Itsenäisyyden todelliset syyt

Itsenäinen2017

Itsenäisyysjuhlaan kuuluu juhlistaa veteraaneja ja muistella talvi- ja jatkosotia. Jotenkin ajatus siitä, että kunnia kuuluu Suomea puolustaneille veteraaneille, on absurdi. Veteraanit eli suomalaiset miehet, naiset ja lapset joutuivat sotaan vain ja ainoastaan keplottelemalla natsi-Saksan kanssa. Saimme itsenäisyytemme Venäjältä joka vallankumouksen yhteydessä antoi autonomian Suomelle. Siitä seurasi sisällissota, joka on sota jota kannattaisi mieluummin muistella itsenäisyysjuhlan yhteydessä. Ei 2. maailmansodan aikaisia tapahtumia.

Suomi siis itse ajoi itsensä sotaan ärhentelemällä itänaapurilleen. Ruotsi ei esimerkiksi neutraalina joutunut sotaan ollenkaan. Suomen itsenäisyys ei ollut uhattuna itänaapurimme tai natsi-Saksan takia. Suomen olisi kannattanut olla neutraali myös.

Teimme huonon valinnan ja lähdimme väärään kelkkaan, mistä johtuen Suomi vedettiin sotaan. Ihan omasta syystä. Valitsimme puolemme ja olimme häviäjien puolella. Se, että sotien ja kaikkien sotakorvausten jälkeen pääsimme jaloillemme, on toki itsenäisyytemme ansiosta koska teimme sen jälkeen hyviä valintoja ja päätöksiä.

Se, että veteraaneja juhlistetaan itsenäisen Suomen puolustamisesta, tulisi jotenkin muuttaa. Päättäjiä pitäisi syyttää huonoista päätöksistä, minkä takia yritimme panna hanttiin. Mitä olisi tapahtunut jos olisimme antautuneet Venäjälle? Ei välttämättä mitään. Meillä olisi edelleen itsenäisyytemme ilman kaunaa sodista Venäjän kanssa.

Itsenäisyyspäivänä katson televisiosta kun puolustusvoimat marssii ja esittelee voimavarojaan. Nuo voimat eivät Suomea pelasta. Toisen maailman sodan aikana Venäjän resurssit olivat sidottu sotaan Saksan kanssa, ja organisointi huonoa. Siksi pärjäsimme yllättävän hyvin. Hävisimme kuitenkin, vaikka aina puhumme, että voitimme itsenäisyytemme. Paskat. Onneksi oli tuuria, että säilytimme sen, paskojen valintojemme takia.

Puhuttaisiinko itsenäisyydestä oikeiden tapahtumien kautta, ei sankaritarinoiden jotka olivat ylpeyteensä tukehtuneiden päättäjien joukkomurha suomalaisille varusmiehille?

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        266
        3323
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        20
        1839
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        24
        1499
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        81
        1344
      5. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        137
        1038
      6. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        994
      7. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        61
        799
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        86
        756
      9. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        687
      10. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        51
        646
      Aihe