Gigantissa on nyt tarjouksessa Acer Aspire GX-281 pelitietokone (lisään linkin tämän viestin alle) hintaan 1099 euroa (normaalisti 1399 e). Ei minulla sinänsä kiire ole, mutta vähitellen alkaisi olla tarvetta hommata uusi pöytätietokone.
Onko kenelläkään kokemusta näistä Acerin pöytätietokoneista, noita on Gigantissa muitakin malleja? Komponenttien ja kokonaisuuden laatu tuolla rahalla kestävä ja hyvä (saisi toimia edes 5-6 vuotta)?
Tulee pelattua (ei mitään huippuraskaita pelejä), katson tv-ohjelmia ja YouTuben videoita, teen kuvankäsittelyä ja käyttelen toimistosovelluksia (nyt saisi Gigantista Officenkin kivaan hintaan) sekä tietty laaja-alaista Internetin käyttöä muutenkin sähköpostitteluista somettamiseen.
Itse en oikein noita Acereita tunne. Minua on varoitettu HP:n tietokoneista, että heillä on laatu mennyt viime vuosina huonoon suuntaan(?). Olisko Acer parempi?
Acer Aspire GX-281, kokemusta tai kommenttia?
15
2206
Vastaukset
- taipuisinko.acerille
Ja tässä tulee linkki Giganttiin kyseisen Acerin sivulle:
https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/poytatietokoneet/ACDGE0DEQ032/acer-aspire-gx-281-pelitietokone- bööörb
Ei ole alienwaren vertainen
- NääonnäitäMakuasioita
Kai toi jonkimmoinen on.
Itse sitämieltä että paras hinta/laatu suhde löytyy Alienware Area 51 koneessa!
Jos sitten ei halua pelata PS4Pro koneella? - Bersel
Hinta ei ole paha verrattuna suorituskykyyn, mutta vaikka myynti-ilmoituksessa sanottaisiin mitä, en oikein usko että tuossa oleva 250gt levy on m2-pcie, vaan todennäköisemmin hitaampi m2-sata.
Vaikka hinta ei ole paha ja varmaan tuolla voi pelata pitkään tyytyväisenä, on kuitenkin hyvä tiedostaa se, että osien uudelleenkäytettävyys eivät ole välttämättä mahdollisia toisin kuin erillisosista kasatuissa koneissa. Erillisosista kun kasaa kerran koneen, niin jatkossa voi käyttää samaa koteloa, virtalähdettä, prosessorijäähdytintä ja muidenkin osien kestoikä todennäköisesti pidempi. Lisäksi erillisosista kasatuista koneista saa halutessaan peruskäytössä äänettömiä.
Tosin jos ei aio itse konetta kasata, niin tuosta saanee pelikäyttöön melko hyvin sopivan paketin melko todennäköisesti niin pitkäksi aikaa, kuin kehitys ajaa teknologian ohi. Heikoin lenkki tuossa on prosessori, mutta vaikka sillä ei ehkä huippu fps:iä saisikaan, niin todennäköisesti se riittää pyörittämään pelejä ihan ok ja näytönohjaimessa taas on sen verran ytyä, että fps:n ei pitäisi myöskään pudota polvilleen koskaan.
Koska kyseessä on tehdasvalmisteinen kone, suosittelisin ostamaan 8-16gt muistitikun ja ottamaan koneesta heti aluksi sellaisen varmuuskopion, jolla järjestelmä voidaan palauttaa vaikkapalautusosio lakkaisi toimimasta. Sen jälkeen Windows 10:n omalla toiminnolla voi puhdistaa koneen tehtaan asentamista hölynpölyn ohjelmista niin että jäljelle jää vain puhdas kymppi päivityksineen ja ajureineen.- Bersel
Tyypillistä Giganttia: "Lukitsematon CPU-kerroin tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet ylimääräiseen ylikellotukseen ja kustomoituihin jäähdytysratkaisuihin" Lukitsemattomuus ei vaikuta mitenkään kustomoituihin jäähdytysratkaisuihin, mutta voi vaatia sellaisia. Sen sijaan tuo ultrakapea kotelo - taas niin tyypillistä tehdaskoneille - ei kyllä mahdollista ainakaan suurempia ilmajäähdyttimiä ja mahtaako kotelossa olla kunnolla tilaa vesijäähdytyksellekään.
Niin ja ylikellotus automaattisesti katkaisee kaikki takuut, joten takuuaikana en ainakaan lähtisi kellottamaan - sen jälkeen mikä ettei. - Entyhjäisi-Fanitväärässä
Ei kannata tyhjätä, Koneen Ryzen prossu on 12 säikeinen ja Aserin oma ohjelmisto takaa että se toimisi jotakuin näillä säikeillä, Pelkkä W10 ei kuorkitä kuin 8 säiettä!
Mutta aihana voi pelata Ubuntulla siinnä. - RakentajatUnohtaaUsein
Entyhjäisi-Fanitväärässä kirjoitti:
Ei kannata tyhjätä, Koneen Ryzen prossu on 12 säikeinen ja Aserin oma ohjelmisto takaa että se toimisi jotakuin näillä säikeillä, Pelkkä W10 ei kuorkitä kuin 8 säiettä!
Mutta aihana voi pelata Ubuntulla siinnä.Jep, Merkintä "optimoitu pelaamiseen" tarkoittanee sitä että älä asenna ihan puhdasta windowsia! Joka ei kykene ottaan Ryzenistä irti kuin 75% tehosta!
- Bersel
Näiden kahden pikkuapinan puheita ei kannata kuunnella. Ensinnäkin tuo ryzen on kahdeksansäikeinen, toisekseen Windows 10 tukee vaikka kuinka monta säiettä ja kolmanneksi mikään kolmannen osapuolen ohjelma ei voisi edes lisätä tuollaista ominaisuutta, jos se käyttöjärjestelmästä puuttuisi.
Tällä palstalla on vaan paljon noita ahdistuneita pikku-jonneja, jotka oikeasti käyttää Windowsia, eivätkä edes osaisi muuta käyttää :) - taipuisinko.acerille
Tässä onkin nyt tullut esille monia tärkeitä pointteja. Kotelon koko esimerkiksi, Minulla näet on tosi surkea kokemus eräästä HP:n pöytäkoneesta, jossa kotelo oli Slimline, miltei yhtä pieni kuin joku Xbox konsoli. Sen kanssa tuli pian vastaan kuumeneminen ja se, että tietokone sammutti varoittamatta itsensä lyhyehkön käynnissä olemisen jälkeen.
Niinpä en halua langeta toistamiseen mihinkään kapeisiin koteloihin, joiden kanssa voisi tulla samaa ongelmaa.
No pelit, joita pelailen eivät ole hirmutehosyöppöjä. Eniten kiinnostavat vuoropohjaiset strategia- ja roolipelit, semmoiset kuin Civilization ja Conquest of Elysium esimerkkeinä. Olen Steamin asiakas.
Niin, tähän astisten kommenttien perusteella taitanee olla viisainta ohittaa kyseinen Gigantin Acer ja harkita josko vaikka Jimm's:stä tilaisi pöytätietokoneen keskusyksikön ja tilata heiltä kokoamisen myös (en ole ikinä rakentanut pc-konetta, joskus olen vain asentanut näytönohjaimen ja verkkokortin, muuten antanut ammattilaisten koota tietokoneeni). - Bersel
taipuisinko.acerille kirjoitti:
Tässä onkin nyt tullut esille monia tärkeitä pointteja. Kotelon koko esimerkiksi, Minulla näet on tosi surkea kokemus eräästä HP:n pöytäkoneesta, jossa kotelo oli Slimline, miltei yhtä pieni kuin joku Xbox konsoli. Sen kanssa tuli pian vastaan kuumeneminen ja se, että tietokone sammutti varoittamatta itsensä lyhyehkön käynnissä olemisen jälkeen.
Niinpä en halua langeta toistamiseen mihinkään kapeisiin koteloihin, joiden kanssa voisi tulla samaa ongelmaa.
No pelit, joita pelailen eivät ole hirmutehosyöppöjä. Eniten kiinnostavat vuoropohjaiset strategia- ja roolipelit, semmoiset kuin Civilization ja Conquest of Elysium esimerkkeinä. Olen Steamin asiakas.
Niin, tähän astisten kommenttien perusteella taitanee olla viisainta ohittaa kyseinen Gigantin Acer ja harkita josko vaikka Jimm's:stä tilaisi pöytätietokoneen keskusyksikön ja tilata heiltä kokoamisen myös (en ole ikinä rakentanut pc-konetta, joskus olen vain asentanut näytönohjaimen ja verkkokortin, muuten antanut ammattilaisten koota tietokoneeni).Jos olet jo nuo asennukset tehnyt, niin katso pari YouTube videota koneen kasaamisesta ja opettele uusi taito sen sijaan että maksaisit siitä joka kerta. Ei ole vaikeaa, ei tarvitse juottaa mitään johtoja ja emolevyjen mukana tulee yleensä vielä ohje, miten prosessori ja vastaavat asennettaan.
Mutta jos tuollaisia pelaat, niin sinulle riittää nykyaikana jopa prosessoriin integroitu näytönohjain. Käytännössä voisit säästää paljon sillä, että ostat vaikka Intelin uusimmat polven prosessorin, niin yhteensopivuus käyttöjärjestelmien kanssa on mahdollisimman pitkä ja tyydyt pelkkään prosessoriin integroituun näytönohjaimeen - nuo pelit eivät enempää tarvitse.
Jos jossain vaiheessa sitten haluatkin pelata jotain raskaampaa peliä, voit lisätä koneeseen erillisen näytönohjaimen, mikä siihen aikaan sitten onkaan hinta-nopeussuhteeltaan hyvä.
Esimerkiksi Intel 8400 on sellainen, joka riittää tehokkaimpienkin korttien kanssa aivan kaikkeen ja siihen Intelin 300-sarjan emolevy (vaikka uusien intelien kanta on edelleen 1151, niin vanhat 1151-emolevyt eivät ole yhteensopivia uusien prosessorien kanssa)
Virtalähteeksi vaikka seasonicin focus 550W niin on täysin äänetön pienessä rasituksessa ja prosessorituulettimeksi joku hyvä Intelin vakioflektin sijaan. Nykyään löytyy semi-aktiivisia prosujäähdyttimiäkin, joten nekin ovat pienessä rasituksessa täysin äänettömiä. - Bersel
Intel Core ® ™ i5-8400 Processor (9M Cache, up to 4.00 GHz) 202.10€
MSI Z370 TOMAHAWK LGA 1151 156.35€
Kingston HyperX Predator 8GB 3000MHz DDR4 102.90€
SAMSUNG SSD 960 EVO 250GB NVMe M.2 1500MB/s write 3200MG/s read 149.00€
CORSAIR Carbride 270R Midtower ATX Case Solid Side Panel 64.00€
Seasonic FOCUS Plus 550 Gold 550W ATX 89.90€
Microsoft Windows 10 Home FPP 32Bit/64Bit USB Retail (FI)129.00€
Arctic Cooling ARCTIC Freezer i32 Suoritin Jäähdytin 29.90€
Välisumma 923.15€ - taipuisinko.acerille
Nämä ovat erittäin hyödyllisiä ja rahanarvoisia kommentteja. Ja tuolla tavalla tulee näemmä mukavasti säästöä johonkin jopa tarjouksessakin olevaan esim Gigantin merkkikonepakettiin verrattuna.
- Moitein
Miten ois toi acer aspire gx-781
- Tekenikko
Kasaa mielummin säästät rahaa ja saat lisää tehoja :)
- aaöskÖKSÖKS
Koneen hinta on laskenut reippaasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2394190Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1142649Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412402Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481179
- 781097
- 59973
- 45956
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931