Palautusaikataulussa on kahdenlaista näkemystä. Avustushakemuksessa lukee 18.2.2018 mennessä, mutta kuulutuksessa 31.1.2018 mennessä. Ota siitä selvää!
Vastaukset 5
- puomittulee
Kaimalantie on yksityistie. Jos kunta ei ota sitä hoitaakseen suuren läpikulkuliikenteen vuoksi, niin tie tullaan puomittamaan. Portit nousee vain yksikkönsä maksaneille.
- ikäväähänse
Samoin on käynyt jo Nummikujalle. Läpiajo on kielletty ja kamera kyttää kumpaankin suuntaan.
- perehtykäätielakiin
Monella yksityistiellä on enemmän ylimääräistä vierasta liikennettä kuin tienylläpidosta maksaneita.
Jos yksityistietä käyttää vakituisesti liikkumiseen, vaikkei olekaan kiinteistöjen kautta yksikkövelvollinen, voidaan määrätä maksamamaan yksiköitä. Tätä oikeutta pitäisi käyttää.
Muistakaa: Yksityistiellä ei saa harrastaa huviajelua. - LakiSanoo
Muistakaahan te yksityisteiden vainoharhaiset ja ahneet vauhkoajat, että ykstyishenkilön ei tarvitse tarkistaa etukäteen jokaisen sivutien tilaa kun sitä ei yleensä näe paikanpäällä onko tie yksityinen vai ei, tai sitä onko se saanut kaupungin avustuksia tietyn ajan sisään. Jos on niin ajokielto ei ole lainvoimainen. Jos tie puomitetaan niin siihenkin on säädetty liikenneturvallisuuteen vaikuttavia vaatimuksia miten se pitää tehdä ettei kotitekoiset ajoesteet hyppää puskista eteen. Jos tien ajoeste ei ole laillinen niin tiestä vastaava joutuu korvaamaan siitä aiheutuneet vahingot.
Toki joskus näkee lisäkilven "yksityistie" joka lain mukaan satunnaisesti kulkevana yksityishenkilönä ei koske minua, joten jätän sen täysin huomioimatta.
Muistakaa autoilijat oikeutenne. Jos yksityistiellä ei ole lainvoimaista ajokieltoa niin yksityishenkilö saa käyttää sitä satunnaisesti, eikä se vaadi sen kummempia perusteita kuin että se on täysin laillista.- säännöllistävaiei
Päivittäinen käyttö ei ole satunnaista. Viikoittainen käyttö ei ole satunnaista. Edes säännöllinen kuukausittainen käyttö ei ole satunnaista. Ehkä kerta pari silloin tai tällöin vuodessa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371473- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi247714PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7551- 39537