilanteessa mitään aloitteita puolin tai toisin, koska tiedän missä mennään.
Mitähän merkkejä voisi olla...jos hän selvästi haluaa olla seurassasi, niin sehän kertoo jo paljon. Toki myös kaverimielessä voi toisen seurassa viihtyä, siksihän nämä ns. Merkit ovatkin niin epävarmoja.
Musta tulee hermostunut kun tuo mies on lähellä, saattaa kädet täristä yms. Ja jos hän puhuu mulle on vaikea olla hymyilemättä koko ajan kuin täysi ääliö. :D
Ai niin, ja tuo vaitonaisuus omasta elämäntilanteesta voi johtua monestakin syystä. Ehkä hän ei vain koe tarpeelliseksi kertoa siitä, jos olettaa ettei sua kiinnosta tietää tarkemmin hänen elämästään?
Voi toki olla myös varattu eikä jostain syystä sitä halua sulle kertoa. Tai voi olla ihan sinkku eikä vain halua vaikuttaa tyrkyltä ja antaa sellaista vähän epätoivoista vaikutelmaa. Vaikea sanoa toisen ajatuksista.
Itse en näe tarpeelliseksi puhua parisuhdetilanteestani, koska hän on ensinnäkin jo varattu, ja muutenkin on sellainen saavuttamaton mulle. Eikä meidän lyhyet keskustelut mutenkaan sivua tuota aihetta. Hän kyllä monesti puhuu kuulteni omasta rakkaastaan, joka on hyvin selkeä viesti pysyä erossa.
Muuten voisit olla noiden juttujesi perusteella minun hän, mutta minä en ole varattu enkä mielestäni ole hänelle mitään sellaista koskaan kertonut. Keskustelut ovat myös meillä lyhyitä. Alussa yritin kertoa vähän jotain itsestäni toivoen samalla josko saisin hänetkin kertomaan jotain myös itsestään, mutta myöhemmin meidän keskustelut ovat sitten olleet enemmän yleisemmällä tasolla. Olen yrittänyt kysellä vähän hänen tekemisistään ja suunnitelmistaan. En oikein tiedä onko se ollut hyvä vai huono asia. Välillä minusta on jopa tuntunut siltä, että hän on vähän kiusaantunut siitä. Joskus en nähnyt häntä pitkiin aikoihin ja jo vähän ajattelin, että olen tehnyt jotain hölmöä ja hän ei halua enää nähdä.
Jos ihmiset olisivat samanlaisia niin tuo tulkitseminen olisi paljon helpompaa. Itselläni vielä välillä tuntuu tuo mielikuvituskin lähtevän laukalle ja kun samalla maailmaa katsoo vaaleanpunaisten ihastuneen ihmisen lasien läpi niin ei siitä oikein hyvää seuraa. Samalla pitäisi yrittää olla asiallinen..
Helposti sitä tulkitsee kaikki merkit niin, että toinenkin on ihastunut, koska tietysti HALUAA uskoa niin. Ihan luonnollista.
Häviätkö sitten mitään siinä, jos yrität vaan yksinkertaisesti vaikka pyytää häntä johonkin kanssasi, tai kerrot tunteistasi suoraan? Eli onko teillä kyseessä työpaikka tms. Ja näin ollen olisi vaikeaa olla jatkossa tekemisissä, jos hän antaisi pakit? Muita varmoja keinoja kun ei ole saada totuus selville. :)
Lohduttavaa, että miehetkin painiskelevat samojen pulmien kanssa. Välillä tuntee itsensä niin säälittäväksi, vaikka ei ole edes tehnyt mitään typerää. Onneksi täällä voi purkaa tunteitaan rauhassa.
Minusta taas tuntuu, että yritän paremminkin löytää jotain merkkejä ihastumisesta. Mutta olen niin huono tulkitsemaan naisia, että en niitä kaikkia varmaan ymmärrä.
Toistaiseksi pidän todennäköisempänä, että häviän kaiken kuin että siinä voisi käydä hyvin. Siksi tarvitsisin jonkinlaisen vihjeen rohkaisuksi. Ja niitä vihjeitähän minä en taas sitten oikein ymmärrä. Niin, että vähän hankala tilanne.
Ympäristö on vähän hankala, mutta toisaalta ilman sitä ympäristöä en varmaan olisi häntä ikinä tavannutkaan. Paikka on ikäänkuin yhdistelmä tuota työpaikkaa ja sitä tms:sää.
Luulen, että tämäkin jää ikuiseksi arvoitukseksi, mutta onhan se kiva haaveilla. Tuohan se jotain piristystä tähän muuten niin harmaaseen arkeen.
Höykin täältä sivusta... Ihan villiä.... mutta millä kirjaimella alkaa nimesi?
Kirjoitat hyvin, voisit olla hän jota töissä kaipaan jopa niin, että en halua enää nähdä tai kuulla, koska kaipaus menee vain pahemmaksi.
Minun tunteiden kohde alkaa P-kirjaimella
Ja j...k tarkoittaako nimeäsi?
Kyllä tarkoittaa, mutta sinä tiedät numeronikin, soitit niin usein aamuin illoin
No+nyt++osui+100%sti.+Kerrotko+vielä+jotain+minusta?
Joo ois hauska jos puhuttais jostain josdei ujosteltas 😶
Tää jotenkin hymyilytti. :) toivottavasti ujostelu helpottaa.
Kenelle viestisi menee?
En minä sitä odota. Tiedostan vain, että jos meidän välillemme jotain vielä joskus tulisi niin sinun pitäisi tehdä aloite. Tilanne on nyt vaan sellainen.
Minulla on on tunteita häntä kohtaan. Jos elämäntilanteeni muuttuisi en tiedä siltikään voisinko ottaa enää yhteyttä. Olen varmaan käsittänyt sinut väärin....
Tuossa tarkoittamani ihminen saisi ottaa minuun yhteyttä, koska minulla on edelleen paljon tunteita häntä kohtaan. En siis vaan usko, että niin käy. Todella iloinen yllätys olisi....
Olen tuonut kiinnostukeseni hyvin esille. Toivoisin vastausta takaisin.
Mitä asiaa...👄
siinä vastaus ❤
Yhdeltä tietyltä kyllä. En pidä enää tärkeänä kauas menneisyyteen liittyviä asioita. Olen sinut niiden kanssa.
Kuinka kauas menneisyyteen liittyviä asioita et pidä tärkeinä?
höperö, mutta en idiootti.
En odota enää. Kiitos somen, kerrankin.
En odota enää mitään. Mies on pelkkä säätäjä. Kymmenen naista jonossa. Onneksi valkeni ajoissa. So long.
Joo, ei kannata itkeä tuollaisen perään. Muutenkaan, miehen perään ei kannata itkeä. Jokaiselle on olemassa vastapari. Kiitä luojaa, että säästyit hänen kanssaan suuremmilta harmeilta.
jep, odotan
En siltä, jolle pakit annoin, mutta häneltä odotan jonka kanssa ei katseita enempää ole ollut.
Odotin kauan.Puhumista ja kohtaamista.Väsymys ja pettymys ovat jääneet tunteisiini päällimäisiksi.On ollut vaikea ymmärtää tunteiden herättelyä ja ylläpitoa ilman niiden ilmaisemista ja kohtaamista yhdessä.Kasvotusten.Olipa kummankin elämäntilanne mikä tahansa.
En, mulla on nyt mies ollut jo jonkin aikaa.
Toivottavasti säkin löydät jonkun.
Tulet siis ikävä-palstalle vain kertomaan jollekin miehelle että sinulla on uusi mies :D Just!
Jep, juurikin näin, koska haluan tehdä lopun tästä oudoksi menneestä hommasta. Eihän tässä ole mitään järkeä enää, menettikö hän järkensä tai jotain, en tiedä.
Menetin :(
Se on kyllä huomattu, miten se ihminen on vienyt oman identiteettisi. Hirveesti harmittaa, että hän vei susta sen omimman pois ja muutti sua mieleisekseen ja lopulta hylkäsi. Älä anna ikinä enää kenenkään pyörittää sua ja tunteitasi, vaan pyri pitämään puoliasi ja kiinni myös siitä omasta elämästä, vain siten sä tulet kelpaamaan ja riittämään omana itsenäsi. Parisuhde on kompromisseja puolin toisin, ei sitä, että vain sä joustat tunnehuumassasi ja muutut toisen mielen mukaan ja lopulta toiselle osapuolelle ei riitä sekään. Se on myös ikävää, että loukkasit minua.
Lisäyksenä vielä:Kirjoitin tähän saumaan ajatuksiani siksi, jotta ne olisivat apuna sinulle tuntematon kirjoittaja ja samalla käsittelen omaa seitsemän kuukautta sitten karille ajautunutta monivuotista suhdettani ja puran ajatuksiani edelleen kaivattuani kohtaan, ei ole ketään muuta.
Ja todella toivon, että voitas puhdistaa pöytä, kun tulet järkiisi:) Yötä
Odotin ja toivoin. Ja vieläkin.
Meillä on aikaa................
Joskus muinoin toivoin, vaikka silloinkin tiesin että niin ei tulisi koskaan tapahtumaan.
jos sais joskus kysymyksiin vastaukset!
ei ole voinut käydä läpi tilanteena vaan ilmeisesti jollain henkien tasolla niin vaikee sanoa mitään tänne kun ei jaksa selata näitä ja miettiä. Vastaus kysymykseen että mikäli sellainen mahdollisuus että viesti/aloite on mahdollinen näissä olosuhteissa niin jokin merkki siitä kyllä kelpais.
Mitä tarkoitat tuolla "henkien tasolla"?
Millaista merkkiä toivot?
Mulle tää palstalla juttelu on sama kuin henkien tasolla. Eli ei tiedä mikä keskustelusta on kuvitelmaa ja mikä totta kun ei tiedä kuka vastaa. Lopullista varmuutta ei saa millään. Tai ehkä se on joillekin helpompaa jos kiinnostaa palstat niin paljon. Merkki voi olla mikä hyvänsä merkki näissä olosuhteissa kunhan se on varma.
K uulw joo piatäpaljonko.
Kyllä, vieläkin odottelen. <<3
Odotan jos kerrankin sanot rehellisesti ja suoraan mitä oot vailla ja voidaan puhua niin kuin ihmiset puhuu. Eikä sillä lailla kuin sosiaaliluokassasi on tapana että sanotaan yhtä ja tarkoitetaan toista. Olisi ikävää viritellä mitään säätöä jos kumpikin sisimmässään yhä halveksuu toista puolet ajasta.
Toivottavasti hän ei sano sulle mitään. Halveksuisit häntä kumminkin puolet ajasta, kuten nytkin halveksut sisimmässäsi.
En odota
Tietenkin odotan. En laisinkaan ymmärrä, miten hän saa pidäteltyä itsensä pysymään minusta erossa... :D
Meitä on siis kaksi samoin ajattelevaa. Se tekeekin tästä tilanteesta hankalan, muttei mahdottoman.
En siedä että toisen selän takana säädetään. En osallistu sellaiseen.
kutsuttu moraalittomuuksiin?
Kyllä pitää muistaa edes Merkkipäivät jos ei muuta. Odotan siis edes sitä esittämistä sinulta kuinka muistat.
Odotan vaikka tiedänkin ettei se tule tapahtumaan :((
En odota. Oli eri tarkoituksella liikenteessä. Jo kaksi kertaa olen unohtanut, mutta sitten ottaa taas yhteyttä, repii. Henkistä kiusaamista. Mene pois.