Vertailun vuoksi

VERTAILIN SKODA KAROKKIA JA DACIAA.
Päädyin daciaan.
Uusi dacia on minusta laadukkaampi tyylikkäämpi ja ehkä arvostetumpikin kuin skoda.
Rahoille saa huomattavasti enemmän vastiketta,kuin ylihintaisessa laatupuutteisessa skodassa..

Verratkaapa isse.

https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201712072200588318_oa.shtml
17372
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

ZkodaHolisti et sinä mitään autoa ole valinnut, ei sinulla ole edes siihen varaa ja mitä säkyyn sidottu ihmisen kuva autolla tekisi?

Äänestä

Minulla sama juttu, mutta vertailussa Toyota RAV 4 ja Dacia. Päädyin Daciaan, parempi arvon säilyminen, eteneminen lumisella mökkitiellä.

Äänestä

Vertailin Skoda Karoqia ja BMW X3:a. Päädyin Skodaan paremman ajettavuuden, imagon ja ulkonäön perusteella. Lisäksi Skoda oli halvempi, vaikka sillä ei ollut paljon vaikutusta valintaani.

1Äänestä
  • Ei niitä autoja oikeasti ole tarkoitus vertailla ja ostaa. Tää on vain tällaista leikkiä, eli päiväterapiaa aloittajalle.

    Äänestä

  • itäinensosiaalikeskus kirjoitti:

    Ei niitä autoja oikeasti ole tarkoitus vertailla ja ostaa. Tää on vain tällaista leikkiä, eli päiväterapiaa aloittajalle.

    Kyllä sillä kuitenkin on joku motiivi kirjoitella Skoda-palstalle. Eihän tuollaista sitkeyttä voi muuten käsittää. Onko se motiivi sitten taloudellinen, seksuaalinen tai poliittinen? Sitä se ei paljasta, joten voimme vain arvailla.

    1Äänestä

  • laatuautoilija kirjoitti:

    Kyllä sillä kuitenkin on joku motiivi kirjoitella Skoda-palstalle. Eihän tuollaista sitkeyttä voi muuten käsittää. Onko se motiivi sitten taloudellinen, seksuaalinen tai poliittinen? Sitä se ei paljasta, joten voimme vain arvailla.

    Toki näin. Onko sitten aina kyseessä sama jamppa, en tiedä. Välillä selvää Venäjä-trollausta, toisinaan huomion kipeän peräkammarinpojan horinoita.

    1Äänestä

  • Kerro nyt. Onko sulla oma lehmä ojassa vai kenen puolesta taistelet?

    Äänestä

  • Jaaha. Puppugeneraattori on taas käynnissä. Ihmettelinkin, kun jullinjuntin aiheesta riippumatonta spämmiä ei vähään aikaan ole ollut palstalla. Lienekö jantteri ollut ladattavana?

    Äänestä

Kyllä naiset nykyisin ymmärtävät autoista paljonkin. Kaverini osti Skodan. Vaimoni ihmetteli miksi osti moisen. Yritin, että kyllähän Skoda.. En kuulemma ymmärrä mistään mitään. Skoda on yhtä kehno kuin Mosse. Ne on tehtykin samassa maassa. Yritin höpistä jotakin Tsekeistä ja että Skoda kuuluu VW konserniin ja siinä on lähes kaikki osatkin samoja kun Volkkarissa. Sain säälin sekaisen katseen - on turha nyt luulla, että uskoisi moista soopaa. Volkkarissa on kaksi pakoputkea Skodassa on yksi. Volkkarin nokka kaartuu sillä lailla kauniisti kun Skoda näyttääkin aivan Mosselta.,
No kai sitten,

Näihän se on.
Suomen tylsin seksittömin pirkkavw..

Kaikki uudet mallit floppaavat toisensa perään.
Liian laaduttomia karuja ylihintaisia tiiliskiviä.

EIVÄT ANNA LAADUKASTA KUVAA..NUORI NAINEN TOTESI SKODASTA

1Äänestä
  • Ei kannata olla noin fanaattinen. Verenpaineesi on tapissa ihan turhaan, sillä ei sinun ole pakko ostaa Skodaa. Kyllä Suomessa saa ajaa myös Dacialla.

    1Äänestä

Dacia Duster -taksi bongattu Espoossa.

Äänestä

Lienee ok,hiljaisempi kuivempi ja lämpimämpi kuin halppis sisar skoda.

1Äänestä
  • Kyllä sillä kyykyttää itkuisen RS-pojan.

    Äänestä

  • Kyykmaster kirjoitti:

    Kyllä sillä kyykyttää itkuisen RS-pojan.

    ottaa itkuisen RS-pojan kyykyssä.

    Äänestä

Uusi Duster on kieltämättä symppis varsinkin muotoilullisesti ja hinta-laatusuhteeltaan voittaa liudan kalliimpia katumaastureita. Muotoilu on tietenkin makuasia, mutta itse tykkään sopusuhtaisista mittasuhteista, hauskan muhkeista lokareista ja sisustan uudistuneesta ilmeestä, varsinkin kojelauta ja ohjauspyörä näyttävät nyt paremmilta.

Duster on tietenkin halpis hinnaltaan, mutta näinollen myös sen pääomakulut ovat edulliset. Hinta ei putoa niin nopeasti kuin kalliissa verrokeissa, joissa jo ensimmäisen vuoden - parin hinnanalennuksella saisi uuden Dusterin.

Laadussa kestävyyden osalta voi olla sanomista - ei kokemuksia - mutta takuun voimassaoloaikana asialla ei ole järisyttävän suurta merkitystä.
Auton status on kai todella surkea(?), mutta omalla kohdallani sillä ei ole tuon taivaallisenkaan väliä. Pätekööt autoillaan ne joilla on siihen tarvetta(?). Ja Skodakin kelpaisi alle siis aivan hyvin.

1Äänestä

Persaukiset päätyvät yleensä muissakin ostoksissaan halvempaan kilohintaan.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Valitsin.dacian kirjoitti:

VERTAILIN SKODA KAROKKIA JA DACIAA.
Päädyin daciaan.
Uusi dacia on minusta laadukkaampi tyylikkäämpi ja ehkä arvostetumpikin kuin skoda.
Rahoille saa huomattavasti enemmän vastiketta,kuin ylihintaisessa laatupuutteisessa skodassa..

Verratkaapa isse.

https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201712072200588318_oa.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu