Ette usko kuitenkaan minuun.
Aina jos tulee kolari, tms. väitän että vastapuolen valot häikäisi, enkä ehtinyt jarruttaa ja pysäyttää.
Kysykää vakuutusyhtiöltä mitä sanovat sumuvalojen, ajovalojen uusasennuksesta. Kysykää korvaako vaikka vastapuolella vammautuu perheen elättäjä yms.
Katsastus ei välttämättä huomaa, tai on asenne että jos määrätään poisto, voitte asentaa ne uudelleen myöhemmin. Lisäksi valojen kaikki tutkiminen ei kuulu vuosikatsastukseen, vain niiden toimivuus ja suuntaus.
Jos haluaa katsastuksen valoista, ikkunatummennuksesta tms. siihen pitää tilata aikaa erikseen niiden katsastukseen. Näin se vaan on.
Kirjoitan, kun olen sanut useamman ison miehen itkemään ja vihastumaan kun
.
Kysykää vakuutusyhtiöltä ennen valoasennuksia.
6
187
Vastaukset
- aamullaSelvinPäinJihuu
Menikö juhlajuominen vähän pitkäksi, niin sekava on juttusi.
- 45646456
Höpö höpö katkera pelle. Eiköhän ne valot mene mäsäksi kolarissa, eikä sinulla ole muuta todistetta kun seisova kyläpoliisimuna, niin se siitä.
Tekstistäsi päätelleen luulet joka toisia valoja "laittomiksi".- valot.häikäisi
"Eiköhän ne valot mene mäsäksi kolarissa,"
Ei mene, vaadi heti tutkimaan valaisimet, koska häikäisi, missä polttimossa oli virta ja missä ei. Kannattaa huomioida, sekin todetaan, oliko aivan lailliset kaukovalot toiminnassa kun onnettomuus tapahtui.
Sain korvauksen yksityiseltä, käräjäoikeuden ja Turun hovioikeuden päätöksellä, 15 v hän pystyi olemaan varaton, mutta kun tuli eläke, alkoi pidätys.
Summa 2,6 kertaistui alkuperäiseen nähden, korko ja perintäkulujet takia.
- 456789yu
Totta, autosta ja kuljettajasta haetaan kyllä kaikki viat jos korvaus kipuaa satoihin tonneihin.
- hyt
Totta, jos auto on tehty tieliikenteen laittomaksi, on se paha paikka jos jotain suurta tapahtuu.
- Leikkivalojakehiinvaan
Vakuutusyhtiöiden tehtävä on tuottaa voittoa osakkeenomistajilleen, ja jokainen elämänkokemusta omaava tuntee vakuutusyhtiöiden käytännöt ja maksuhalukkuuden. Vakuutusyhtiö käyttää pienimmänkin syyn korvausten eväämiseen ja pienin syy ei todellakaan ole kolarin aiheuttajan autosta löytyvä tahallisesti tehty vika joka on tieliikennelain vastainen, kuten nyt vaikka häikäisevät leikkixenonit. Ja kyllä niiden jäänteet löytyvät kolaroidusta keulastakin, etenkin jos niitä osataan tutkijoiden toimesta hakea esimerkiksi siksi että henkiin jäänyt on kertonut vastaantulleen sokaisseen.
Siinähän sitten makselet omasta pussista vaikkapa vastapuolen auton, sanotaanko vaikka 20 000€, ja vaikka yhden vakavan loukkaantumisen hoitokulut, heitetään 120 000€, ja jos uhri joutuu sairaseläkkeelle niin loppuiän eläkkeet jotka sairausvakuutusyhtiö maksaa uhrille ja perii sinulta, voi mennä miljoonaan jos uhri on pitkäikäistä sukua, siis 1 000 000 €.
Kuolleelle lasketusta hinnasta ei tarvitse edes puhua, mutta sellainenkin on hinnoiteltu valtion toimesta menetettynä veronmaksajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1905120- 181822
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101527Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit521197Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961094Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7860