pitäisi saada excel taulukko, johon syöttämällä ensimmäiseen soluun tiedot aamuvuoro1 (pudotusvalikosta), tulisi seuraavaan automaattisesti aamuvuoro2, seuraavaan iltavuoro1 ja seuraavaan iltavuoro2, tämän jälkeen vapaa1 ja vapaa2. sama toistuisi kuukauden jokaiselle päivälle. säästäisi aikaa, kun jokaista päivää ei tarvisi erikseen valita pudotusvalikosta vaan tulisivat sen mukaan mitä eka soluun valitaan, riippumatta alkaako kuukauden ensimmäinen päivä mistä vuorosta hyvänsä.
onkohan edes mahdollista excelillä tuollaista vääntää. Taulukko hakee automaattisesti työvuorolistasta työvuoron kellonajat, riippuen mitä solussa lukee.
solussa 1 aamuvuoro1 tulee seuraavaan aamuvuoro2
7
258
Vastaukset
- VHAKIJA
Yksi mahdollisuus tuossa
http://aijaa.com/9mOt2v- aamuvuorolainen
tämä näyttää hyvältä, pystykö lataamaan johonkin mallin niin pystyn siitä sitten muokkaamaan, tuota en osaa syöttää exceliin niin että toimisi.
- aamuvuorolainen
aamuvuorolainen kirjoitti:
tämä näyttää hyvältä, pystykö lataamaan johonkin mallin niin pystyn siitä sitten muokkaamaan, tuota en osaa syöttää exceliin niin että toimisi.
nyt sain toimimaan, oli lipsahtanut yksi $ merkki liikaa. unohtui äsken laittaa kiitokset!!!
- aamuvuorolainen
kiinnostaisiko auttaa lisää excelin väännössä? olisi tarkoitus saada toimimaan vielä muutama juttu taulukossa ja omat neuvot alkavat loppumaan. Voisin laittaa taulukon minkä olen laatinut tulemaan ja kertoa mitä siinä pitäisi saada toimimaan. Pienestä korvauksesta voidaan sopia.
mailiosoite: [email protected]
- Tämmöinen
Soluihin A1:A6 pudotusvalikon nimikkeet Aamuvuoro1, jne.
Pudotusvalikon arvo linkitetään soluun A7.
B-sarakkeeseen päivämäärät
C-Sarakkeeseen ensin
=INDIRECT("A"&A7)
Siitä alaspäin kopioidaan kaavaa:
=INDIRECT("A" & IF(MATCH(C1;$A$1:$A$6;1)=6;1;MATCH(C1;$A$1:$A$6;1) 1)) - Kundepuu
Lisää omaan listaan sarja aamuvuoro1 jne ja tallenna
Kirjoita aloitussoluun sitten vuoro, mistä aletaan ja kopioit sitten alas .Ei tarvita mitään kaavoja... - Toka_Antti
Jos ei muuta tarvi kuin mainittujen asioiden toisto aina samassa järjestyksessä, niin Kunden keino on helpoin: Tee oma sarja.
Jos taas järjestys vaihtuu, niin aputaulukko ja Phaku, kuten oli siinä kuvassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335260Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233700Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182184Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2792123Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast461378Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611249Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1281131Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.116946- 34900
- 196804